Amedia og Schibsted i land med avtale: – Vi styrker distribusjonen
16.4.2024 12:00:05 CEST | Amedia | Pressemelding
Partene har nå signert en endelig avtale, og fra sommeren overtar Schibsted distribusjonen av alle Amedias aviser og andre produkter, samt de tilhørende virksomheter.

– Denne avtalen representerer en betydelig styrking av vår langsiktige strategi for å tilby et bredt spekter av distribusjonsprodukter, tilgjengelig for flest mulig kunder, på så mange dager som mulig. Med over 160 års erfaring innen avislevering og en stadig voksende tilstedeværelse innen netthandel-segmentet, tar vi nå nye skritt for å konsolidere og styrke vår posisjon, uttaler administrerende direktør i Schibsted Delivery, Hans Kristian Hallén-Hasaas.
Hallén-Hasaas leder Schibsteds distribusjonsvirksomhet og selskapet innehar en betydelig eierandel i et av Norges fremste distribusjonsselskaper, som inkluderer Helthjem og Morgenlevering. Gjennom et omfattende nettverk leveres over 130 millioner aviser og 15 millioner pakker i året helt hjem på døren over hele landet.
– Vi har samarbeidet godt over flere år gjennom Helthjem-nettverket, og Amedia har vært en sentral del av veksten vi har hatt de siste årene. Men nå er vi klare til å overta deres andel av dette, og skal bygge solid videre på seksdagerslevering av produkter i et så stort område som mulig - så lenge det er økonomisk bærekraftig, sier Hallén-Hasaas.
Ivaretar avisdistribusjon
– Som en direkte konsekvens av våre abonnenters endrede medievaner, er det å eie og drive distribusjon av papiravis ikke lenger en del av Amedias strategiske kjernevirksomhet. De siste årene har Amedia opprettholdt et svært omfattende geografisk distribusjonsnett, som vi nå trekker oss ut av, forteller John Kvadsheim, konserndirektør for trykk og distribusjon i Amedia.
Majoriteten av distribusjonsnettet overføres nå til Schibsted Delivery. For geografiene som ikke omfattes av avtalen vil distribusjonen bli overført til ordinær postombæring.
– Amedia Distribusjon og Schibsted Delivery har lenge samarbeidet om å levere aviser og pakker til hele landet. Dette er en naturlig eier av et seksdagersnettverk, sier Kvadsheim og legger til:
– Vi er glade for at vi har funnet en langsiktig og bærekraftig løsning til det beste for mediebransjen, og som sikrer at abonnentene som er glade i papiravisen, kan fortsette å få den levert hjem.
I vekst
Schibsted Deliverys distribusjonsnettverk har opplevd en betydelig vekst de siste årene, drevet av suksessen til Helthjem. Med et stadig økende antall leveranser har selskapet etablert seg som en ledende aktør innen pakkelevering. Spesielt har det vært en sterk vekst innen leveranser fra privatperson til privatperson, som nådde over to millioner sendinger i fjor.
Dette gjør Helthjem ledende innen distribusjon av brukthandel i Norge.
– Vi er stolte av den veksten vi har oppnådd, og det er et bevis på vår evne til å tilpasse oss det stadig skiftende markedet og møte kundenes behov. Det er særlig gledelig å se at vi kan bidra til distribusjon av slike bærekraftige produkter, sier Hallén-Hasaas.
Med den nye avtalen med Amedia ser Schibsted Delivery frem til å styrke posisjonen som en ledende distributør av nyheter og produkter over hele landet - med fokus på levering seks dager i uken.
– Vårt hovedfokus fremover er å sikre en smidig overgang, samtidig som vi ønsker flere dyktige medarbeidere velkommen til vår organisasjon.Vi ser også frem til å utvide satsingen innen netthandelspakker og gjenbruksmarkedet gjennom samarbeid med plattformer som Finn Torget, og dette vil bidra til videre vekst for oss, sier Hallén-Hasaas.
Kontakter
Helene Wille LundKommunikasjonsrådgiverAmedia AS
Tel:98444821helene.lund@amedia.noMarius EvensenKommunikasjonsansvarligSchibsted Delivery
Tel:98043244marius.husebo-evensen@schibsted.comOm Amedia
Amedia er landets største utgiver av lokale medier. Daglig når konsernets medier to millioner lesere.
Amedias redaksjonelle medarbeidere er hver dag til stede i lokalsamfunn over hele landet for å rapportere om det som skjer. Samtidig bidrar våre selgere til å skape lokale markedsplasser gjennom å koble lokale næringsdrivende med kunder. Sammen dekker disse funksjonene vårt samfunnsoppdrag i alle lokalesamfunn hvor Amedia er til stede. Verdiene som ligger til grunn for Amedias tolking av samfunnsoppdraget finner man i vår forretningsidé og vår utgivererklæring.
kommunikasjon@amedia.no
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Kraften i fellesskapet: TV 2 og Amedia går sammen for å løfte norsk fotball25.3.2026 12:36:58 CET | Pressemelding
TV 2 og Amedia går sammen om et felles rettighetstilbud for norsk fotball fra 2026 til 2034. Medieselskapene deler strømmeplattform og forener nasjonal rekkevidde med lokal tilstedeværelse for å løfte helheten og verdien for fotballen.
Erik Thime blir ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Lyngdals Avis19.3.2026 09:12:52 CET | Pressemelding
Erik Thime er ansatt som ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Lyngdals Avis. Han kommer fra tilsvarende stilling i Dalane Tidende.
Amedia topper laget i Nettavisen17.3.2026 10:13:27 CET | Pressemelding
Amedia satser offensivt på Nettavisen. Alexandra Beverfjord blir ny ansvarlig redaktør og daglig leder. Frode Hansen blir sjefredaktør og nestkommanderende. Med dette henter konsernet to av landets mest erfarne medieprofiler til å lede Nettavisen fremover.
Thomas Tangen konstitueres i Gaula9.3.2026 08:39:20 CET | Pressemelding
Thomas Tangen (37) tar over styringen i Avisa Gaula i Melhus frem til en permanent redaktør er på plass. Han kommer fra Nidaros, hvor han har hatt flere roller.
Overtar for Gunnar Stavrum4.3.2026 11:03:18 CET | Pressemelding
Gunnar Stavrum fratrer i dag sin stilling i Nettavisen. Inntil hans etterfølger er ansatt og på plass, er Charlotte Sundberg og Henrik B. Meidell konstituert til å lede Nettavisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom