Nye anbefalinger for slake, luftede tretak med innvendig nedløp
En ny rapport fra SINTEF viser hvordan slake, luftede tretak med innvendig nedløp for takvannet kan utføres.

Begrepet slake, luftede tretak omfatter tak med takvinkel 10° eller lavere, men med et fall på minst 1:40 både på taktekning og undertak.
I september 2023 kom en ny anvisning i Byggforskserien, 525.104 Slake luftede tretak med isolerte takflater og utvendig nedløp, som omhandler denne typen tretak. Anvisningen ble godt mottatt i byggenæringen – men omhandler altså kun løsninger med utvendig nedløp av takvannet.
I forbindelse med utarbeidelsen av denne anvisningen, ble det også utarbeidet løsninger for innvendig nedløp.
– Grunnen til at disse løsningene ikke ble inkludert i anvisningen, er at de er vurdert til å være mindre robuste med hensyn til fuktsikkerhet enn kompakt uluftet tretak som er beskrevet i Byggforskserien 525.207 Kompakte tak, forklarer seniorforsker Stig Geving.
SINTEF har likevel valgt å gi ut rapporten Slake luftede tretak med isolerte takflater og innvendig nedløp, for å kunne gi veiledning til de som av forskjellige årsaker ønsker å benytte denne typen løsning.
Slake, luftede tretak med innvendig nedløp er prinsipielt svært like slake, luftede tretak med utvendig nedløp. Løsning med innvendig nedløp åpner imidlertid for et moderne arkitektonisk design med flatt tak og parapeter, i stedet for saltak eller pulttak med takutstikk.
Løsningen vil også i en del tilfeller kunne ha mindre byggehøyde enn alternativet med kompakt tretak med isolasjon over bjelkelaget.
– De fleste av utfordringene og anbefalingene når det gjelder slake, luftede tretak tak med innvendige nedløp er de samme som ved utvendig nedløp, men rapporten beskriver hva som er forskjellig og hva man bør fokusere spesielt på, sier Geving.
Blant tingene man bør fokusere spesielt på, er utforming av lufteåpninger og utfellingskammer for nedbør ved parapet og minimumsfall på undertak. I den sammenheng er det viktig å hensynta lokal værbelastning, da det er risiko for at snø og regn kan trenge inn i luftespalten i taket ved kraftig vind.
Kontakter
Stig GevingSeniorforsker
Tel:922 99 576stig.geving@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder

Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Nye råd om forankring av murverk19.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Byggforskserien gir råd om prosjektering og utførelse av forankring og bevegelsesfuger i murt forblending og skallmurvegger.
Hvor mye koster klimatiltak i byggenæringen, og hva er effekten?17.11.2025 07:18:35 CET | Pressemelding
SINTEF har kartlagt kostnadseffekten av ulike klimatiltak i byggeprosjekter. Resultatene vil være svært nyttige når aktørene i næringen skal kutte utslipp.
CC-NorChip offisielt åpnet av digitaliseringsministeren13.11.2025 15:32:11 CET | Pressemelding
Det nye nasjonale senteret skal bidra til økt kompetanse, og bistå norsk næringsliv med å ta i bruk halvleder- og sensorteknologi i samarbeid med Europa.
Ny rapport fra SINTEF og NTNU: COP30 må bli et vendepunkt for klimaet11.11.2025 17:42:56 CET | Pressemelding
I forkant av FNs klimakonferanse COP30 i Belém, Brasil, lanserer SINTEF og NTNU en felles rapport som peker på nødvendige teknologiske og politiske tiltak for å holde 1,5-gradersmålet innen rekkevidde.
Stavanger blir vertskap for Europas største robotikk-konferanse4.11.2025 12:07:37 CET | Pressemelding
23. mars kan du hilse på fremtidens roboter når European Robotics Forum kommer til Stavanger. Over 1500 deltakere får oppleve smarte roboter som ruller, svømmer, går og flyver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom