Samarbeid for bærekraftige løsninger
Samarbeid på tvers er nødvendig for å finne de gode bærekraftige og innovative løsningene i fornybarbransjen. Glitre Nett, Siemens, Siemens Energy og Omexom har derfor sammen sett på utfordringer og muligheter gjennom hele verdikjeden for å finne ut hvordan de kan jobbe enda mer bærekraftig.

Utfasing av fossile energikilder for å redusere klimagassutslipp og elektrifisering av samfunnet er kritisk for å nå bærekraftmålene, og for å bidra til det grønne skiftet. Men samtidig vil bruk av materialer som betong, metaller, elektrisk utstyr og gasser bidra til utslipp, og bygging av elektrisk infrastruktur med stasjoner og nett fører i tillegg til arealbruk og inngrep i naturen.
Nye nasjonale og internasjonale lover og forskrifter
Nye nasjonale og internasjonale lover og forskrifter på reguleringer og rapporteringer har de siste årene ført til et løft i forståelsen og innsatsen på bærekraft i mange sektorer og bransjer. Nettselskap og leverandører må tilpasse seg disse. Glitre Nett har blant annet innført krav om miljøproduktdeklarasjoner i sine innkjøpsavtaler, og må som følge av nye regler for offentlig innkjøp vekte klima og miljø med 30% i sine anbudsprosesser. Videre skal selskapet blant annet begynne å introdusere tiltak for å minimere negative effekter på naturmangfold i sine prosjekter.
− Glitre Nett har som ambisjon å bli et av de mest bærekraftige nettselskapene i landet. Da er det flott å kunne samarbeide med våre leverandører om gode løsninger på felles utfordringer, sier Line Begby-Hagen, fagansvarlig for bærekraft i Glitre Nett. Derfor mottok Glitre Nett med glede invitasjonen fra Siemens om å utforske muligheter for å samarbeide om bærekraft. Omexom og Siemens Energy ble også invitert med til en workshop for å utvikle og sikre at bærekraft blir ivaretatt i eksisterende rammeavtaler og samarbeid.
Siemens Eco Tech
− Siemens har i flere år jobbet systematisk med bærekraft globalt, og i mars ble «Siemens EcoTech» lansert – et merke som skal gjøre det lettere for kunder å ta bærekraftige valg. I Norge skal vi bli klimanøytrale innen 2025. Vi ønsket derfor å få med Glitre Nett, en av våre største kunder, på et første leverandørmøte om bærekraft, sier Andreas Lien, kundeansvarlig i Siemens.
Omexom har også høye ambisjoner om å fortsette utviklingen av sitt bærekraftsarbeid, og lanserer blant annet en app som skal bedre forståelsen av miljøpåvirkningene i sine prosjekter. På den måten vil de videre kunne hjelpe kundene sine med å ta mer bærekraftige valg.
− Vi syntes det er veldig gøy å få mulighet til å jobbe med to så viktige samarbeidspartnere i Norge, og utforske hvordan vi sammen kan finne vinn-vinn løsninger som er gode for business, og samtidig bra for samfunnet og kloden, sier Ingunn Maberg, HMSK og bærekraftsansvarlig for Omexom.
Bedre bærekraftsamarbeid
− Vi har hatt en god oppstart på samarbeidet om bærekraftige løsninger, og sett på blant annet standardiseringer, prosesser, livsløpssyklus og vedlikehold, prosjektkostnader vurdert opp mot bærekraft, og hvordan vi kan sammenligne ulike løsninger basert på miljøregnskap. Endelig form og innhold i samarbeidet skal vurderes videre, men alle parter går inn med en forventning om at det vil føre til enda bedre bærekraftsamarbeid, avslutter Line Begby-Hagen.
Nøkkelord
Kontakter
Line Begby-HagenFagansvarlig BærekraftGlitre Nett
Tel:95838558Line.Begby-Hagen@glitrenett.noBilder

Om Glitre Nett
Glitre Nett er Norges nest største nettselskap, og sørger hver dag for at mer enn 320.000 nettkunder får strømmen levert. Vi skal sørge for at samfunnet skal fungere, både i dag og i fremtiden. Derfor er moderne teknologi og smarte energiløsninger en viktig del av vår hverdag. Glitre Nett er et resultat av fusjonen mellom Agder Energi Nett og Glitre Energi Nett. Selskapet har totalt mer enn 30.000 km med strømnett, mer enn 12.000 nettstasjoner, og 133 transformator- og koblingsstasjoner i Agder og i Buskerud. Glitre Nett har vel 370 ansatte , og er et heleid datterselskap i Å Energi.

Følg pressemeldinger fra Glitre Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glitre Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glitre Nett
Ny tilskuddsordning skal trygge strømnettet14.10.2025 08:15:39 CEST | Pressemelding
Glitre Nett har innført driftstilskudd til skogeiere som avvirker skog helt inntil høyspentnettet. Ordningen er utviklet sammen med skogbrukets organisasjoner og skogsentreprenører, og skal bidra til at vedlikeholdet av skogen langs linjene blir gjort på en måte som gir en trygg og sikker strømleveranse.
Økt beredskap som følge av varslet uvær3.10.2025 10:35:48 CEST | Pressemelding
Det er meldt om kraftig vind fra fredag ettermiddag 3. oktober med sørlig liten storm på kysten av Sørlandet. Vinden vil øke i kastene ut over kvelden og natten, og Glitre Nett har satt Gul beredskap og følger situasjonen nøye for å være best mulig forberedt.
Arbeidet med ny kystlinje er startet2.10.2025 07:13:58 CEST | Pressemelding
Økt elektrifisering øker utfordringene for strømnettet på Agder. Nå har Glitre Nett startet opp arbeidet på første del av kystlinja fra Kulia i Songdalen til Leire i Søgne. Ny kystlinje går fra Kristiansand til Kvinesdal, og er ca. 80 km lang.
Stor interesse for Norgespris30.9.2025 12:28:04 CEST | Pressemelding
Onsdag 24. september åpnet muligheten for bestillingen av Norgespris. Etter en uker viser oversikten til Glitre Nett at vel 110.000 kunder i Agder og Buskerud har bestilt Norgespris. Det betyr at nærmere 40 % av nettkundene som har mulighet til å bestille Norgespris har takket ja til den nye ordningen.
Glitre Nett er klar for Norgespris24.9.2025 09:00:41 CEST | Pressemelding
Fra 1. oktober innføres den nye statlige ordningen Norgespris, som gir en forutsigbar strømpris gjennom året. Det er nettselskapene som skal administrere den nye ordningen, og være kundenes veileder knyttet til valg og spørsmål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom