Her er det nye Kirkerådet
12.4.2024 15:43:12 CEST | Den norske kirke | Pressemelding
Kirkemøtet har i dag valgt hvem som skal sitte i Den norske kirkes nasjonale styre de neste fire årene. Se hvem de 17 medlemmene er her.

Den norske kirkes øverste demokratiske organ, Kirkemøtet, valgte fredag ettermiddag hvem som skal sitte i Kirkerådet.
Kirkerådet leder Den norske kirkes arbeid på nasjonalt nivå og er derfor helt sentral i utviklingen av folkekirken.
Her er listen over det nye Kirkerådet
Disse er nå faste medlemmer av Kirkerådet de neste fire årene:
- Leder: Harald Hegstad (NL, Oslo)
- Agder og Telemark: Tore Thomassen (NL)
- Bjørgvin: Karl Johan Kirkebø (ÅF)
- Borg: Karin-Elin Berg (ÅF)
- Borg: Erling Birkedal (NL)
- Hamar: Vanja Hole Joramo (ÅF)
- Møre: Amalie Valde Berge (NL)
- Nidaros: Bjørn Thomas Åhrén (Sørsamisk)
- Nord-Hålogaland: Oddgeir Sølvfæstersen (FK)
- Oslo: Gard Sandaker-Nielsen (ÅF)
- Stavanger: Dorrit Vignes (ÅF)
- Sør-Hålogaland: Eli Augestad Vikdal (BL)
- Tunsberg: Lill Tone Grahl-Jacobsen (ÅF)
- Prest: Kjersti Gautestad Norheim
- Prest: Dag Tormod Milje
- Lek kirkelig tilsatt: Tore Christiansen
- Preses: Olav Fykse Tveit
NL: Nominasjonkomiteenes lister, BL: Bønnelista, FK: Frimodig kirke, ÅF: Åpen folkekirke.
Slik ble Kirkerådet valgt
Kirkemøtet valgte fredag ettermiddag Harald Hegstad som leder av Kirkerådet. Harald Hegstad fikk 60 stemmer av de 115 stemmene.
Kirkemøtets ulike kirkepolitiske lister hadde før årets Kirkemøtet samlet seg om et felles forslag til sammensetning av Kirkerådets folkevalgte representanter. Ønsket var å foreslå et kirkeråd som sammen skulle speile en bredde i kompetanse, alder og bakgrunn. Kirkemøtet stemte for forslaget: 113 stemte for, 2 stemte mot.
Til slutt valgte også Kirkemøtet én kirkelig tilsatt og to prester til Kirkerådet. 116 stemte ved valget, og ingen stemte blankt. Prest Kjersti Gautestad Norheim fikk 55 stemmer, prest Dag Tormod Milje fikk 55 stemmer og lek kirkelig tilsatt Tore Christiansen fikk 44 stemmer.
Preses Olav Fykse Tveit, ledende biskop i Den norske kirke, har fast plass i Kirkerådet.
I tillegg til disse 17 medlemmene, stiller også tre kirkelige ledere i Kirkerådets møter: leder av Samisk kirkeråd, Den norske kirkes ungdomsutvalg og Mellomkirkelig råd. Disse har talerett, men ikke stemmerett.
Nøkkelord
Bilder

Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Gravferden vises på storskjerm i over 140 kirker8.9.2026 12:16:35 CEST | Pressemelding
Over hele landet inviterer menigheter inn til å se kong Haralds gravferd sammen med andre. I fellesskap kan man oppleve den historiske begivenheten i kirkerom fra Kristiansand i sør til Longyearbyen i nord, og fra Sotra i vest til Trysil i øst.
Disse deltar fra Den norske kirke i den kongelige gravferden7.9.2026 10:02:12 CEST | Pressemelding
Onsdag 9. september er det gravferd for kong Harald i Oslo domkirke. Biskopene, Kirkerådets leder og flere representanter blant de folkevalgte i kirken deltar.
Den norske kirke: Glede og hverdag midt i landesorgen4.9.2026 09:05:00 CEST | Pressemelding
Midt i landesorgen fortsetter livet – også i kirkene. I disse dager samles mennesker i kirkene for både sorg og feiring, til gudstjenester, dåp, mange konfirmasjoner, bryllup og andre gravferder. Ta kontakt med den lokale menigheten for å høre hvordan helgen vil preges.
Ett minutts stillhet for kong Harald og én time klokkeringing for kong Haakon3.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
På dagen for gravferden til kong Harald V ringer kirkeklokkene over hele landet. Først til minne om den avdøde kongen, senere i bønn for Hans Majestet Kong Haakon VIII.
Bispevigsling i Stavanger utsettes2.9.2026 14:08:52 CEST | Pressemelding
Bispemøtets preses Olav Fykse Tveit har bestemt at vigslingen av Tor Magne Nesvik som ny biskop i Stavanger blir utsatt til etter perioden med hoffsorg. Ny dato for vigsling er ikke fastsatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom