Flere milepæler nådd for Høviktunnelen
– Klokken syv passerte vi tusen meter med tunnel, forteller prosjektdirektør Eilev Lilleland i Skanska. Da er det tid for kake.

Høviktunnelen vil utgjøre store deler av den rundt to kilometer lange strekningen på nye E18 mellom Ramstadsletta og Strand i Bærum. Når tunnelen står ferdig, vil den ha to løp med tre felt i hver retning. Det vil flytte mye av trafikken på det som i dag er en av landets mest trafikkerte veistrekninger under bakken.
– Vi har god fremdrift, og arbeidet er i rute som planlagt. Dette er et prosjekt tett på både E18-trafikken og naboer, og jeg er veldig fornøyd med hvordan Skanska har klart å ivareta dette, sier Trond Øygarden, byggeleder i Statens vegvesen.
Kake for flere milepæler
Onsdagens markering var ikke bare en feiring av tusen meter med tunnel, men også flere andre milepæler er nådd.
For deler av strekningen er det ikke fjell å sprenge tunnel i, der blir det støpt en helt ny betongtunnel. I tillegg trengs det betong til bunnplater, portal og vegger og broer.
– Vi er i gang med alle betongkonstruksjoner, og har nå passert 10 000 kubikkmeter med utstøpt betong, sier prosjektdirektør Eilev Lilleland hos Skanska.
20 000 kubikk med tunnelstein er blitt direkte gjenbrukt som egenprodusert frostsikringslag i prosjektet. I tillegg til effektiv gjenbruk, har det minimert behovet for transport av masser til- og fra anleggsområdet.
– E18 Vestkorridoren skal være et utstillingsvindu for klima og bærekraft innen veibygging. Der synes jeg Skanska har vært kreative, og funnet gode løsninger, forteller Øygarden.
Som del av prosjektet blir det i samarbeid med Bærum kommune oppgradert vann- og avløpsanlegg. Nå er første fase av dette arbeidet ferdig. Neste fase i Sandviksveien er nå startet opp og vil fortsette ut 2024.
Naboer vil fortsatt merke tunnelarbeidet
Arbeidet med tunnelen pågår hele døgnet, med sprenging, boring og injeksjon av tetningsmasser i berget. Nå pågår arbeidet i en del av fjellet der det kan brukes større salver i sprengningen. Det gir godt driv, men samtidig vil det kunne merkes mer hos naboene som bor i nærheten.
- Vi vet sprengingen noen ganger kan oppleves som ubehagelig for dem som bor tett på. Naboer nærmest tunnelen vil bli varslet etter hvert som vi nærmer oss, men alle som ønsker kan melde seg på SMS-varsling ved sprenging, forteller Øygarden.
Høviktunnelen skal åpnes for trafikk i 2028, mens hele nye E18 fra fra Lysaker til Ramstadsletta skal stå klar i 2030.
Kontakter
Trond ØygardenByggelederStatens vegvesen
Tel:97565452trond.oygarden@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Mer arbeid gjenstår før E6 i Eidsvoll kan åpnes10.2.2025 17:03:20 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har sprengt ned steinblokker ved rasstedet på E6 ved Morskogen i Eidsvoll kommune, men det vil fortsatt ta tid før vegen kan åpnes igjen.
Nattarbeid på Tjeldsundbrua starter tirsdag10.2.2025 10:26:00 CET | Pressemelding
Tirsdag 11. februar starter arbeidet med å skifte pendellagrene på Tjeldsundbrua på E10. Brua blir stengt i kortere perioder på natta, og tungbiler må holde 50 meters avstand.
Bilbelte, en gratis livsforsikring10.2.2025 10:02:57 CET | Pressemelding
Moderne biler sier høyt og tydelig fra hvis passasjerene ikke bruker bilbelte. Likevel delte Statens vegvesen ut 2069 gebyr for manglende bruk av bilbelte i 2024.
E6 i Eidsvoll fortsatt helt stengt inntil videre9.2.2025 20:20:15 CET | Pressemelding
Det er fortsatt uavklart når E6 kan åpnes igjen, etter at veien ble stengt i begge retninger etter et steinskred lørdag formiddag.
E6 i Eidsvoll blir stengt i flere dager8.2.2025 20:11:57 CET | Pressemelding
E6 er stengt i begge retninger ved Morskogen nord for Minnesund i Eidsvoll, Akershus, etter et steinskred lørdag formiddag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom