Brudd mellom HK Norge og Virke
11.4.2024 19:25:33 CEST | Handel og Kontor i Norge | Pressemelding
HK Norge og Virke ble ikke enige i årets forhandlinger. Lønnsoppgjøret går nå til mekling.

Partene sto langt fra hverandre ved starten av forhandlingene. Bruddet kommer som følge av uenighet om økonomien spesielt, i tillegg til uenighet om kompetanse, sykelønn og oppgjøret som helhet.
Forbundsleder i HK Norge, Christopher Beckham, uttrykker skuffelse og frustrasjon over bruddet.
- I et år med store økonomiske utfordringer for våre medlemmer, som har opplevd reallønnsnedgang over flere år, ser vi at Virke ikke kommer oss i møte med å fylle rammen og øke kjøpekraften. Det er skuffende, sier han.
Han understreker viktigheten av å sikre reell lønnsvekst og en rettferdig lønnsøkning for alle medlemmer, særlig med tanke på økte levekostnader.
- Vi har vært fleksible og vist vilje til å finne løsninger, men opplever ikke det samme fra arbeidsgiversiden. Derfor var et brudd uunngåelig, og kampviljen i delegasjonen er stor, fortsetter Beckham.
HK Norge er skuffet over at Virke har ønsket å forringe avtalene med HK Norge. Virke kom med flere forslag som ville gjøre betingelsene dårligere for de ansatte.
Nøkkelord
Kontakter
Gjermund SkaarKommunikasjonsrådgiver
Tel:92217700gsk@hkinorge.noBilder
Om oss
HK Norge er en arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat sektor. Medlemmene våre jobber blant annet innen kontor, finans, handel, luftfart og servicevirksomhet. Med over 80.000 medlemmer er vi i dag LOs tredje største forbund. HK Norge jobber for at medlemmene våre skal ha trygge arbeidsplasser og gode lønns- og arbeidsvilkår.
Følg pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handel og Kontor i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handel og Kontor i Norge
HK Norge og NHO Luftfart ble enige - det blir ingen streik13.8.2026 09:43:57 CEST | Pressemelding
Etter mekling flere timer på overtid, ble HK Norge og NHO Luftfart enige om et forhandlingsresultat på Luftfartsoverenskomsten. Dermed er streik avverget.
HK Norge varsler opptrapping av mulig streik12.8.2026 22:16:11 CEST | Pressemelding
HK Norge og NHO Luftfart er fortsatt i mekling hos Riksmekleren. Blir det ikke enighet, vil HKs medlemmer i Aviator Airport Allianse i Tromsø, Menzies Aviation på Gardermoen og Widerøe Ground Handling på flere flyplasser bli tatt ut i et første streikeuttak.
Fare for streik på en rekke norske flyplasser.7.8.2026 12:05:49 CEST | Pressemelding
HK Norge varsler streikeuttak på flere flyplasser i Norge. HK Norge skal møte NHO Luftfart til mekling tirsdag 11. og onsdag 12. august. Blir ikke partene enige, blir det streik fra torsdag 13. august.
HK Norge og NHO ble enige1.7.2026 01:43:59 CEST | Pressemelding
Etter mekling mer enn 1,5 time på overtid, ble HK Norge og NHO enige om et forhandlingsresultat på Standardoverenskomsten. Dermed er streik avverget.
HK Norge og NHO ble enige7.6.2026 09:26:44 CEST | Pressemelding
Etter 9 timer på overtid, ble HK Norge og NHO Service og Handel enige i mekling på Handelsoverenskomsten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
