Brudd i forhandlingene mellom HK og Virke
11.4.2024 19:28:30 CEST | Virke | Pressemelding
Torsdag 11. april har Handel og Kontor (HK) brutt forhandlingene med Virke. Nå skal partene møtes hos Riksmekleren.

Forhandlingene startet tirsdag 9. april 12.00, men torsdag kveld valgte HK å bryte forhandlingene.
Virke har strukket seg langt i forhandlingene, men de økonomiske kravene fra Handel og Kontor ville medført et resultat langt over rammen i frontfaget.
– Virke har hele tiden hatt et ønske om å komme til enighet. Når kravene fra HK går langt utover rammen, blir det vanskelig. Vi har et ansvar overfor alle våre medlemmer, og vi vil jobbe for et ansvarlig oppgjør som hensyntar at det er stor strekk i laget, sier forhandlingsleder for Virke, Torgeir Kroken.
– I detaljhandelen er det fortsatt krevende tider for mange. Det er ingen som er tjent med et oppgjør som brekker ryggen på virksomheter som allerede legger bak seg flere år med tøffe økonomiske tider, sier Kroken.
Partene skal nå møtes hos Riksmekleren. Oppstart for videre forhandlinger er foreløpig ikke tidfestet.
– Virke går til Riksmekleren med et mål om å komme til enighet, sier Kroken.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja KirkerudSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 402 43 840kaja.kirkerud@virke.noPressetelefon
Tel:476 00 888Om oss
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Virke styrker påvirkningsarbeidet i sine bransjer10.3.2026 10:59:58 CET | Pressemelding
Phillip André Charles, Nils Michael Nilsson Ramsøy og Christopher Hoff er ansatt som næringspolitiske rådgivere for å styrke det interessepolitiske arbeidet på vegne av bransjene i Virke.
Lavere prisvekst i februar10.3.2026 08:17:11 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å falle for andre måned på rad, og endte på 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Moderat verdivekst i byggevarehandelen i 20255.3.2026 09:21:27 CET | Pressemelding
De norske byggevarekjedene omsatte for til sammen 57,4 mrd. kroner i 2025. Dette tilsvarer en vekst på 3,9 prosent fra året før.
Norske kulturvaner: Flere savner samvær11.2.2026 12:00:11 CET | Pressemelding
Nordmenn ønsker å benytte mer kulturtilbud i 2026. Samtidig sier stadig flere at de ikke har tid eller noen å gå sammen med.
Matprisveksten avtok i januar10.2.2026 08:15:01 CET | Pressemelding
Prisveksten på mat og alkoholfrie drikkevarer dempet seg i januar. Tolvmånedersveksten endte på 4,2 prosent, ned fra 5,2 i desember.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom