Ny rute kobler Tromsø med Sør-Europa
Flyselskapet Iberia åpner direkterute fra Madrid til Tromsø. Ruten vil ha to ukentlige flyvninger fra 1. desember til 2. mars.

— Vi er veldig glade for at vår verdifulle partner Iberia kobler Tromsø med Madrid denne vintersesongen. Vi opplever vekst fra hele verden til Tromsø, og Spania er intet unntak. Vi tror Spania vil fortsette å være et viktig marked for innkommende turismen til Norge generelt, og denne ruten bekrefter dette.
Det sier trafikkutvikler i Avinor, Ulv Elbirk. Han påpeker at ruten ikke bare vil bringe spanske turister til Tromsø, men også fra Italia og Brasil.
— Madrid er en stor hub, og vil koble Tromsø med både Sør-Europa og Sør-Amerika. Ruten vil ta turister til Tromsø, og dermed bidra til turistnæringen, men også gi mulighet for innbyggerne i Tromsø til å reise til Spania eller lenger ut i verden, fortsetter han.
Etableringen av den nye ruten er historisk, da det er første den første direkte ruteflyforbindelsen mellom Tromsø og Madrid.
Tromsø populær vinterdestinasjon
Tromsø lufthavn Langnes har vært midtpunktet for den formidable veksten i utlandstrafikk til Nord-Norge. Månedlige tall viser en betydelig økning i antall passasjerer til/fra utlandet, spesielt om vinteren. For eksempel har antall passasjerer i november og desember 2023 økt med utrolige 74 prosent og 82 prosent sammenlignet med samme måneder i 2019. Dette er en sterk indikasjon på den økende populariteten til Troms og Finnmark og Nord-Norge som en internasjonal destinasjon.
— Inbound turisme bidrar til turistnæringen, og gir også muligheter for innbyggerne i Tromsø å utforske verden. Med Iberia, har de muligheten til å reise til Spania eller andre destinasjoner globalt, sier Elbirk.
I tillegg jobber Avinor med flere spennende rutenyheter for vinteren 2024/2025.
To ukentlige rundturer
Iberia vil operere ruten med to ukentlige avganger i hver retning gjennom vintersesongen 2024/2025. Flyvningene vil finne sted på torsdager og søndager, med avgang fra Madrid kl. 13:00 og ankomst i Tromsø kl. 18:20. Returflygningene fra Tromsø vil ta av kl. 19:20 og lande i Madrid kl. 00:40. Flytiden er estimert til 5 timer og 20 minutter.
Dag |
Retning |
Avgang |
Ankomst |
Reisetid |
Torsdag |
MAD-TOS |
13:00 |
18:20 |
5t 20min |
Torsdag |
TOS-MAD |
19:20 |
00:40 |
5h 20min |
Søndag |
MAD-TOS |
08:15 |
13:35 |
5h 20min |
Søndag |
TOS-MAD |
14:35 |
19:55 |
5h 20min |
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Fjellene på Sanna skal pryde den nye lufthavnen: – Nå må kollegaene tenke på meg hver gang de er ute og flyr17.10.2025 17:57:59 CEST | Pressemelding
Hobbyfotograf Petter Rønningsen vil for fremtiden være uløselig knyttet til terminalbygget i Fagerlia.
Muligheter for flere utslippsfrie flyvninger i Norge neste år17.10.2025 14:07:14 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår totalt 50 millioner kroner i 2026 for å videreføre Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart – 40 millioner kroner til Avinor og 10 millioner kroner til Luftfartstilsynet. Midlene skal blant annet finansiere videre utprøving i reelle operasjoner, tilpasning av infrastruktur og tilpasning av regelverk ii samarbeid med EASA.
Norsk luftrom blant de beste i Europa15.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
En fersk rapport fra Eurocontrol viser at luftfarten i Europa har hatt en betydelig forbedring sommeren 2025, med økt trafikk og reduserte forsinkelser sammenlignet med året før. Norge utmerker seg som et av landene som presterer aller best.
Auke i hausttrafikken – utanlandsreiser skil seg ut13.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Talet på reisande held fram å auke også i september, med ein auke på to prosent samanlikna med same periode i 2024. Auken kjem av reiselystne nordmenn, men òg av at fleire frå utlandet har fått augo opp for Noreg som feriedestinasjon.
Fakta om dronedeteksjon ved Avinors lufthavner12.10.2025 20:00:00 CEST | Aktuelt
De siste ukene har Avinor fått mye oppmerksomhet etter at norsk luftfart ved flere anledninger har vært preget av mulige droneobservasjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom