Regjeringen svikter i havforvaltningen
5.4.2024 13:20:12 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding
Naturvernforbundet er svært skuffet over den oppdaterte forvaltningsplanen for våre norske havområder. Regjeringen kunne spart seg for oppdateringen til de har noe å komme med, mener Truls Gulowsen i Naturvernforbundet.

Det faglige grunnlaget tilsier at vi trenger et krafttak for havområdene. I denne planen er det dessverre svært lite som minner om at regjeringen har tak på noe som helst.
- Er det dette som er regjeringas ambisjonsnivå når det kommer til hav? Vi står midt i en eskalerende klima- og naturkrise og det haster å følge opp naturavtalen. Da trengs det mer enn “utredninger og vurderinger”, mener Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
For eksempel jobber regjeringen fortsatt med ferdigstillingen av en plan for å redde sjøfuglene, slik vi har hørt siden dette ble vedtatt i Stortinget i 2016.
Naturvernforbundet er også spesielt skuffet over at regjeringen ikke greier å levere på etableringen av marine verneområder. Ifølge Naturavtalen skal 30% av havet vernes som marine verneområder innen 2030.
- Marine verneområder er vårt viktigste verktøy for å ta vare på livet i havet. Til tross for et glimrende faglig utgangspunkt, greier ikke regjeringen å peke på ett eneste område som de ønsker å verne. Denne planen er en oppsummering av dagens politikk som vi vet er for lite, for treigt og for dårlig. De kunne spart seg for denne oppdateringen, mener Gulowsen
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noJørgen Næss Karlsen
Tel:971 39 086jnk@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Frykter økt motorferdsel i utmark27.3.2026 15:57:03 CET | Pressemelding
- Dagens forslag til ny motorferdsellov vil øke motorferdselen i utmark enda mer, og det er beklagelig, sier Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen.
FØRDEFJORDEN: Dommen kommer etter påske27.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
Dommen i saken der Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har krevd midlertidig forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden kommer etter påske. Det melder Gulating lagmannsrett i en e-post.
Lanserer ny tipsside for Oslofjorden25.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet lanserer nå «Fiks fjorden» – en ny tipstjeneste der publikum enkelt kan melde fra om forsøpling, forurensning, ulovlig fiske, bygging i strandsonen og andre miljøskadelige forhold.
Ny rapport: Tusenvis av lokale utslipp skader Oslofjorden23.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
En fersk rapport viser at utslipp fra rundt 80 000 små avløpsanlegg og avrenning fra tusenvis av kilder forurenser Oslofjorden med store mengder nitrogen, noe som skaper algevekst og overgjødsling som kveler fjorden.
Vi kan ikke rydde oss ut av plastkrisa20.3.2026 08:46:38 CET | Pressemelding
Skal vi løse problemet med plast i naturen, må vi stanse utslippene av plast til naturen. Nå krever Naturvernforbundet flere tiltak for å stanse plastforsøplingen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom