Regjeringen svikter i havforvaltningen
5.4.2024 13:20:12 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding
Naturvernforbundet er svært skuffet over den oppdaterte forvaltningsplanen for våre norske havområder. Regjeringen kunne spart seg for oppdateringen til de har noe å komme med, mener Truls Gulowsen i Naturvernforbundet.

Det faglige grunnlaget tilsier at vi trenger et krafttak for havområdene. I denne planen er det dessverre svært lite som minner om at regjeringen har tak på noe som helst.
- Er det dette som er regjeringas ambisjonsnivå når det kommer til hav? Vi står midt i en eskalerende klima- og naturkrise og det haster å følge opp naturavtalen. Da trengs det mer enn “utredninger og vurderinger”, mener Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
For eksempel jobber regjeringen fortsatt med ferdigstillingen av en plan for å redde sjøfuglene, slik vi har hørt siden dette ble vedtatt i Stortinget i 2016.
Naturvernforbundet er også spesielt skuffet over at regjeringen ikke greier å levere på etableringen av marine verneområder. Ifølge Naturavtalen skal 30% av havet vernes som marine verneområder innen 2030.
- Marine verneområder er vårt viktigste verktøy for å ta vare på livet i havet. Til tross for et glimrende faglig utgangspunkt, greier ikke regjeringen å peke på ett eneste område som de ønsker å verne. Denne planen er en oppsummering av dagens politikk som vi vet er for lite, for treigt og for dårlig. De kunne spart seg for denne oppdateringen, mener Gulowsen
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noJørgen Næss Karlsen
Tel:971 39 086jnk@naturvernforbundet.noFølg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Jubel etter seier for Førdefjorden: Krever umiddelbar stans i dumpingen17.6.2026 16:47:01 CEST | Pressemelding
Høyesterett slo i dag fast at tillatelsen til gruvedumping i Førdefjorden er ugyldig. Etter atten års kamp har Naturvernforbundet og Natur og Ungdom vunnet over staten i en av de mest profilerte sakene i miljøbevegelsens historie. Nå krever de umiddelbar stans i dumpingen.
Høyesteretts dom i Førdefjordsaken kommer i morgen16.6.2026 21:21:15 CEST | Pressemelding
Høyesterett meldte i dag at dommen i saken om gruvedumping i Førdefjorden kommer i morgen 17. juni etter klokken 16.30. Miljøorganisasjonene er optimistiske. Pressen er invitert til Naturvernforbundets lokaler når dommen i den historiske miljøsaken faller.
11 organisasjoner partshjelpere i historisk sak om naturens rettsvern9.6.2026 08:29:01 CEST | Pressemelding
FØRDEFJORDEN/NATURENS RETTSVERN: Hele 11 organisasjoner ble i går meldt inn som partshjelpere i saken om saksomkostninger i Førdefjordsaken, som Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har anket til Høyesterett. Det er nå duket for en prinsipiell behandling av hvor mye det skal koste å ta miljøsaker til retten i Norge.
Nye utslippstall: - Det går hårreisende sakte4.6.2026 10:38:13 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet mener det er bra at utslippene fortsetter å gå nedover. Likevel ligger vi skremmende langt bak klimamålene vi har forpliktet oss til.
FØRDEFJORDEN: Miljøorganisasjonene anker til Høyesterett18.5.2026 15:50:15 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har anket saksomkostningene på 3,75 millioner kroner i saken om dumpestopp i Førdefjorden til Høyesterett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom