Dette er de nominerte til Gullruten 2024
5.4.2024 12:35:55 CEST | Virke | Pressemelding
Fredag 5. april er det klart hvem som er nominert til Gullruten 2024. Lørdag 4. mai inviterer Stiftelsen Gullruten i samarbeid med Monster og TV 2 til Grieghallen, til årets store festaften for norsk TV.

De nominerte i 18 kategorier ble presentert under Stiftelsen Gullrutens presselansering i Trekanten i Oslo fredag. Blant nyhetene i år er at de ti kandidatene som konkurrerer om prisen for Årets deltaker blir presentert i «God morgen Norge» på TV 2 mandag 22. april.
Ny programleder
Her er det seerne selv som skal stemme fram de fire nominerte og kåre vinneren. Under Gullrutenshowet i Grieghallen 4. mai deles det ut priser i alle kategorier, samt Gullrutens hederspris – totalt 20 priser.
Programleder for Gullruten ble også offentliggjort i dag, og er Helene Olafsen.
Totalt ble det påmeldt drøyt 350 programbidrag til årets Gullruten, og over 100 jurymedlemmer fordelt på fagjuryer for alle kategorier har vurdert de påmeldte bidragene.
Juryene har bestått av representanter fra Viaplay, Warner Bros. Discovery, VGTV, TV 2, NRK, produksjonsselskaper i Virke Produsentforeningen, Filmforbundet, Dramatikerforbundet, NOPA, Norsk VFX-forening og studenter fra Høgskolen i Innlandet.
Favoritter fra skjermen
– Gullruten er en produsentpris, og målsettingen med Gullruten har siden starten vært å styrke det uavhengige produksjonsmiljøet i Norge og stimulere til at det blir laget høykvalitets TV-programmer, sier styreleder i Gullruten, Åse Kringstad.
– Nominasjonene vi presenterer i dag er full av glitrende TV-programmer, som jeg tror seerne vil kjenne godt igjen. Gullrutens kategorier er i løpende utvikling for nettopp å reflektere det vi ser på TV, og humor har blitt en stadig viktig del av programtilbudet. Dette løfter vi fram med å innføre nye kategorier for humordrama og beste skuespiller humor, sier Åse Kringstad.
Se de nominerte til Gullruten 2024 her: Gullruten
Vi takker alle våre jurymedlemmer og gratulerer alle nominerte, og gleder oss til prisutdeling og fest i Bergen 4. mai.
Åse Kringstad
Styreleder Gullruten
Tlf: 47 31 42 47
Eva Rolland Korshamn
Executive produsent Monster
Tlf: 93 63 58 53
Håvard Solem
Pressekontakt TV 2
Tlf: 93 43 59 22
Nøkkelord
Kontakter
Kaja KirkerudSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 402 43 840kaja.kirkerud@virke.noÅse KringstadLeder Virke Produsentforeningen
Tel:+47 473 14 247ase.kringstad@virke.noLenker
Om oss
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Virke styrker påvirkningsarbeidet i sine bransjer10.3.2026 10:59:58 CET | Pressemelding
Phillip André Charles, Nils Michael Nilsson Ramsøy og Christopher Hoff er ansatt som næringspolitiske rådgivere for å styrke det interessepolitiske arbeidet på vegne av bransjene i Virke.
Lavere prisvekst i februar10.3.2026 08:17:11 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å falle for andre måned på rad, og endte på 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Moderat verdivekst i byggevarehandelen i 20255.3.2026 09:21:27 CET | Pressemelding
De norske byggevarekjedene omsatte for til sammen 57,4 mrd. kroner i 2025. Dette tilsvarer en vekst på 3,9 prosent fra året før.
Norske kulturvaner: Flere savner samvær11.2.2026 12:00:11 CET | Pressemelding
Nordmenn ønsker å benytte mer kulturtilbud i 2026. Samtidig sier stadig flere at de ikke har tid eller noen å gå sammen med.
Matprisveksten avtok i januar10.2.2026 08:15:01 CET | Pressemelding
Prisveksten på mat og alkoholfrie drikkevarer dempet seg i januar. Tolvmånedersveksten endte på 4,2 prosent, ned fra 5,2 i desember.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom