Hanne Cecilie Kavli ny daglig leder på Fafo
Hanne Cecilie Kavli blir ny daglig leder ved Fafo. Kavli overtar etter Tone Fløtten som har vært i stillingen siden 2015.

Onsdag 3. april vedtok styret at Hanne Cecilie Kavli tilbys jobben som Fafos daglige leder, og Kavli har takket ja. Fafos styreleder, LO-leder Peggy Hessen Følsvik, møtte torsdag instituttets ansatte og presenterte Hanne Kavli som Fafos nye daglige leder.
– I sin begrunnelse peker styret på at Hanne Cecilie Kavli har solid erfaring som forsker og leder. Med henne får Fafo en leder med svært god kjennskap til Fafo og instituttets omland, en dyktig formidler og erfaren relasjonsbygger. Samfunnet trenger kunnskapen som utvikles ved Fafo og styret er overbevist om at Kavli, med sine strategiske evner, er den rette til å videreutvikle Fafo, sier Peggy Hessen Følsvik.
Hanne Cecilie Kavli har doktorgrad i sosiologi fra Universitetet i Oslo. I dag er hun forskningssjef ved Fafo med innvandring og integrering som spesialområde. Hun har arbeidet med en rekke temaer knyttet til velferds-, arbeidslivs- og integreringspolitikk. Kavli har en stor forskningsproduksjon, og hun har vært medlem i flere offentlige utvalg.
– Jeg tilnærmer meg denne oppgaven med stor respekt, samtidig som jeg gleder meg enormt til komme i gang med jobben. Fafos forskning er viktig og relevant, både for de som utformer politikk, og for de som skal omsette politikk til praksis i arbeidsliv og velferdsstat, sier Hanne Cecilie Kavli
– Jeg er veldig glad for at det er Hanne som skal overta denne stillingen og føler meg helt trygg på at styret har gjort et meget godt valg for Fafo, sier Tone Fløtten, som nå går tilbake til sin forskerstilling ved instituttet.
- Tone Fløtten har vært en stor ressurs som daglig leder og hun har styrket Fafos posisjon gjennom sitt virke. Jeg vil derfor få takke henne for den viktige jobben hun har gjort for Fafo gjennom en årrekke. Fafo ville ikke vært der instituttet er i dag uten hennes kunnskap, entusiasme og støe hånd på rattet, sier Peggy Hessen Følsvik.
Kontakter
Stein R. FredriksenInformasjonssjef
Tel:+47 99591959stein.roar.fredriksen@fafo.noLenker
Om Fafo
Forskningsstiftelsen Fafo er et av Norges største samfunnsvitenskapelige forskningsmiljøer. Fafo ble etablert i 1982 og har til formål å utvikle kunnskap om deltakelse, levekår, demokrati, utvikling og verdiskapning. Basert på høye forskningsetiske og metodiske standarder er ønsket å bidra til samfunnsmessig fornyelse. Med et historisk utgangspunkt i norsk fagbevegelse er Fafos aktivitet basert på å levere kritisk og handlingsorientert forskning om arbeidsliv og velferdspolitikk til sentrale beslutningstakere og beslutningsprosesser.
www.fafo.no
Følg pressemeldinger fra Fafo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fafo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fafo
Færre «vanlige» – flere fattige og rike5.3.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
De økonomiske forskjellene mellom nordmenn har økt de siste 20 årene. Andelen rike og andelen fattige har økt, mens mellomkategorien har krympet. Dette viser de første forskningsfunnene i Fafos «Ulikhetsbarometeret». Tirsdag 4. mars møttes representanter for fagbevegelsen, politikere og forskere for å diskutere utviklingen.
Foregår fagforeningsknusing i Norge?22.1.2025 09:28:06 CET | Pressemelding
Fafo har på oppdrag fra LO sett på begrepet fagforeningsknusing og om fagforbund erfarer dette i Norge. Undersøkelsen viser at organisasjonsarbeidere i norske fagforbund opplever forsøk på fagforeningsknusing – forsøk som også lykkes.
Nye allmennsykepleiere gir bedre helsetjenester – men kommunene henger etter22.1.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
En ny sykepleier-utdanning skal gjøre norske kommuner bedre i stand til å hjelpe innbyggere med særskilte helseproblemer. Selv om skussmålene er svært gode, synes kommunene å være på etterskudd med å forstå, innhente og benytte seg av den nye kompetansen.
Tar tempen på den økende ulikheten mellom oss19.12.2024 12:44:30 CET | Pressemelding
De siste 20 årene har ulikheten økt. Vi har blitt færre «vanlige» og flere rike og fattige. Fafo har satt sammen et eget ulikhetsbarometer for å beskrive og forklare hva som skjer.
Ny forskning avslører utfordringer og muligheter i helse- og omsorgssektoren19.12.2024 10:41:38 CET | Pressemelding
To nye Fafo-rapporter belyser mobilitet og ledelse i helse- og omsorgssektoren, og peker på nødvendige tiltak for å sikre bærekraftige tjenester og effektiv bruk av arbeidskraft.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom