Nytt beredskapssenter åpner på Rena
2.4.2024 14:49:27 CEST | Universitetet i Innlandet | Pressemelding
Behovet for kunnskap om beredskap og krisehåndtering øker. Nå åpner det som skal bli et kunnskapssentrum for hele landet ved Høgskolen i Innlandet på Rena.

I et lokale med ti store skjermer på veggene øver ansatte i nødetater og det offentlige på kurs i hvordan håndtere og lede en organisasjon i en krise. Denne gangen øver de på et scenario hvor deltakerne med sine ulike funksjoner skal håndtere en trussel i sentrum av Hamar.
Det nybygde senteret på Rena bygger på fagmiljøet rundt studiene i beredskap og krisehåndtering ved Høgskolen i Innlandet (HINN). PROTECT – Senter for beredskap og krisehåndtering, er et forsknings-, undervisnings- og øvingssenter som er unikt i nasjonal sammenheng.
Offisiell åpning av det nye undervisnings- og øvingslokalet foretas fredag 5.april av Knut Storberget, statsforvalter i Innlandet.
Økende behov for å øve på kriser
I en mer urolig verden, hvor vi opplever krig i Europa og klimaendringene begynner å vise seg i mer flom og ekstremvær, får samfunnssikkerhet mer oppmerksomhet. Kravene til beredskapsplaner og profesjonalitet i kommuner og andre organisasjoner øker.
Ved senteret på Rena legges det til rette for at statlige, kommunale eller private virksomheter kommer for å holde øvelser i operativ kriseledelse, basert på en vitenskapelig metodikk.
– Dette senteret er et svar på et behov for å øve på komplekse kriser på en mer realistisk måte enn i såkalte skrivebordsøvelser. Her simulerer vi ulike scenarioer og ulike etater får mulighet til å øve sammen. Felles øvelser er avgjørende for god samhandling når krisen treffer, sier Bjørn Tallak Bakken, faglig leder for PROTECT – Senter for beredskap og krisehåndtering.
Senteret tar i bruk VR og annen digital teknologi, samt ulike spill, for å øve deltakerne i ulike scenarioer.
– Store samhandlingsøvelser er ofte dyre og nytten er usikker. Her tilrettelegger vi for kostnadseffektive øvelser der mange får øvd på kort tid, basert på metoder utviklet gjennom forskningen, sier Mass Soldal Lund, professor i cybersikkerhet og samfunnssikkerhet ved Høgskolen i Innlandet.
Flere vil studere
Bachelor- og masterstudiene innen beredskap og krisehåndtering har nå til sammen 500 studenter. Antall søkere og antallet studieplasser har økt mye de siste årene, med mange studenter fra nødetatene, Forsvart og øvrig offentlig sektor. Også disse studentene får glede av undervisnings- og øvingslokalet.
I tillegg skal senteret bli et kunnskapssentrum for forskning på samfunnsberedskap, og flere prosjekter knyttet til senteret er allerede i gang, blant annet et norsk-svensk prosjekt om hvordan gjøre lokalsamfunnene klare til å håndtere konsekvensene av klimaendringene.
Det er lagt opp til et omfattende samarbeid med Forsvaret i Elverum og Rena, og at Forsvaret og det faglige miljøet ved HINN skal lære av hverandre.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Tallak BakkenFørsteamanuensis ved Høgskolen i Innlandet
Tel:+47 90 19 61 49bjorn.bakken@inn.nowww.inn.no/finn-en-ansatt/bjorn-bakken.htmlMass Soldal LundProfessor ved Høgskolen i Innlandet
Tel:+47 93 02 56 31mass.lund@inn.nowww.inn.no/finn-en-ansatt/mass-lund.htmlErlend MoeKommunikasjonsrådgiver for forskningHøgskolen i Innlandet
Tel:(+47) 61 28 80 28Tel:(+47) 926 67 817erlend.moe@inn.noBilder




Lenker
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Innlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Ny studie: Målstyring svekker læreres motivasjon for å fortsette i jobben6.3.2026 12:23:57 CET | Pressemelding
Lærere i norske skoler opplever at pålagte, ytre mål fratar dem ansvar og frihet. Det går på motivasjonen løs.
Heltidsstudenter lærer best når de er fysisk til stede med andre studenter og forelesere17.2.2026 09:00:45 CET | Pressemelding
Undervisningen i høyere utdanning må i mye større grad tilpasses til om studentene tar fag på heltid eller deltid. Det sier forskere som har sett på læringsutbytte for de to gruppene.
Totalforsvarsåret 2026: – Myndighetene og befolkningen har en jobb å gjøre16.2.2026 08:08:19 CET | Pressemelding
– Jeg tror folk generelt vet lite om hva deres rolle i en krig er, sier førsteamanuensis på Universitetet i Innlandet, Gjermund Forfang Rongved. Han har forsket på, og gitt ut to bøker om, hvordan det står til med totalforsvaret i Norge og i Europa.
Avvikler Østlandsforskning som institutt ved INN5.2.2026 11:01:53 CET | Pressemelding
Universitetsstyret besluttet torsdag å avvikle Østlandsforskning som ledd i pågående omstilling ved universitetet.
Nettbrett i skolen: – Det er skremmende hvor naive mange var2.2.2026 09:54:32 CET | Pressemelding
Professor mener innføringen av nettbrett i skolen ble styrt av slagordene til teknologiselskapene. Kritikerne ble stemplet som "surpomper og bakstrevere".
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom