Unntak fra kjøre- og hviletid etter Arna-avsporingen
For sjåfører som er berørt av tog-avsporingen ved Arna stasjon har Vegdirektoratet gjort midlertidig lemping i kjøre- og hviletidsreglene.

Endringen gjelder fra tirsdag 26. mars til og med 5. april 2024.
Unntakene innebærer dette:
- Gjelder kun godstransport på vei mellom øst og vest som er direkte berørt av stengingen av Bergensbanen ved Arna stasjon.
- Den daglige kjøretid skal ikke overstige 10 timer.
- Ukentlig kjøretid skal ikke overstige 60 timer.
- Sammenlagt kjøretid i løpet av to på hverandre følgende uker skal ikke overstige 100 timer.
For kjøretøy med digital fartsskriver generasjon 1, må føreren angi start og sluttsted på en utskrift fra fartsskriver. For kjøretøy med SMART fartsskriver, vil GPS-posisjonen bli avmerket når føreren angir start- og sluttland.
Vegdirektoratet oppfordrer de som benytter seg av unntakene til ha med en kopi av den midlertidige forskriften.
Bakgrunnen er at all togtrafikk mellom Bergen og Vaksdal er stengt etter at et godstog sporet av sist fredag kveld ved Arna stasjon.
Kontakter
Pressevakt Vegdirektoratet
* Vegdirektør
* Transportregelverk
* Teknologiutvikling
* Forhandlinger bypakker
* Overordnet styring og ledelse av Statens vegvesen
* Pressevakt også for divisjonene IT og Fellesfunksjoner
Bilder

Dokumenter
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger løp i E39 Glaskartunnelen18.3.2025 10:40:11 CET | Pressemelding
Førstkommende helg stenger nordgående løp én natt, og neste helg skjer det samme i sørgående løp.
De skal drifte elektro på riksvegene i Hålogaland18.3.2025 08:21:14 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har inngått kontrakt med SET Elektro AS om å drifte elektroinstallasjoner på riksvegene i Lofoten, Vesterålen, Ofoten og Sør-Troms.
Disse vil drifte elektro i tunneler på riksvegene i Østfold, Follo og Nedre Romerike17.3.2025 13:59:07 CET | Pressemelding
Fire entreprenører har gitt tilbud på drift og vedlikehold av elektroinstallasjoner i riksvegtunnelene i Østfold, Follo og Nedre Romerike.
Ikke legg ut på kjøretur i Troms og Nordland i kveld – mange veger er stengt15.3.2025 20:53:04 CET | Pressemelding
Sterk vind og mye snø gir økt snøskredfare, svært vanskelige kjøreforhold og stengte veger. Utsett kjøreturen!
No er det klart kven som skal byggje ny E134 mellom Røldal og Seljestad13.3.2025 14:42:21 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har innstilt arbeidsfellesskapet Bertelsen & Garpestad og Metrostav Norge til å bygge ny Røldalstunnel på E134 mellom Røldal og Seljestad.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom