Countryklassiker får nytt liv på norsk: Bråtabrann og Oda Gondrosen oversetter ‘Whiskey Lullaby’
27.3.2024 10:00:00 CET | Universal Music Norge | Pressemelding

En av countryhistoriens største klassikere kommer nå i norsk drakt. Bandets vokalist, Anders, har gjort sin oversetting av Brad Paisley og Alison Krauss sin Whiskey Lullaby og resultatet er ‘Sønderdrukken sang’. Med seg på laget har dem fått en stor stemme fra Østfold, nemlig Oda Gondrosen. Tidligere i vinter testet bandet ut en akustisk versjon på sin TikTok som endte opp med å ta fyr i bygde-Norge, og etter stor etterspørsel fra folket slippes låta på selveste langfredag.
Om samarbeidet og låta sier gutta følgende:
"Det er ingen enkel oppgave å gjøre ei låt som så mange har et så sterkt forhold til, men når Anders hadde skrevet en så fin oversettelse måtte vi gi det et forsøk. Vi har satt vårt eget preg på låta, samtidig som vi har beholdt den samme stemninga som er i originalen til Paisley. Det er en viktig låt med tematikk som kan favne både bredt og smalt, og vi håper lytteren vil komme enda nærmere teksten med denne norske tolkningen. Sist, men ikke minst, kunne ikke Anders bedt om en bedre duettpartner enn Oda Gondrosen. Den store stemmen fra Østfold går Alison Krauss en høy gang!"
Oda sier:
"Det å samarbeide med gutta i Bråtabrann har vært en kjempefin opplevelse. Gutta er både flinke, morsomme og engasjerte! Jeg er veldig takknemlig for at jeg får være med de å synge på låta og å få synge den fine oversettelsen de har skrevet. En veldig trist og vakker sang, som jeg syntes kanskje ble enda tristere og enda litt finere på norsk!"
Bråtabrann er Norges nye tilskudd på bygdeband-himmelen. Bandet har sine røtter fra Østfolds vide jorder og nå med sitt nye tilskudd også Flisa sine dype skoger. Bandets nye frontfigur Anders Trongaard har sitt opphav fra Flisa og er en kjent mann på musikkmiljøet i Hedmarken. Resten av gjengen består av fire svært habile konsert- og studiovandte musikere fra Trøgstad: Mats Raknerud, Ingvald Holmen Minge, Kristian Aadalen og Christoffer Dahl. Denne gjengen har både sammen, og hver for seg, turnert landet rundt med ulike konstellasjoner, samt gjort seg bemerket på flere plateinnspillinger.
Fjoråret ble brukt til å etablere bandet, spille et utsolgt Krøsset i Oslo og slippe masse musikk. Mottakelsen var god noe som allerede resulterer i over 1 million streams, samt at deres første låt ‘Hjemmekjær’ klatret helt inn på lista over Norges mest delte låter på Spotify.
I år skal bandet bygge videre på den gode starten med større konserter, gode låtslipp og masse moro. Flere av konsertene er allerede annonsert og vi kan glede oss til å se Bråtabrann på Countryfestivalen på Vinstra, Norsk Countrytreff på Breim, Rebel City Roots Festival i Båstad.
Nøkkelord
Kontakter
Sarah ElachihebPromotion - Universal Music Norge
sarah.elachiheb@umusic.comSilje HopeEMI
Tel:48095200silje.hope@umusic.comBilder
Lenker
Om oss
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, The Weeknd, Alessandra, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Unge Særing ute med «Sommerfugl»2.10.2026 15:41:05 CEST | Pressemelding
18 år gamle Unge Særing følger opp «Ariel» med «Sommerfugl» en låt om vennskap, voksenlivet som kommer snikende og sorgen over noen som ikke lenger er der. Singelen er ute i dag, 2. oktober.
U2 er tilbake med nytt studioalbum – bandets første på ni år24.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemelding
Island Records annonserer i dag utgivelsen av Carnaval De Luz - U2s 16. studioalbum og bandets første album med nytt materiale på ni år - med slipp 13. november 2026. Samtidig kommer en helt ny låt med tittelen ‘Silencio’, som er ute nå og ledsages av en musikkvideo. Lytt HER. Se HER. I uken som markerer at det er 50 år siden Larry Mullen Jr. i september 1976 hengte opp en håndskrevet lapp på oppslagstavlen ved Mount Temple Comprehensive School på Dublins Northside med teksten «Trommeslager søker musikere for å starte band», kommer et nytt verk som viser at Bono, The Edge, Adam Clayton og Larry Mullen Jr. fortsatt finner nye dimensjoner og muligheter i sin kreative prosess. Innspilt litt overalt og produsert av Jacknife Lee, Carnaval De Luz består av 12 låter som utforsker temaer som spiritualitet, vennskap, frihet og utholdenhet i møte med mørke krefter som trenger seg på. Lydmessig finnes det ekko av bandets mest eksperimentelle arbeider, kombinert med stramt komponerte låter som ‘Th
lille Caesar på sin første norgesturné – 29 konserter over hele landet22.9.2026 08:55:00 CEST | Pressemelding
Høsten 2026 er lille Caesar ute på sin aller første norgesturné. Totalt besøker den 21 år gamle artisten fra Drammen 24 steder og spiller 29 konserter over hele landet. Med seg har han både de største låtene fra karrieren og sine favoritter fra det nye albumet "ADAM".
Secret Garden slipper You Raise Me Up med Royal Philharmonic Orchestra18.9.2026 10:11:05 CEST | Pressemelding
You Raise Me Up er den første singelen fra det kommende albumet Secret Symphony – the Orchestral Music of Secret Garden performed by the Royal Philharmonic Orchestra. Låten er ute globalt i dag fredag 18. september.
Benjamin Ingrosso kjemper med kjærlighetslivet på ny dobbelsingel18.9.2026 09:09:48 CEST | Pressemelding
«funny feeling» og «waste my time» slippes 18. september via EMI Nordic
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
