Vis ekstra hensyn til reinsdyr i påsken
I år er det en ekstra krevende beitesituasjon for mange reinsdyr. Det er derfor svært viktig at reinsdyrene får være i fred på beiteområdene. Så styr unna reinsdyr og hold hunder i bånd, oppfordrer Landbruksdirektoratet.

Det pågår en beitekrise, der reinsdyr sliter med å komme ned til beitet som følge av is og harde snølag. Store deler av Nordland, Troms og Finnmark er berørt av krisen. Skal du til disse områdene i påsken, er det viktig å ta ekstra hensyn.
- Totalt er det cirka 110 000 reinsdyr som er berørt av beitekrisen. Dette betyr at dyrene er ekstra sårbare i påsken i år, sier Widar Skogan som er direktør for avdeling reindrift i Landbruksdirektoratet.
Styr unna
Sultne dyr har mindre krefter og er ekstra sårbare for forstyrrelser. Det er derfor viktig å ta ekstra hensyn, slik at man unngår å skremme dyrene.
- Skal du ut på vidda i påsken på scooter eller ski, er det viktig å ta hensyn til reinsdyrene. Hold avstand, hold hunder i bånd og møter du reinflokker, så snu eller kjør rundt, sier Skogan.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakten er betjent hverdager mellom kl. 08.00-15:45
Tel:400 21 171presse@ldir.noOm oss
Landbruksdirektoratet gir faglige råd, iverksetter landbrukspolitikken og legger til rette for landbruket og matindustrien.
Følg pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landbruksdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landbruksdirektoratet
Tømmerhogst til en verdi av 8 mrd kroner i 20248.1.2025 14:29:50 CET | Pressemelding
Tall fra Landbruksdirektoratet viser at skogeierne solgte 11,97 millioner kubikkmeter tømmer til industriformål i 2024. Bruttoverdien på tømmeret var på over 8 milliarder kroner, en økning på 33 prosent fra 2023.
Ingen god jul uten norske bønder16.12.2024 08:25:46 CET | Pressemelding
De flest juletradisjoner er tett knyttet til norsk landbruk. Heldigvis meldes det om at den norske julematen med tilhørende drikke er i rute.
Krevende å redusere matsvinn – alle må ta ansvar12.12.2024 09:24:22 CET | Pressemelding
Matsvinnet i jordbrukssektoren utgjorde 52 681 tonn i 2023. Det tilsvarer 2,3 prosent av produksjonen. Grøntsektoren stod for 88 prosent av matsvinnet. Det er store svingninger fra år til år og for ulike produksjoner.
Lite mathvete, selv om kornavlingene økte i 202428.11.2024 08:05:04 CET | Pressemelding
Kornavlingene ser ut til å bli 40 prosent høyere enn fjoråret, som var et av de svakeste årene på lenge. Matandelen forventes imidlertid å bli betydelig lavere enn snittet de siste årene. Den lave tilgangen på matkorn gjør at importbehovet er stort.
Rekordpriser på importkvoter for kjøtt og ost15.11.2024 15:47:00 CET | Pressemelding
Landbruksdirektoratet har nylig gjennomført den årlige auksjonen av importkvoter for kjøtt og ost. Årets auksjon resulterte i rekordhøye priser for flere kjøttkvoter og en samlet inntekt på 282,93 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom