Kalvebakken bru på E8 får nytt rekkverk
Nå starter arbeidet med å bygge nytt rekkverk på brua på innfartsvegen til Tromsø.

Det skal bygges nye kantdragere og monteres nytt rekkverk på Kalvebakken bru i Ramfjord. Vegen blir lysregulert og innsnevret til én kjørebane hele døgnet. Det blir arbeid på brua mellom klokka 07.00 og 19.00 mandag til lørdag. Fartsgrensen er satt ned til 50 kilometer i timen på stedet.
– Det er mye trafikk på innfartsvegen til Tromsø, så folk må være forberedt på litt ventetid. Vi ber sjåførene om å kjøre varsomt og ta hensyn til de som arbeider på brua, slik at vi unngår ulykker, sier byggeleder Tor Knedahl i Statens vegvesen.
Vegen over brua har en gjennomsnittlig trafikk på 5000 biler i døgnet. Arbeidet starter med rigging 8. april, og planen er å være helt ferdig innen 1. september. Det er BMO Entreprenør som utfører arbeidet på brua på oppdrag fra Statens vegvesen.
Skadet rekkverk
Kalvebakken bru har hatt nedsatt fartsgrense til 50 km/t siden i fjor sommer på grunn av skader på rekkverket. Farten ble satt ned for å redusere faren for trafikkuhell, og begrense konsekvensene dersom det skulle skje ei ulykke.
Skadene skyldes rust, avskalling og påkjørsler. På Kalvebakken bru må både kantdragere og rekkverk skiftes for å oppfylle dagens krav til sikkerhet.
Alle de vél 6000 bruene på norske riksveger inspiseres jevnlig av Statens vegvesen.
– Når vi gjør funn på en bruinspeksjon, så innfører vi tiltak fortløpende. Sikkerhet kommer alltid først, sier Tor Knedahl.
De tre bruene
Tre generasjoner bruer ligger på rekke og rad over elva på Kalvebakken. Den øverste og eldste er ei steinhvelvsbru fra 1911. Den ble erstattet av ei ny bru nedstrøms i 1958. Nå er det dagens bru på E8, som ble tatt i bruk i 1975, som får en nødvendig utbedring.
Bussholdeplassen Kalvebakken på E8 blir stengt i den perioden arbeidet pågår.
Kontakter
Tor KnedahlByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:99257710Tor.Knedahl@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Starter gjennomsnittsfartsmåling av fart i Frøyatunnelen25.4.2025 14:01:18 CEST | Pressemelding
Tirsdag 29.april kl.12 starter Statens vegvesen med strekningsmåling av fart på fv.714 og gjennom Frøyatunnelen. Dette erstatter tidligere fotobokser med punktmåling, og sikrer lavere fart på en lengre strekning enn tidligere.
Operatunnelen stenges i korte perioder natt til mandag25.4.2025 10:37:05 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjennomfører en planlagt stenging av Operatunnelen i Oslo søndag 27. april klokken 23.00 til mandag 28. april klokken 05.00.
Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget kjem til Rogaland 28.–30. april25.4.2025 09:15:28 CEST | Pressemelding
Frå måndag 28. til onsdag 30. april er Stortinget sin transport- og kommunikasjonskomité på rundreise i Rogaland fylke.
E10 i Lofoten åpner igjen i kveld24.4.2025 18:19:24 CEST | Pressemelding
Oppryddingsarbeidet etter steinraset har gått bedre og raskere enn forventet. Trafikken kan kjøre forbi rasstedet fra kl. 21.30 i kveld.
Forsinkelser i vognkortproduksjon hos Vegvesenet24.4.2025 14:22:32 CEST | Pressemelding
Grunnet en teknisk feil er det forsinkelser i produksjonen av vognkort hos Statens vegvesen. Det forventes at produksjonen vil gå som normalt fra 29. april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom