Bøter og tauing for ulovlig parkering på Bodø ferjekai
Ulovlig parkering på ferjekaia i Bodø skaper problemer for trafikken til Lofoten. Nå kan det bli bøter og borttauing.

Om sommeren er det et kjent problem at biler som ikke skal være med ferja, bruker oppstillingsplassene på Bodø ferjekai til parkering. Men allerede nå når påsketrafikken nærmer seg, er dette blitt ei utfordring.
– Vi har hatt perioder hvor mer enn ti kjøretøy, inkludert trailere, har tatt seg til rette og parkert på oppstillingsplassene på kaia. Ved et tilfelle sto en frakoblet henger med en båt på, i nesten fem døgn, sier seniorrådgiver Kristin Sortland på ferjeavdelingen i Statens vegvesen.
Oppstillingsplassen på Bodø ferjekai er for trafikanter som skal med ferja til Lofoten. Parkering er ikke tillatt, og hindrer trafikkavviklingen. Sommertrafikken starter med påskeutfarten, og ulovlig parkering vil skape store trafikale problemer når trafikken tar seg opp fremover.
Å parkere på kaia uten å skulle reise med ferja, er ulovlig i henhold til Vegtrafikklovens paragraf 3. Trafikanter kan risikere å bli ilagt gebyr på kr 900,-, og kjøretøy som hindrer trafikken kan bli tauet bort.
Statens vegvesen har vært i dialog med politiet, som vil følge opp kaiområdet i tiden som kommer.
– Oppstillingsplassen er en del av riksveg 80, og skal kun benyttes av kjøretøy som skal være med Lofotferja. Følg anvisningen for riktig plassering når du stiller deg i ferjekø, oppfordrer Kristin Sortland.
Kontakter
Kristin Botnmark SortlandKontraktsansvarlig, ferjeavdelingenStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90628318kristin.sortland@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Starter gjennomsnittsfartsmåling av fart i Frøyatunnelen25.4.2025 14:01:18 CEST | Pressemelding
Tirsdag 29.april kl.12 starter Statens vegvesen med strekningsmåling av fart på fv.714 og gjennom Frøyatunnelen. Dette erstatter tidligere fotobokser med punktmåling, og sikrer lavere fart på en lengre strekning enn tidligere.
Operatunnelen stenges i korte perioder natt til mandag25.4.2025 10:37:05 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjennomfører en planlagt stenging av Operatunnelen i Oslo søndag 27. april klokken 23.00 til mandag 28. april klokken 05.00.
Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget kjem til Rogaland 28.–30. april25.4.2025 09:15:28 CEST | Pressemelding
Frå måndag 28. til onsdag 30. april er Stortinget sin transport- og kommunikasjonskomité på rundreise i Rogaland fylke.
E10 i Lofoten åpner igjen i kveld24.4.2025 18:19:24 CEST | Pressemelding
Oppryddingsarbeidet etter steinraset har gått bedre og raskere enn forventet. Trafikken kan kjøre forbi rasstedet fra kl. 21.30 i kveld.
Forsinkelser i vognkortproduksjon hos Vegvesenet24.4.2025 14:22:32 CEST | Pressemelding
Grunnet en teknisk feil er det forsinkelser i produksjonen av vognkort hos Statens vegvesen. Det forventes at produksjonen vil gå som normalt fra 29. april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom