Vest Betong blir hovedentreprenør for Innseiling og dypvannskai Mo i Rana
19.3.2024 16:18:49 CET | Kystverket | Pressemelding
Nå er avtalen som gjør Vest Betong til hovedentreprenør i samarbeidsprosjektet Innseiling og dypvannskai Mo i Rana signert.

– Vi er svært fornøyde med å kunne inngå denne kontrakten. Vest Betong har solid erfaring og gjennomføringsevne for denne typen arbeid. Eksempelvis har de nettopp ferdigstilt en 720 meter lang kai ved Flatholmen for Ålesund havn med et godt resultat, sier senioringeniør Martin Fransson fra Kystverket som leder samarbeidsprosjektet.
Totalt kom det inn åtte anbud i konkurransen, der Vest Betong hadde det beste tilbudet i forholdet mellom pris og kvalitet. Kontraktsverdien er på cirka 350 millioner kroner eksklusive merverdiavgift. Arbeidet starter i april, og skal etter planen være ferdigstilt sommeren 2026.
– Vi er veldig glade for å ha vunnet frem i en tøff konkurranse og ser nå frem til å få komme i gang med arbeidene her i Mo i Rana, sier Ronny Torsteinsbø, daglig leder i Vest Betong.
Samarbeidsprosjektet
«Innseiling og dypvannskai Mo i Rana» er et samarbeidsprosjekt mellom Kystverket og Rana kommune via kommunens selskap Dypvannskai AS. Prosjektet består av flere delprosjekter i Ranfjorden og Mo i Rana havn.
Kystverkets del av prosjektet omfatter å etablere nye navigasjonsmerker i farleden i Ranfjorden og å utdype foran Toranesterminalen, mens Rana kommune skal etablere en ny dypvannskai på Langneset ved Rana industriterminal.
– Prosjektet har stor betydning for hele Helgelandsregionen. Rana kommune er en av de største industrikommunene i Nord-Norge. Industribedrifter stiller økte krav til havnefasiliteter og farleden, og dette prosjektet gjør oss mer aktuell for etablering av ny industri i tillegg til at den allerede etablerte industrien får et løft når det gjelder logistikk over havn, sier Stig Frammarsvik, kommunaldirektør for tekniske tjenester i Rana kommune.
Samarbeidsavtale mellom Kystverket og Rana kommune ble inngått i 2023. Avtalen regulerer samarbeidet mellom stat og kommune og har vært en forutsetning for å kunne gjennomføre anskaffelsen og starte opp arbeidene.
– Sammen med kommunen sørger vi for en god prosjektgjennomføring. Prosjektet er viktig for å skape en tryggere, mer fremkommelig farled inn til Mo i Rana og en havn tilrettelagt for fremtiden, sier Jostein Moe, leder for utbyggingsavdelingen i Kystverket.
Ønsker du mer informasjon om prosjektet så finner du det på kystverket.no/moirana/
Kontakter
Kystverkets prosjektleder Martin Fransson
+4790034184 / martin.fransson@kystverket.no
Lenker
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Dypvannskaia i Mo i Rana er snart ferdig29.6.2026 13:29:31 CEST | Pressemelding
Etter over to år med omfattende anleggsaktivitet nærmer den nye dypvannskaia i Mo i Rana seg ferdigstillelse. Samarbeidsprosjektet mellom Kystverket og Rana kommune går nå inn i sin avsluttende fase.
AF Gruppen får kontrakten for bygging av Stad skipstunnel26.6.2026 16:51:38 CEST | Pressemelding
Kontrakten på totalentreprisen for Stad Skipstunnel har en verdi på ca. 5,6 milliarder kr eks. mva. og skal signeres i august. Byggestart er planlagt tidlig i 2027.
Kystverkets rapport Status 2026 gir betre grunnlag for strategiske val langs kysten22.6.2026 11:22:43 CEST | Pressemelding
I Status 2026 samlar Kystverket kunnskap om utviklinga langs norskekysten og gjer denne kunnskapen meir tilgjengeleg både for fagmiljø og andre interesserte. Målet er å gjere det enklare å forstå kva som skjer på sjøen og langs kysten – og kva det betyr for samfunnet.
Styrker fiskerihavnene – over 83 millioner kroner til nye tiltak18.6.2026 13:33:00 CEST | Pressemelding
Kystverket gir nå tilsagn om mer enn 83 millioner kroner til syv kommunale fiskerihavnetiltak, der nesten halvparten av midlene går til Øksfjord fiskerihavn. Tiltakene skal bidra til økt aktivitet og verdiskaping i fiskerinæringen. Gode fiskerihavner er viktig for videre utvikling i kystsamfunn langs kysten.
Stort løft for sjømerkingen mellom Farsund og Kristiansand11.6.2026 11:28:46 CEST | Pressemelding
Kystverket er i gang med et større arbeid for å bedre sikkerheten til sjøs i farleden mellom Kristiansand og Farsund. Nå bygges et nytt sjømerke i Ullerøysundet, og oppdraget er tildelt FS Mur.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom