Påskegodt før langtur med elbil: Vi har passert 8000 hurtigladere!
Ved inngangen til påsken kan vi feire at Norge har over 8000 hurtigladere. Det er hele 2000 flere enn på samme tid i fjor. — Dette lover godt for påskeutfarten, sier generalsekretær Christina Bu i Norsk elbilforening.

Hurtigladedekningen blir stadig bedre, og det er viktig, mener Bu:
— De aller fleste som kjøper ny bil, velger elektrisk. Det betyr at behovet for hurtigladere er økende.
Likevel peker hun på noen smarte ting å tenke på før en langtur med elbil.
— Det er lurt å pakke smart og sørge for at batteriet er varmt når du skal lade, sier Christina Bu.
Elbilforeningens påsketips dreier seg om pakking, rekkevidde og betaling for hurtiglading. En fullastet bil, og særlig om noe av lasten befinner seg i en takboks, vil tape noe rekkevidde.
Pakking av elbilen
- Tenk over hvor mye du trenger å ha med deg for å unngå overlast.
- Pakk bilen med det tyngste nederst og inntil seteryggen.
- Dersom du bruker takboks, er det best å pakke ski i denne og eventuelt myke ting som kan stappes inn sammen med skiene.
Lading og rekkevidde
- Tung bil bruker mer energi, så regn med at rekkevidden blir vesentlig kortere.
- De fleste hovedveiene har god dekning med hurtigladere, men er du opptatt av å spare tid og unngå lading på veien, er et godt tips å lade bilen hjemme og forvarme kupéen mens du er tilkoblet, altså før du starter turen. Da bruker du mindre energi på oppvarming.
- Jo varmere batteriet er, jo bedre. Dersom bilen din har mulighet for forvarming av batteriet før du ankommer en hurtiglader du planlegger å bruke, bruk denne muligheten.
- Dersom du ikke kan lade på selve destinasjonsstedet, kan det være lurt å hurtiglade like før du kommer fram og batteriet fortsatt er varmt, fremfor å vente til du skal kjøre neste gang, for da har jo batteriet blitt kaldt igjen.
- Lad når du kan, ikke bare når du må. Det kan være stor trafikk der du skal i påsken, så det er greit å være sikret.
- Last ned nødvendige apper på telefonen i tillegg til ladebrikke. Vi anbefaler Elbilforeningens blå ladebrikke som dekker åtte ladeselskaper og består av hele 3000 ladepunkt. Sjekk at du har registrert gyldig betalingskort i appen.
Tallene om hurtigladere er hentet fra den nasjonale ladestasjons-databasen NOBIL som eies av ENOVA og driftes av Norsk elbilforening
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Bilder


Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 14 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Elbilrekord kan gi ladetrykk i juleferien18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Rekordsalget av elbiler betyr at mange skal ut på sin første langtur i juleferien. Det kan gi ekstra trykk på ladestasjonene.
EU feiger ut og bremser elbilmålet16.12.2025 18:17:18 CET | Pressemelding
EU vraker sitt ambisiøse mål om kun å selge nullutslippsbiler fra 2035. – Dette er et alvorlig sykdomstegn. I stedet for å satse på framtidens teknologi og ta opp konkurransen med Kina, velger den europeiske bilindustrien å kjempe for gårsdagens teknologi, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Historisk milepæl: Flere elbiler enn dieselbiler3.12.2025 12:33:37 CET | Pressemelding
Fra og med i dag vil elbil være den mest vanlige personbilen på veiene i Norge. − Dette er en bra dag. Vi feirer at det likevel ikke blir full moms på elbiler i 2027 samtidig med at vi kvitterer for at elbilene har slått dieselbilene på norske veier, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Nybilsalg november: Elbilrush før varslet momsøkning1.12.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
Det er løp- og-kjøp-elbil-stemning i Norge. Elbilandelen i årets nest-siste måned endte på 97,6 prosent, og fire av fylkene har en elbilandel på over 99 prosent. Aller høyest kommer Telemark med 99,7 prosent! − Dette viser at folk vil ha elbil så lenge den har en konkurransedyktig pris, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Hurtigladedekning ikke lenger en bekymring27.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
For tre år siden var dårlig dekning av hurtigladere den største hodepinen for norske elbilister. Nå har bekymringen falt til åttendeplass. Hva skjedde?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom