43 oslofjordkommunar får støtte til å fjerne nitrogen
Miljødirektoratet deler ut 32 millionar kroner i tilskot til nitrogenfjerning frå avløpsreinseanlegg i Oslofjordens nedbørsfelt.

– Miljøtilstanden i Oslofjorden er alvorleg, men vi veit også at det er mogleg å snu den negative utviklinga med konkrete tiltak. 20 prosjekt får no støtte til å komme i gang med nødvendig planlegging og oppgraderingar for å leggje til rette for nitrogenreinsing. Dette vil bidra til at vi kjem raskare i gang med den avløpshandteringa Oslofjorden treng, seier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Reduserer nitrogen frå avløpsreinseanlegg
Stortinget har i statsbudsjettet i år løyvd 32 millionar kroner til ei tilskotsordning for å redusere utslepp av nitrogen frå kommunalt avløpsvatn. Miljødirektoratet fekk 34 søknader med ein samla søknadssum på 53 millionar kroner.
43 kommunar og interkommunale selskap blir tildelte midlar – hovudsakleg i nedre del av nedbørfeltet til Oslofjorden. Prosjekta handlar om kompetansebygging, planlegging, pilotanlegg og utgreiingar av moglege løysingar, både overordna og konkrete tekniske løysingar.
– Det er nødvendig å redusere tilførslene av nitrogen til Oslofjorden så hurtig som mogleg for at miljøtilstanden skal bli betre. Vi har prioritert prosjekt som gir raskast mogleg reduksjon av nitru gentil førselane til Oslofjorden og prosjekt der midlane komme fleire kommunar til gode, seier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet.
Fakta: Nitrogenfjerning frå avløpsreinseanlegg rundt Oslofjorden
- Tilskot skal gå til kommunar, kommunalt eigde selskap og organisasjonar som arbeider på vegner av kommunar.
- Prosjekta som blir støtta er planlegging og prosjektering av nitrogenfjerning, kompetanseheving og uttesting av teknologi for nitrogenfjerning.
Fakta: Tre hovudproblem i Oslofjorden
Den økologiske tilstanden i Oslofjorden er under sterkt press. Det er tre hovudårsaker til dette:
- Forureining frå landbruk, avløp og industri, med for stor tilførsel av næringsstoffa nitrogen og fosfor og dessutan ulike miljøgifter.
- Langvarig overfiske, med mellom anna botntråling som øydelegg for livet på havbotnen.
- Bygging i strandnære område, som stengjer allmenta ute frå friluftsliv og gir auka belastning på økosystema.
Les meir i tiltaksplanen for å betre miljøtilstanden i Oslofjorden
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Bilder

Lenker
Om oss
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Havørn-suksess: Her flyr den norske havørna i Irland15.8.2025 09:01:37 CEST | Pressemelding
Over 150 havørner flyr nå fritt i Irland – alle med røtter fra Norge. I helga ble de siste norske havørnungene satt ut i Killarney nasjonalpark.
Havørn-suksess: Her flyg den norske havørna i Irland15.8.2025 09:01:37 CEST | Pressemelding
Over 150 havørnar flyg no fritt i Irland – alle med røter frå Noreg. I helga vart dei siste norske havørnungane sett ut i Killarney nasjonalpark.
Færre pukkellaks gjør at feller i en del elver tas ned14.8.2025 16:48:00 CEST | Pressemelding
Mens fellene gradvis tas ned i Tana og noen flere elver, trengs de i andre elver noe lengre. Dykkere teller nå pukkellaks som kom seg opp for å gyte.
Færre pukkellaks gjer at feller i ein del elvar blir tekne ned14.8.2025 16:48:00 CEST | Pressemelding
Medan fellene gradvis blir tekne ned i Tana og nokre fleire elvar, trengst dei i andre elvar noko lengre. Dykkarar tel no pukkellaks som kom seg opp for å gyte.
Færre rovviltskader på sau hittil i år11.8.2025 13:40:45 CEST | Pressemelding
De siste års nedgang i påviste rovviltskader på sau per 1. august fortsetter. Samtidig har antall skader fra bjørn økt, spesielt i Trøndelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom