Skattedirektørens beste skattetips
18.3.2024 07:00:00 CET | Skatteetaten | Kronikk
Sjekk hele skattemeldingen med like stor interesse som du undersøker om det blir restskatt eller penger til gode, skriver skattedirektør Nina Schanke Funnemark i denne kronikken.

Av skattedirektør Nina Schanke Funnemark
Fikk jeg restskatt eller gikk jeg i pluss? Det er det hete spørsmålet når skattemeldingen for 2023 kommer i disse dager. I Skatteetaten vet vi at det de fleste av oss umiddelbart sjekker er om det ble minus eller pluss straks vi har fått beskjed om at skattemeldingen er klar. Det er helt naturlig at interessen for tallene er så sterk, men min oppfordring er å være minst like interessert i selve skattemeldingen og det som ligger til grunn for om du endte i minus eller pluss. Det kan være avgjørende for hvor mye du må betale eller har til gode.
Nesten ferdig er ikke helt ferdig
Mitt råd er å sette seg ned i ro og mak og se over at opplysninger og tall stemmer, fylle inn det som mangler og på den måten være tryggere på at skatten blir korrekt.
Skattemeldingen er en foreløpig oversikt over grunnlaget for skatteberegningen. For mange er den nesten ferdig. Mye informasjon er forhåndsutfylt, basert på opplysninger fra arbeidsgiver, banker og andre institusjoner som rapporterer inn tall til Skatteetaten. Men det er du og jeg som må gjøre skattemeldingen helt ferdig. Det innebærer å sjekke de forhåndsutfylte tallene, rette opp eventuelle feil og ikke minst fylle inn opplysninger som er utelatt.
Store og små endringer i livet
Du kjenner din egen privatøkonomi best. Den kan være relativt lik fra år til år, men ofte skjer det store og små endringer i livet, livsendringer som påvirker skatten. Jobbskifte, endringer i lønn eller pensjon, ny familiesituasjon, overgang til pensjonisttilværelse, kjøp av eiendom, utleie av eiendom eller flytting er bare noen eksempler som kan påvirke hvilke fradrag du har rett på og hvor stor skatten blir.
Flere vil tenke at det er lite de kan påvirke av tallene i skattemeldingen. Har du enkle inntekts- og formuesforhold kan det være at de forhåndsutfylte opplysningene stemmer godt. Men Skatteetatens tall fra i fjor viser at det kan være lønnsomt for mange å sjekke. Flere fikk penger igjen og færre fikk restskatt etter at skattemeldingen var gjennomgått og levert, sammenlignet med da den ble sendt ut.
Mitt beste tips er derfor å åpne og gå nøye gjennom skattemeldingen. Her er en liste over hva det er spesielt viktig at du er oppmerksom på:
- Sjekk at tallene stemmer. Opplysninger om inntekt, formue, bolig og lån er forhåndsutfylt i skattemeldingen din. Se at de stemmer med årsoppgaver.
- Sjekk fradragene dine. Du kan ha rett på fradrag som ikke er forhåndsutfylt i skattemeldingen. Har du for eksempel rett på reisefradrag mellom hjem og jobb, må du selv legge til dette i skattemeldingen din. Er du usikker, bruk fradragsveilederen på Skattetaten.no
- Nytt om lån. Har du lån sammen med andre, blir lån og renter på lån fordelt likt mellom dere. Sjekk at fordelingen stemmer. Her er det lagt inn egen informasjon om temaet på Skatteetatens nettsider.
- Er informasjonen om boligen riktig? Grunnlaget for beregning av formuesverdi for primær- og sekundærbolig er boligtype, opprinnelig byggeår og boligens areal beregnet etter p-rom normen. Sjekk at disse opplysningene er riktige i informasjonen du har om eiendommene dine. Lurer du på noe sjekk skatteetatens nettsider.
- Har du solgt eller leid ut bolig? Det kan være skattepliktig, og du kan ha krav på fradrag. Sjekk skatt når du leier ut bolig.
- Sjekk at aksjene er med. For aksjer, aksjesparekonto, verdipapirfond og andre finansprodukter er det viktig å kontrollere formuesverdi, tap eller gevinst ved salg og utbytte. Dette gjør du ved å sjekke opp mot aksjeoppgaven og/eller årsoppgaver du har mottatt.
- Er det noe som mangler? Du må selv legge til blant annet kryptovaluta, lån i utlandet og private lån.
Da er det bare å ønske lykke til med gjennomgangen. Om det ikke er grunnlag for så mange endringer vil det likevel gi deg en oppdatering på tallene. Det er alltid lurt å sjekke.
Kontakter
Erlend FossbakkenFungerende pressesjef
Tel:94501000presse@skatteetaten.noOm oss
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Alle skattemeldinger er sendt ut – flere har allerede fått utbetalt skatt til gode29.3.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken ble de siste skattemeldingene for inntektsåret 2025 sendt ut. Tallene viser at 3,7 millioner har sjekket skattemeldingen sin på skatteetaten.no og 655 000 har allerede fått skatteoppgjøret sitt.
Regelbrudd i 27 kommuner: Skatteetaten varsler om serveringssteder etter kontroller25.3.2026 08:01:39 CET | Pressemelding
Skatteetaten har varslet skjenkemyndighetene i 27 kommuner etter kontroller av serveringsbransjen gjennomført i julebordsesongen. Totalt gjelder varslene 68 virksomheter der etaten har avdekket brudd på skatte-, avgifts- og regnskapsregelverket.
Skatteetatens anmeldelser: Flere og strengere dommer19.3.2026 08:04:06 CET | Pressemelding
Skatteetatens anmeldelser førte i 2025 til flere og strengere dommer. Gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder i fengsel og i den strengeste dommen fikk hovedmannen seks år i fengsel i en omfattende tilretteleggersak.
Skattemeldingen er på vei. Skatteetaten advarer mot svindel11.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
I takt med utsendingen av skattemeldingen for 2025 øker også svindelforsøkene. Skatteetaten advarer mot falske e‑poster og SMS-er som ber deg om å trykke på lenker.
I dag går de første skattemeldingene ut - 2,7 millioner ligger an til å få penger til gode9.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Fra i dag og frem til 30. mars sendes skattemeldingen ut til 5,3 millioner lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak. Selv om den er forhåndsutfylt, er den ikke ferdig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom