NITO stat: - Vi streiker for å beholde tariffavtalen vår om vi må
- Vi nekter å gå med på sentralt styrte lavtlønnstillegg. Det er å gå tilbake i tid, sier Kristian Botnen, leder av NITO stat.

- NITO Stat kommer til å kreve at årets hovedoppgjør bidrar til god ønnsvekst for våre medlemmer, sier Kristian Botnen, nylig gjenvalgt leder av tariffutvalget NITO stat.
Villige til å streike for å beholde tariffavtalen vår
Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung er ansvarlig for statens arbeidsgiverpolitikk. Hun har flere ganger sagt at regjeringen ønsker seg tilbake til én felles hovedtariffavtale i staten.
- Vi er ikke med på å gå tilbake i tid til en avtale med sentral lønnsdannelse og lavtlønnstillegg, sier Botnen.
NITO og Akademikerne har siden 2016 hatt en hovedtariffavtale hvor den økonomiske rammen fra sentralt tariffoppgjør i sin helhet fordeles i den enkelte statlige virksomhet.
Det er de lokale partene som vet hva som er behovet hos nettopp dem. Gjennom lokale, kollektive forhandlinger kan de målrette pengene for å løse virksomhetens behov for kompetanse, sier tariffutvalgslederen.
- Vi er klare for å streike for å beholde tariffavtalen vår, sier Botnen.
- Staten er helt avhengig av våre medlemmers kompetanse for å løse sitt samfunnsoppdrag. Det er uforståelig for oss at staten ønsker seg tilbake til lønnsoppgjør som ikke gir statlige arbeidsgivere mulighet til å bruke lønn som virkemiddel for å rekruttere og beholde nødvendig kompetanse, fortsetter han.
Uaktuelt med sentrale lønnstillegg
Regjeringen har også gitt signaler om at de ønsker en sentralisert lønnsdannelse i staten, men sentrale tillegg til alle.
- Den økonomiske rammen må fordeles gjennom lokale forhandlinger, ut fra den enkelte virksomhets behov. For oss er det helt uaktuelt å gå med på at det skal gis sentrale tillegg, sier Botnen.
- Fordeling av den økonomiske rammen gjennom sentrale tillegg har aldri lønt seg for høyt utdannede.
Reisetid blir også viktig
En partssammensatt arbeidsgruppe har siden forrige lønnsoppgjør sett på hvordan reisetid praktiseres i statlige virksomheter. Målet har vært å vurdere om praksisen er i tråd med gjeldende regelverk, og om det er behov for oppdateringer i hovedtariffavtalen knyttet til reisetid.
- Mange av NITOs medlemmer i staten reiser mye i sin jobb. De er på tilsyn, øvelser, holder kurs og foredrag. Dette blir derfor et viktig punkt for oss i årets hovedtariffoppgjør, avslutter Botnen.
Kontakter
Mathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noBilder
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Karina fra Løten inn i nasjonalt ekspertutvalg11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Vi må engasjere oss for å ta vare på miljøet vårt. Vi har bare én klode å dele.
Harald fra Sunnfjord i det nasjonale ekspertutvalget28.5.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig at ingeniørene bidrar i det store bildet. Vi sitter med kompetansen og kunnskapen for å få samfunnet grønnere med teknologi og utvikling.
Et krafttak fra Stortinget for studentøkonomien27.5.2025 13:52:42 CEST | Pressemelding
En mer forutsigbar og rettferdig studiestøtte er nå innen rekkevidde for norske studenter. Etter langvarig press fra studentorganisasjoner, blant annet NITO Studentene, har Stortinget vedtatt å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden (G) i kommende stortingsperiode.
To av tre vet ikke hvor nærmeste tilfluktsrom er23.5.2025 14:45:17 CEST | Pressemelding
To av tre nordmenn aner ikke hvor de skal søke tilflukt hvis det oppstår en nødssituasjon, viser ny statistikk fra NITO. - Svært bekymringsfullt, mener NITO-president Kjetil Lein.
Undersøkelse viser enorm tillit til cybersikkerhet22.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
– Dette er falsk trygghet. Her er det nok både manglende bevissthet og underrapportering, sier NITO-ekspert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom