Krever forbud mot bunntråling i vernede områder
18.3.2024 07:00:00 CET | Naturvernforbundet | Pressemelding
Naturvernforbundet krever forbud mot bunntråling i vernede områder som Færder, Raet og Hvaler marine nasjonalparker. Bunntråling ødelegger sjøbunnen og livsgrunnlaget både for fisk og økosystemet ellers.

– Det er absurd at bunntråling er tillatt i verneområder. For eksempel i Ytre Oslofjord er slikt trålfiske utbredt, selv om den drar med seg alt fra fisk til viktige bunndyr, sier marinbiolog Per-Erik Schulze i Naturvernforbundet.
- 18. mars 2024 samles flere hundre mennesker på årets Oslofjordkonferanse. Målet er å spre informasjon om status for den hardt belastede fjorden og hvilke tiltak som kreves for å bedre forholdene her.
Som å jakte elg med bulldoser
Trålene fanger opp bunndyr som svamp, koraller, sjøfjær og hydroider og skraper i tillegg dype furer i sjøbunnen, skader for mange år fremover.
Derfor krever Naturvernforbundet at bunntråling forbys i nasjonalparker og marine verneområder.
– Bunntråling kan sammenliknes med å jakte elg med bulldoser og samtidig raske med seg alt som er av trær, lyng, fugl og smådyr i tillegg til elgen.
Trussel mot hav-naturen
Tross massive skadevirkninger er slik tråling altså fortsatt tillatt i norske nasjonalparker og naturvernområder til havs. For eksempel i Færder, Hvaler og Raet nasjonalparker er livet på havbunnen langt på vei utryddet. Her sveiper trålere nesten daglig: Linje for linje drar de bunntråler langs havbunnen - for å fange mest mulig av fisken og rekene der. I kjølvannet ligger et bredt, ødelagt spor på havbunnen, der dyr, planter – og livsgrunnlaget for fisken – er ødelagt.
– Sammen med overgjødsling er bunntråling den største trusselen mot hav-naturen langs kysten. Det tar mange år – ofte tiår – for dyrelivet å reetablere seg, sier Per-Erik Schulze.
Skagerrak og Nordsjøen er noen av de områdene i verden som har fått hardest medfart. Både norske og utenlandske fartøy bunntråler her.
Naturvernforbundet har tidligere bedt om at all bunntråling stoppes i hele Oslofjorden.
Også andre skader
Trålfisket skader mer enn bunn og bunndyr: Trålen fanger mye av andre arter og størrelser enn fiskerne egentlig går etter: Hai og skater, reker, fisk og krepsdyr – også fredete arter.
Bunntrål frigir også næringsstoffer og karbon fra havbunnen, og sammen med andre utslipp kan det føre til økt algevekst og oksygenmangel.
- Hvert eneste år blir store deler av de mest produktive og kystnære norske havområdene skadet av bunntrål, sier Schulze. – Det er et kjempeproblem, siden en rik og robust hav-natur er en forutsetning for å opprettholde livet i havet - og sikre tallrike fiskebestander.
Han mener et viktig grep vil være å hjelpe fiskerne med å omstille fisket til mer skånsomme fiskemetoder.
Kan reddes
For: Om trålingen opphører, vender livet tilbake. Det har vist seg i en rekke områder der bunntråling har blitt forbudt:
I Øresund har det vært trålforbud siden 1932 på grunn av skipstrafikken; området er kjent for et nærmest unikt dyreliv med stor betydning for blant annet torskestammen i Kattegat. Mer bunndyr betyr mer mat for fisken.
Etter at den britiske regjeringen i 2008 forbød bunntråling i den 206 km2 store Lyme Bay ved Den engelske kanal, bugner havområdet av fisk, skjell og hummer – og kystfisket har tatt seg betydelig opp.
I Norge har fredningsområder for hummer der både trål og stående redskap som garn og teiner er forbudt vist seg å gi bokstavelig talt god grobunn for både hummer og stedbunden fisk som torsk, grønngylt, bergnebb og sjøørret.
- Trålforbud gagner også fiskerne, bunnlivet må bare få tid til å bygge seg opp igjen, og så må fiskerne bruke andre fangstmetoder. Det er vinn-vinn, sier Schulze.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noPer-Erik SchulzeFagrådgiver
Marinbiolog
Bilder


Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Frykter økt motorferdsel i utmark27.3.2026 15:57:03 CET | Pressemelding
- Dagens forslag til ny motorferdsellov vil øke motorferdselen i utmark enda mer, og det er beklagelig, sier Naturvernforbundets leder Truls Gulowsen.
FØRDEFJORDEN: Dommen kommer etter påske27.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
Dommen i saken der Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har krevd midlertidig forbud mot dumping av gruveavfall i Førdefjorden kommer etter påske. Det melder Gulating lagmannsrett i en e-post.
Lanserer ny tipsside for Oslofjorden25.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
Naturvernforbundet lanserer nå «Fiks fjorden» – en ny tipstjeneste der publikum enkelt kan melde fra om forsøpling, forurensning, ulovlig fiske, bygging i strandsonen og andre miljøskadelige forhold.
Ny rapport: Tusenvis av lokale utslipp skader Oslofjorden23.3.2026 06:07:00 CET | Pressemelding
En fersk rapport viser at utslipp fra rundt 80 000 små avløpsanlegg og avrenning fra tusenvis av kilder forurenser Oslofjorden med store mengder nitrogen, noe som skaper algevekst og overgjødsling som kveler fjorden.
Vi kan ikke rydde oss ut av plastkrisa20.3.2026 08:46:38 CET | Pressemelding
Skal vi løse problemet med plast i naturen, må vi stanse utslippene av plast til naturen. Nå krever Naturvernforbundet flere tiltak for å stanse plastforsøplingen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom