Ny norsk standardiseringskomité for skytjenester
13.3.2024 12:43:29 CET | Standard Norge | Pressemelding
Skytjenester er en integrert del av vår digitale infrastruktur. Med økende avhengighet av disse tjenestene, blir standardiseringen av skytjenester stadig viktigere. Nå starter en europeisk standardiseringskomité opp, og vi i Norge bør gripe muligheten til å påvirke.

– Det er viktig at norske interessenter deltar aktivt i den norske speilkomitéen til ISO/JTC 1/SC 38 (den internasjonale komiteen) og den nye CEN-komiteen (den europeiske standardiseringskomiteen). Deltakelse i disse komiteene gir norske interessenter mulighet til å påvirke utformingen av standarder for skytjenester, sier Stefan Bæk Jensen, prosjektleder i Standard Norge.
Informasjonsmøte 15. april
Det vil bli holdt et digitalt informasjonsmøte på Teams den 15. april for å informere om arbeidet, og diskutere om Norge skal delta i det internasjonale standardiseringsarbeidet. Dette er en viktig mulighet for norske interessenter til å få innsikt i arbeidet, og si sin mening om Norges deltakelse.
Lover og forskrifter understreker behovet
En rekke lover og forskrifter, som Data Governance Act, Data Act, GDPR, Digital Markets Acts, Digital Services Act og Interoperable Europe Act, understreker behovet for standardisering. Disse lovene og forskriftene har som mål å sikre at data håndteres på en sikker og effektiv måte, og at brukernes rettigheter og personvern blir ivaretatt.
Europeisk datarammeverk for skytjenester
Det europeiske datarammeverket legger grunnlaget for en felles tilnærming til datahåndtering og -deling på tvers av EU. Nå som Italia har tatt initiativ til å starte en CEN-komité om skytjenester understrekes behovet for standardisering på dette feltet for å sikre interoperabilitet, datasikkerhet og personvern.
Vil du delta i møtet, kan du sende en epost til prosjektleder Stefan Bæk Jensen i Standard Norge, sbj@standard.no
Hvorfor er standardisering av skytjenester så viktig?
Tenk deg en verden uten standardisering av skytjenester:
Språkforvirring:
Hvis hver skytjeneste hadde sitt eget grensesnitt, API og protokoll, ville det være som å reise til et fremmed land uten å kunne språket deres.
Utviklere og bedrifter ville bruke mye tid på å oversette og tilpasse tjenester til hverandre, noe som ville føre til forvirring og ineffektivitet.
Inkompatibilitet:
Applikasjoner og systemer ville ikke kunne samhandle sømløst. Dataoverføring mellom tjenester ville være som å prøve å koble sammen Lego-klosser med Mega Block-klosser.
Bedrifter ville slite med å integrere eksisterende løsninger med nye skytjenester, noe som igjen ville bremse innovasjonen.
Sikkerhetsutfordringer:
Uten felles standarder ville det være vanskelig å implementere robuste sikkerhetsløsninger. Det ville være som å bygge et hus uten Eurocodes.
Cyberangrep ville kunne utnytte sårbarheter i menneskelige feil ettersom alle måtte finne opp hjulet hver for seg.
Kostnadsøkning:
Bedrifter ville måtte utvikle og vedlikeholde tilpassede løsninger for hver tjeneste. Dette ville være som å styre med individuelle flybilletter i stedet for å kjøpe en pakke.
Kostnadene ville øke, og det ville være vanskelig å oppnå økonomisk skala.
Innovasjonshemmende:
Uten standardisering ville utviklere bruke mer tid på å løse grunnleggende kompatibilitetsproblemer. Det ville være som å bygge et hus med ujevnt fundament.
Nye ideer og teknologier ville bli hindret av manglende samarbeid og felles retningslinjer.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Verdensdag for sikkerhet og helse på arbeidsplassen: Arbeidsmiljø handler også om det som ikke synes28.4.2026 07:22:16 CEST | Pressemelding
28. april markeres verdensdagen for sikkerhet og helse på jobb. Nå får det psykososiale arbeidsmiljøet økt oppmerksomhet. Det finnes standarder som gir virksomheter et verktøy for å jobbe systematisk med slike forhold.
Sjekk standarden før du kjøper trampoline24.4.2026 08:10:56 CEST | Pressemelding
Når sommeren nærmer seg, øker salget av trampoliner. Forbrukere bør være oppmerksomme på at trampoliner regnes som leketøy og må oppfylle strenge krav til sikkerhet etter Norsk Standard for trampoliner
En bærebjelke i norsk olje- og gassindustri: Ny avtale skal sikre videre utvikling av NORSOK-standardene26.3.2026 09:27:03 CET | Pressemelding
NORSOK-standardene har i mer enn tre tiår vært en sentral del av utviklingen av norsk olje- og gassindustri. Gjennom samarbeid mellom operatørselskaper, leverandørindustri og myndigheter har standardene bidratt til høy sikkerhet, kostnadseffektivitet og sterk internasjonal konkurransekraft.
Advarer mot solbrillefella før påske: – Kan gjøre mer skade enn nytte24.3.2026 08:13:01 CET | Pressemelding
Billige solbriller fra utenlandske nettbutikker kan gi falsk trygghet i påskesola.
Ny internasjonal standard skal styrke kvinnehelse på arbeidsplassen6.3.2026 06:25:00 CET | Pressemelding
Kvinnehelse har lenge vært en lite anerkjent utfordring i arbeidslivet. Nå lanseres en ny internasjonal standard som skal gi virksomheter et konkret verktøy for å ivareta kvinners helse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom