Passasjertala for februar: Sterk vekst utanlands men flat utvikling innanlands
11.3.2024 12:00:00 CET | Avinor | Pressemelding
3,5 millionar reisande nytta Avinor sine lufthamner i februar.

- Den gode utviklinga i talet på utanlandsreisande frå januar held fram i februar. Samanlikna med februar i fjor er veksten på utanlandsreisande heile 14 prosent. Talet på innanlandsreiser auka 6 prosent, seier Abraham Foss, konsernsjef i Avinor. -Dette er og eit framhald av trenden frå fjoråret der utanlandstrafikken driv utviklinga, medan innlandstrafikken flatar ut, forklarar Foss.
Korrigert for skuddårsdagen blir veksten 1 % for innland og 10 % for utland, samla er det 4 % vekst.
Passasjertal
2 151 462 passasjerar reiste innanlands i februar, og 1 358 725 utanlandsreisande i februar,
Flyrørsler
Avinor hadde 51 554 kommersielle flyrørsler i februar. Det er 3 prosent fleire enn i februar i 2023. [RS2] [FF3]
Droneflyging
I februar vart det meldt inn 1267 flygingar med drone i Ninox Drone - Avinor sitt system for handtering av dronar. –Dette er nesten ei dobling av talet på flygingar samanlikna med februar 2023, seier Mats Gjertsen som leiar Avinor sitt droneprogrammet.
- Dette er sterke tal i ein vintermånad. Vi trur at talet på flygingar vil halde fram å auke dei neste månadene, nå som vi går mot vår, med høgre temperaturar og meir stabilt vêr, avsluttar Gjertsen.
Sjå fleire tal frå Avinor her: https://avinor.no/konsern/om-oss/trafikkstatistikk/trafikkstatistikk
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Dokumenter
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Rekordmange reiser fra Bergen lufthavn i påsken: – Travelt, men vi er godt forberedt24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Bergen lufthavn går inn i påsken med flere reisende enn noensinne i en påske, og en vekst på over 10 prosent i utenlandstrafikken sammenlignet med fjorårets påske.
Moderat, men stabil økning i påsketrafikken på Stavanger lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Stavanger lufthavn går inn i en påskeperiode med moderat, men stabil trafikkvekst. Totalt 128 988 reisende er ventet gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april. Det viser ferske prognoser fra Avinor. Samtidig markerer lufthavnen en viktig milepæl når Finnair åpner ny rute mellom Stavanger og Helsinki palmesøndag 29. mars.
Går mot travel påske ved Trondheim lufthavn24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Trondheim lufthavn Værnes går inn i påsken med omfattende trafikk og betydelig høyere pågang enn i en vanlig våruke. Prognosene viser at rundt 184 000–188 000 reisende skal gjennom lufthavnen i perioden 25. mars–7. april.
Går mot travel påske på Avinors flyplasser24.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
På fredag starter påskeutfarten på norske flyplasser, og de neste dagene skal 1,5 millioner passasjerer ut på reise.
Stor interesse for naturtiltak i Bodø – fire prosjekter får støtte23.3.2026 14:30:00 CET | Pressemelding
Tilskuddsordningen for naturtiltak i Bodø kommune, som er etablert i forbindelse med byggingen av ny lufthavn, har nå ferdigbehandlet søknadene som kom inn i 2025. Interessen var stor, og fire prosjekter har fått innvilget til sammen 690 000 kroner i tilskudd i denne runden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom