Nominerte til Spellemann 2023 - fra Universal Music

I dag ble de nominerte til Spellemann 2023 annonsert og vi er stolte av å kunne presentere en rekke av Universal Music sine artister som nominerte. Vi gratulerer alle artistene våre!
Her er de nominerte:
Alessandra er nominert til to kategorier under årets Spellemann, Årets gjennombrudd og Årets låt for "Queen Of Kings". Alessandra sin karriere skøyt til himmelsen etter seieren i Melodi Grand Prix som sikret Norge en 5. plass i Eurovision Song Contest. Superhiten Queen of Kings fikk topp-plasseringer i en rekke land globalt og gikk inn på #28 på den globale topplisten til Spotify. Kort tid etter fulgte hun opp med flere singler som “Pretty Devil” og ”Narcissist”. 16. februar slapp hun EPen Best Year Of My Life samtidig som hun var i gang med sin aller første turné hvor hun besøkte over 20 byer i UK og Europa
Dagny er nominert til kategorien Pop. Dagny Norvoll Sandvik er en uimotståelig popkraft. Dagnys musikk er blitt strømmet over en milliard ganger og hun har blitt nominert til 6 norske Spellemannpriser. Hun gjorde sitt største headliner-show i Oslo Spektrum 18. november 2023 og i april drar hun ut på en europeisk headlineturné.
UNDERGRUNN er nominert til hele tre priser under årets Spellemann. De er nominert i kategoriene Årets hiphop, Årets utgivelse for Egoland og Årets låt for "Michelin Stjerner". UNDERGRUNN har satt et tydelig preg på den norske musikkscenen med albumet Egoland. På tampen av året solgte de ut Oslo Spektrum hele to (!) ganger.
Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga
Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga er nominert til kategorien Viser og visepop. I september i fjor ga duoen ut albumet Langt Heimafrå, 10 år etter deres første album sammen Heimafrå. De har nettopp avsluttet en stortslått Norgesturné.
Lise Davidsen er nominert til kategorien Årets internasjonale suksess. Etter seier i Plácido Domingos Operalia og Dronning Sonjas Internasjonale Musikkonkurranse i 2015 har Lise Davidsen hatt ledende roller i noen av verdens største operahus og er en av de mest etterspurte sopranen i verden akkurat nå. Hun er signert til det legendariske plateselskapet Decca hvor hun har gitt ut flere album.
Davidsen har tidligere vært nominert til Spellemann og vunnet.
Trygve Kongshavn er nominert til kategorien Barnemusikk. Kongshavn bemerket seg som en av Norges fremste barnemusikkskapere allerede i 2013. I fjor ga han ut albumet Klart det går an som han er Spellemannsnominert for.
Nøkkelord
Kontakter
Johanna AlemHead of Event & Promotion
Tel:+47 464 15 830johanna.alem@umusic.comManbir Singh PlahaEvent & Promotion Manager
Tel:+47 952 55 037manbir.plaha@umusic.comSarah ElachihebPromotion - Universal Music Norge
sarah.elachiheb@umusic.comSilje HopeEMI
Tel:48095200silje.hope@umusic.comTina RyrEvent & Promotion Manager
Tina.Ryr@umusic.comBilder






Om oss
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, The Weeknd, Alessandra, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Emilie Nicolas tonesetter førjulen med “Brightly Shining”, som er del av det offisielle lydsporet til den mye omtalte filmen Stargate – en julefortelling13.10.2025 11:30:00 CEST | Pressemelding
Stemningsfulle “Brightly Shining”, byr på Emilies karakteristiske stemme og umiskjennelige tilstedeværelse i kombinasjon med en tidløs og moderne produksjon. Låten slippes samme dag som førjulsfilmen har premiere den 17. oktober. “Brightly Shining” er en rørende og vakker låt, der Emilies karakteristiske stemme, både sårbar og kraftfull, kombineres med en tidløs og moderne produksjon. Filmen, som er basert på Ingvild H. Rishøis elskede bestselger fra 2021, tar publikum med på en emosjonell reise om familiebånd, vennskap og julens magi. Romanen gikk rett inn på bestselgerlistene og er blitt omtalt og hyllet både av Dua Lipa og Oprah Winfrey. Det er en varm og hjertelig fortelling, og Emilie Nicolas ble tildelt den sjeldne æren av å skape filmens soundtrack: «Det begynte med at jeg leste boken filmen er basert på og den er helt fantastisk. Det var ikke tvil om at jeg ville skrive låta. Det er en så sterk historie som ligger til grunn og det har utelukkende vært en glede å skrive om de to
Jon Ranes slipper VERDENS BESTE ALBUM2.10.2025 11:22:33 CEST | Pressemelding
Etter en Joachim Trier-sommer går vi nå inn i en Jon Ranes-høst. Fredag 3. oktober slipper Jon Ranes sitt andre album: VERDENS BESTE ALBUM. «Det har vært alt annet enn enkelt å lage,» forteller Ranes selv om sitt mest omfattende prosjekt.
Ella Marie og Katarina Barruk slipper Oahpes Namat: en kraftfull låt om å gi jorden tilbake sitt sanne navn1.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
På fredag slipper Ella Marie ny musikk, denne gangen i samarbeid med den umesamiske artisten Katarina Barruk. Sammen gir de ut låta Oahpes Namat, en poetisk og opprørsk sang om en av de mest grunnleggende kampene for urfolk verden over: retten til å kalle landet sitt ved dets sanne navn.
"Propaganda" er tilbake - med Stig Brenner26.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Briskeby feirer 25-årsjubileeum av hiten "Propaganda" med en ny versjon - på norsk og med Stig Brenner.
Victoria Nadine - ditt peneste problem25.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Den 26. september slipper Victoria Nadine singelen «Prettiest Problem», en flørtende og leken låt som handler om å være litt vanskelig, men likevel alltid verdt det. "Prettiest Problem" er både fengende og forførende - et perfekt soundtrack for å gå inn i høsten med en selvtilittsboost.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom