Ingeborg Volan blir ny direktør i Gyldendal Litteratur
Volan kommer fra stillingen som administrerende direktør for De Norske Bokklubbene, og hun har tidligere redaktør- og ledererfaring fra blant annet Dagens Næringsliv, NRK og Adresseavisen. Hun har bred erfaring med å utvikle publisistiske virksomheter med en lang historie, samt betydelig erfaring med digital innovasjon og innholds- og idéutvikling. Volan sitter også i styret for Norsk PEN.

– Vi står i en tid der leservaner og markedet for litteratur forandrer seg raskt. Å opprettholde og styrke lesingens plass i samfunnet, er en viktig utfordring for å ivareta både norsk litteratur og demokrati. Jeg er imponert over hvordan Gyldendal har tilnærmet seg denne utfordringen, sier Volan.
- Gyldendal har en særlig tradisjon som utgiver av litteratur med høy kvalitet og som garantist for ytringsfrihet i kunsten. Forlaget utmerker seg ved å fortsatt satse på kvalitet samtidig som mulighetene teknologi og endrede leservaner gir, møtes med nysgjerrighet og kreativitet. Å få lede dette arbeidet videre er en fantastisk mulighet, og jeg ser fram til å utforske nye måter å engasjere norske lesere og lyttere på sammen med det svært kompetente fagmiljøet i Gyldendal Litteratur, sier Volan.
Arne Magnus, administrerende direktør for Gyldendal Norsk Forlag, er glad for ansettelsen:
– Ingeborgs bakgrunn og lidenskap for både litteratur og teknologiutvikling gir henne de aller beste forutsetningene for å lede Gyldendal Litteratur. Vi er overbeviste om at hun vil bringe ny energi og verdifulle perspektiver til en av de mest spennende jobbene i det norske litteraturfeltet.
Ingeborg Volans oppstartsdato vil bli bekreftet på et senere tidspunkt.
Fakta om Gyldendal Litteratur:
Gyldendal Litteratur er et ledende allmennforlag som utgir bøker i alle formater innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur.
Kontakter
Steffen AagedalKommunikasjonssjef, konsern
Tel:40 84 51 95steffen.aagedal@gyldendal.noOm Gyldendal ASA
Gyldendal ASA er det ledende konsernet i den norske bokbransjen, og har virksomheter i alle ledd i verdikjeden, fra forlag og innholdsproduksjon til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. Selskapets hovedmål er å skape og formidle verdier innenfor kultur- og kunnskapsfeltet.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Nobelprisvinnerens hovedverk solgt ut på kort tid12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
I august lanserte Gyldendal den norske utgaven av Olga Tokarczuks Jakobsbøkene, i Julia Wiedlochas oversettelse. Den helt spesielle utgivelsen har mottatt fantastiske anmeldelser og ligget tre uker på bestselgerlistene. Nå må Gyldendal hastetrykke nytt opplag.
Per Olov Enquists pris 2025 går til forfatteren Kathrine Nedrejord10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Kathrine Nedrejord er årets mottaker av Per Olov Enquists pris. Hun er aktuell med romanen Sameproblemet, som ble utgitt i Norge i 2024.
Johan Harstads "Max, Mischa & Tetoffensiven" solgt til USA27.8.2025 12:28:24 CEST | Pressemelding
Romanen Max, Mischa & Tetoffensiven blir endelig tilgjengelig på engelsk, på samme forlag som Karl Ove Knausgårds bøker.
Inntektsvekst og positiv resultatutvikling for Gyldendal i første halvår26.8.2025 08:09:47 CEST | Pressemelding
Gyldendal omsatte for 1,1 milliarder kroner første halvår, som er en vekst på 6 % mot samme periode i fjor. Konsernets omstillingsarbeid de siste årene gir nå effekter i form av høyere inntektsvekst og bedret lønnsomhet. Driftsresultatet forbedres med 58 MNOK mot samme periode i fjor.
Anne Holt setter endelig punktum for Hanne Wilhelmsen22.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Suksessforfatter Anne Holt avslutter serien om sin mest kjente krimheltinne, etter 33 år og tretten bøker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom