Tysklands strategi for karbonfangst og -lagring
Fangst, lagring og transport av karbon kan bli mulig i Tyskland i fremtiden. På mandag la nærings- og klimaminister Robert Habeck frem et lovforslag med endringer i loven om karbonlagring, og retningslinjer for en tysk karbonforvaltningsstrategi. Det er et betydelig skille i tysk politikk – karbonfangst og -lagring er i dag forbudt i Tyskland.

Tyskland kan ikke nå klimamålene sine uten karbonfangst og -lagring. Det sa Robert Habeck i en pressekonferanse fra nærings- og klimadepartementet. Det er enighet om at karbonfangst og -lagring (CCS) kun er et supplement i klimapolitikken. Derfor skal den fremtidige bruken av CCS kun gjelde industrier som med dagens teknologi ikke kan redusere CO2-utslippene uten denne teknologien.
Lagringen av CO2 skal foregå under havbunnen på den tyske sokkelen. For å muliggjøre eksport og offshore-lagring av karbon vil den tyske regjeringen ratifisere endringene i London-protokollen for CO2-eksport og -lagring. Regjeringen vil også gjøre nødvendige endringer i lovverket for internasjonalt farvann. Habeck utelukker fortsatt lagring på land. Om nødvendig kan avgjørelsen overlates til de enkelte delstatene.
Ifølge Habeck er teknologien for karbonfangst og -lagring dessuten viktig for konkurransedyktigheten til Tysklands industri, og at det vil medføre ulemper for konkurransedyktigheten dersom Tyskland avstår fra CCS. Mange industriland skal allerede ha gjort store fremskritt med bruken og utviklingen av CCS. På pressekonferansen fikk Habeck støtte fra Dominik von Achten, administrerende direktør i Heidelberg Material. Selskapet bygger verdens første CO2-fangstanlegg for sementindustrieni Norge.
- De nevnte retningslinjene danner et svært godt grunnlag for en mer intensiv utveksling mellom Norge og Tyskland, oppsummerer Michael Kern, administrerende direktør for Norsk-Tysk Handelskammer. – Strategien vil helt sikkert være tema på den kommende Hannover-messen, hvor Norge er partnerland.
Retningslinjene og lovforslag ligger til avstemning i departementet. Deretter følger høringer med delstatene og interessegrupper, til slutt etterfulgt av behandling i kabinettet.
Kontakter
Sarah Becker-KraftPressekontaktNorsk-Tysk Handelskammer
Tel:46708448sbk@handelskammer.noNorsk-Tysk Handelskammer
Siden 1986 har Norsk-Tysk Handelskammer jobbet for økt handel, næringssamarbeid og erfaringsutveksling mellom Norge og Tyskland. Norske og tyske bedrifter kompletterer hverandre på mange områder. Vår visjon er å være en naturlig partner for eksportorienterte bedrifter og sørge for at kundene og medlemmene våre drar nytte av samarbeidspotensialet landene imellom.
Som eksperter er vi det første kontaktpunktet og rådgiver for aktører innen norsk-tyske næringslivsforbindelser uavhengig av bedriftsstørrelse og bransje. Gjennom vår bilaterale plattform åpner vi dører, bygger broer og bidrar til verdiskapning for våre medlemsbedrifter og kunder.
Som nøytral partner for norske og tyske bedrifter representerer og fremmer vi vårt nettverks interesser og mål i skjæringspunktet mellom næringsliv og politikk. Handelskammeret har over 800 norske og tyske medlemsbedrifter og er en del av et verdensomspennende nettverk av tyske utenlandshandelskamre (AHKs), lokalisert på 140 steder i 92 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk-Tysk Handelskammer
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk-Tysk Handelskammer på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk-Tysk Handelskammer
Invitasjon til media: German Maritime Industry press conference26.5.2025 11:56:16 CEST | Presseinvitasjon
Hva er de nyeste utviklingene og mulighetene for norsk-tysk samarbeid innen maritim digitalisering og grønn shipping? VDMA og Norsk-Tysk Handelskammer har gleden av å invitere til pressekonferanse med eksperter fra tysk industri, Onsdag 4. juni 2025, kl. 11:00 på Nor-Shipping, Hall C, Stand nr. C01-01f.
Stor vekst i korte ferieturer til utlandet20.5.2025 11:10:51 CEST | Pressemelding
Nordmenns ferievaner fortsetter å endre seg: Nye tall viser at korte feriereiser til utlandet økte med over 24 prosent i 2024 sammenlignet med året før. Samtidig er forbruket på kortere ferier tredoblet siden 2020, en utvikling også tyske destinasjoner merker seg. – For nordmenn er kortere storbyferier og langhelg med kulturopplevelser blitt normalen på reiser til Tyskland, sier Joelle Janz ved det Norsk-Tyske Handelskammer.
Valget i Tyskland 2025 – Hva betyr det for forholdet mellom Norge og Tyskland?25.2.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
– Etter valget i Tyskland kan Norge bli en enda viktigere råstoffleverandør til Europa, sier Michael Kern, adm. dir i Norsk-Tysk Handelskammer.
Fra 2025 strømmer det hydrogen i et tysk rørledningsnett!23.10.2024 11:21:09 CEST | Pressemelding
Den tyske infrastrukturmyndigheten Bundesnetzagentur har godkjent planene om et kjernenett av hydrogenrørledninger. Nå kan byggingen starte, og de første avsnittene skal tas i bruk allerede i 2025. Tyskland vil dermed få Europas største hydrogennett og sender et tydelig signal til sine naboland – og ikke minst til Norge.
Tyskland: Andelen fornybar energi over 60 prosent18.9.2024 06:00:00 CEST | Pressemelding
Energiomstillingen er i full gang: Ifølge det tyske statistikkbyrået Destatis ble 61,5 prosent av strømmen i Tyskland generert fra fornybare energikilder i første halvdel av 2024. Vindturbiner står for 73,4 milliarder kilowattimer. Vindkraft utgjør dermed 33 prosent og den største andelen av kraftproduksjonen. Mens den totale mengden strøm som ble produsert og tilført strømnettet i Tyskland falt 5,3 prosent sammenlignet med fjorårsperioden, til totalt 220 milliarder kilowattimer, økte produksjonen av fornybar energi betydelig, fra 123,9 til 135,2 milliarder kilowattimer. Denne rekorden er en milepæl på veien mot omlegging til mer bærekraftige strømproduksjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom