Ja til fusjon mellom Totens Sparebank og SpareBank 1 Østlandet
22.2.2024 20:50:12 CET | SpareBank 1 Østlandet | Pressemelding
Generalforsamlingen i Totens Sparebank og SpareBank 1 Østlandets representantskap sa torsdag kveld ja til å slå sammen de to bankene. – Dette blir en trygg videføring av arven fra Totens Sparebank, sier Rolf Endre Delingsrud, adm. banksjef i Totens Sparebank.

SpareBank 1 Østlandets representantskap bestående av 40 medlemmer fra kundevalgte innskytere, egenkapitalbeviseiere, ansatte og offentlig valgte medlemmer, stemte for å fusjonere med Totens Sparebank. Se børsmeldinger og protokoll fra SpareBank 1 Østlandet.
Flertall også i Totens Sparebank
Flertallet med 17 stemmer i Totens Sparebanks generalforsamling bestående av 20 representanter fra ansatte, eiere, kunder og kommuner, stemte for fusjonen. Se børsmelding og protokoll fra Totens Sparebank.
Tar arven fra Totens Sparebank trygt inn i framtida
- Fusjonen vil ta arven fra Totens Sparebank trygt inn i framtida. Vi knytter oss til en ny merkevare, men med en framoverlent og stolt kultur som er forankret i lokale verdier og tradisjoner og med sterke fagmiljøer. I tillegg sikrer vi at kompetanse forblir lokalt, sier Rolf Endre Delingsrud, adm. Banksjef i Totens Sparebank. - Den nye sammenslåtte banken vil ha som mål å være blant de mest attraktive arbeidsgiverne for finans i regionen.
Generalforsamlingen i Totens Sparebank vedtok også opprettelsen av Totens Sparebankstiftelse. Dette er en viktig arv som interessegruppene sammen har bygd opp over generasjoner, og som stolt vil bringe Totens Sparebank-navnet inn i fremtiden.
Totens Sparebank har de siste årene delt ut opp mot 12 millioner kroner per år av årsoverskuddet til lokale formål. Ved opprettelsen av Totens Sparebankstiftelse vil avkastningen på samfunnskapitalen i sin helhet komme lokalsamfunnet til gode og dette vil kunne gi betydelig høyere gaveutdelinger enn det som historisk er gitt fra banken.
Overbevist om at dette blir bra
- Jeg er veldig glad for at vi fikk et positivt vedtak i begge banker. Jeg er overbevist om at dette er en god løsning for både ansatte, kunder, eiere og samfunnet som Totens Sparebank er en del av, sier Richard Heiberg, konsernsjef i SpareBank 1 Østlandet. - Jeg ønsker alle hjertelig velkommen med på laget.
Videre framdrift
Nå starter planleggingen av integrasjonen, med mål om juridisk fusjon den 1. oktober, forutsatt godkjenning fra Finanstilsynet og Konkurransetilsynet. I mellomtiden vil bankene operere som i dag. Kundene i Totens Sparebank vil ikke merke så mye til sammenslåingen med det første. Alle kunder og samarbeidspartnere vil få tydelig beskjed når vi kommer så langt som at det får praktiske konsekvenser for dem.
Kunngjorde planene på nyåret
Det var den 3. januar i år at de to bankene kunngjorde sine planer om å slå seg sammen for å styrke sin felles innsats i Mjøsregionen. Siden den gang har det vært avholdt informasjonsmøter i bankenes øverste organer.
KONTAKTINFORMASJON
SpareBank 1 Østlandet:
Konserndirektør kommunikasjon og samfunn: Siv Stenseth, tlf. 958 46 991
Konsernsjef: Richard Heiberg, tlf. 902 06 018
Styreleder: Siri J. Strømmevold, tlf. 414 44 712
Totens Sparebank:
Viseadm. banksjef: Stig Håvard Blikseth, tlf. 958 64 601
Adm. banksjef: Rolf Endre Delingsrud, tlf. 917 28 668
Styreleder: Geir Stenseth: 930 39 707
Kontakter
Siv StensethKonserndirektør kommunikasjon
Tel:+47 958 46 991siv.stenseth@sb1ostlandet.noBilder

Om SpareBank 1 Østlandet
SpareBank 1 Østlandet er landets fjerde største sparebankkonsern med omtrent 1 150 kompetente og stolte medarbeidere. Gjennom snart 180 år har vi bygget en solid markedsposisjon på Østlandet ved å være tilgjengelige og yte kreditt og andre tjenester til personer, bedrifter og offentlig sektor i bygd og by. Vi har i dag 37 kontorer spredt rundt om i Oslo, Viken og Innlandet, og har en forretningskapital på 241 milliarder kroner. Gjennom våre datterselskaper og SpareBank 1-alliansens produktselskaper er vi et komplett finanshus for våre person- og bedriftskunder. Vi er et børsnotert og selvstendig finanskonsern med dype røtter på Østlandet og hovedkontor i Hamar. Banken har bidratt til verdiskaping i markedsområdet gjennom flere generasjoner.
Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Østlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Banktjenester er stengt i helga 5.-8. juni2.6.2026 11:16:24 CEST | Pressemelding
I forbindelse med overføring av kunder fra Totens Sparebank til SpareBank 1 Østlandets systemer, er bankenes mobilbank, nettbank og telefonbank stengt 5. - 8. juni. Banken ber derfor sine rundt 470 000 privat- og bedriftskunder om å forberede seg.
SpareBank 1 Østlandet setter opp rentene på lån og innskudd11.5.2026 15:00:07 CEST | Pressemelding
Med bakgrunn i at Norges Bank valgte å heve styringsrenta, har SpareBank 1 Østlandet besluttet å øke rentene.
En god start på 20268.5.2026 07:01:55 CEST | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandets konsernresultat etter skatt for første kvartal 2026 ble 800 (867) millioner kroner. Egenkapitalavkastningen var 12,4 (14,1) prosent.
Snart går fristen ut: – Glemmer du dette, kan det koste deg dyrt23.4.2026 09:37:36 CEST | Pressemelding
En enkel gjennomgang av skattemeldingen kan være nok til å snu restskatt til penger på konto. Likevel dropper mange å sjekke, og det kan koste dyrt.
Fullmakt til videre forhandlinger med Hamar Science Park26.3.2026 15:55:17 CET | Pressemelding
Et enstemmig styre i SpareBank 1 Østlandet har gitt konsernsjefen fullmakt til å gjennomføre sluttforhandlinger om flytting til Hamar Science Park (HSP). Dersom det oppnås enighet, er siktemålet å inngå leieavtale med HSP i løpet av våren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom