Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til London
Fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth er i London tirsdag 27. og onsdag 28. februar. Myrseth skal dele ut pris når britene feirer sin nasjonalrett under The National Fish & Chip Awards. Hun skal også ha politiske samtaler med britiske ministere om fiskeri og sjøfart, og signere en samarbeidsavtale om tettere maritimt samarbeid mellom Norge og Storbritannia.

– Storbritannia er ett av de største markedene for sjømatnæringen vår, og det viktigste markedet for den maritim næringen. Jeg er opptatt av å være tilstede og fremme havnæringene våre på arenaer som er viktige for Norge, sier fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth (Ap).
Storbritannia er det aller viktigste enkeltmarkedet for norske maritime bedrifter, og det er tette bånd mellom norsk og britisk næringsliv.
– Jeg er også opptatt av å løfte likestilling og mangfold i all dialog med våre internasjonale partnere. Havnæringene er internasjonale, vi møter mange av de samme utfordringene, og likestilling på havet er like viktig utenfor våre landegrenser. Jeg jobber for at Norge skal ta en ledende rolle for internasjonalt samarbeid rundt likestilling på havet, sier fiskeri- og havminister Myrseth.
Program tirsdag 27. februar
09:00–10:00 Frokostmøte med norske sjømataktører om markedsadgang
10:30–11:00 Norway UK Seafood Summit
11:30–12:00 Møte med Mark Spencer, Storbritannias minister for mat, landbruk og fiskeri
12:00–12:30 Pressemøte med fiskeriminister Myrseth og fiskeriminister Spencer
15:00–16:00 Fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth lager fish’n’chips på The Laughing Halibut
18:30–20:30 National Fish and Chip Awards Pre-event
Program onsdag 28. februar
09:00–10:00 Frokostmøte med norske sjømataktører om Norwegian Frozen at Sea
11:00–12:00 Møte med Lord Davies of Gower, juniorminister med ansvar for maritim transport, og signering av en ny samarbeidsavtale om tettere maritimt samarbeid mellom Norge og Storbritannia.
14:00–16:30 National Fish and Chip Awards
Kontakt:
Presse som vil dekke fiskeri- og havministerens program i London kan kontakte kommunikasjonssjef Lisa Nordøen på e-post LNO@nfd.dep.no eller telefon +47 934 19 402

Kontakter
Lisa NordøenKommunikasjonssjef
Tel:934 19 402lno@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom