Øver på ulykkeshåndtering i Oslofjordtunnelen
26.2.2024 12:03:03 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Oslofjordtunnelen på E134 stenger fire dager i mars i forbindelse med beredskapsøvelser. Nødetatene skal bli bedre rustet til å håndtere hendelser i tunnelen.

I forbindelse med øvelsene blir Oslofjordtunnelen stengt fra kl. 10.00 til 14.00 mandag 4. mars, tirsdag 5. mars, onsdag 6. mars og torsdag 14. mars.
Stengingene skjer i tillegg til ordinære nattestenginger i forbindelse med drift og vedlikehold av tunnelen.
Grunnen til at tunnelen stenger fire dager i tilknytning til øvelsene, er for å sikre at flere mannskaper blir trent og at alle vaktlagene til brannvesenene i området samt Vegvesenets vegtrafikksentraler får deltatt.
– Vi beklager ulempene dette medfører for trafikantene, men resultatet er at nødetatene blir bedre rustet til å håndtere en hendelse i Oslofjordtunnelen, sier Anine Kalmo Larsen, praktisk tunnelforvalter og brannvernleder i Statens vegvesen.
Fullskalaøvelse
I Oslofjordtunnelen skal nødetatene gjennomføre en såkalt fullskalaøvelse. Det betyr at øvelsen foregår inne i tunnelen der det spilles ut et planlagt scenario for å øve fastsatt øvingsmål. Fullskalaøvelser har som mål å være så realistiske som mulig og gjennomføres i reel tid.
– Denne gangen ønsker vi ikke å beskrive scenarioet på forhånd, men holde det skjult for mannskapene. De skal oppleve at det er så nært opp til en realistisk situasjon som mulig, sier Anine Kalmo Larsen.
Øvelse gjør mester
Det er krav om, og hensiktsmessig, å holde jevnlige øvelser i vegtunneler. Hovedformålet med øvelser er å holde nødetatene oppdatert på den aktuelle tunnelen og sikkerhetsutstyret i den, trene samhandling og kommunikasjon, og øve ferdigheter og innsats.
– Det ligger noe i ordtaket «øvelse gjør mester». Ved øvelse blir nødetatene bedre rustet til å håndtere en reell hendelse i en tunnel på en effektiv og trygg måte, sier hun.
Deltakerne
Statens vegvesen arrangerer beredskapsøvelsene i Oslofjordtunnelen sammen med disse deltakerne:
- Follo brannvesen IKS
- Asker og Bærum brann og redning IKS
- Øst 110-sentral AS
- Oslo 110-sentral
- Øst politidistrikt
- Oslo politidistrikt
- Operasjonssentralen Øst
- Operasjonssentralen Oslo
- Ambulansetjenesten UiO
- Ambulansetjenesten Vestre Viken
- Akuttmedisinsk kommunikasjonssentral Oslo
- 330 skvadron avd. Rygge
- Vegtrafikksentralen Øst
- Vegtrafikksentralen Sør
I tillegg vil øvelsene involvere bedrifter med lokal tilknytning og som benytter Oslofjordtunnelen i sitt daglige virke. Bilbergere og Statens vegvesen sine entreprenenører er også med på alle gjennomføringene.
Kontakter
Anine Kalmo LarsenPraktisk tunnelforvalter og brannvernlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Drift øst 2
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stortingets transport- og kommunikasjonskomité besøker Troms10.4.2026 10:21:35 CEST | Pressemelding
Infrastruktur og beredskap i Troms står på programmet når Stortingets transport- og kommunikasjonskomité besøker fylket 13. - 15. april. Komitéen skal også få orientering om store veiprosjekter i fylket.
Gjer E134-strekning breiare, rettare og betre9.4.2026 07:51:18 CEST | Pressemelding
Frå Ølen til Mørkeli startar Statens vegvesen snart på eit etterlengta prosjekt som varar to og eit halvt år.
Signerte kontrakt for E134 Oslofjordforbindelsen8.4.2026 13:34:15 CEST | Pressemelding
I dag signerte Veidekke Entreprenør AS kontrakt for å bygge E134 Oslofjordforbindelsen.
Starter rehabilitering av rv. 25 Glåmbrua i Elverum8.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Siste uka i april starter Statens vegvesen omfattende utbedring av Glåmbrua på riksveg 25 i Elverum. Brua blir holdt åpen for trafikk gjennom hele byggeperioden, men med smalere kjørefelt.
Skifter fuge på Drammensbrua – nattestengt i seks uker7.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 13. april starter Statens vegvesen arbeidet med å skifte ut en utslitt fuge på E18 Drammensbrua i nordgående retning. Arbeidet skjer om natta i seks uker og gir omkjøring for trafikken. På dagtid er brua åpen med redusert hastighet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom