Lanserer eksportsatsning på vareproduksjon og design
Vareproduksjon og design er den nye nasjonale eksportsatsingen under regjeringens reform Hele Norge eksporterer. Det er allerede lansert tilsvarende satsninger på havvind, maritim industri og helsenæring, og før sommeren lanseres eksportsatsningen innen reiseliv.

Målet med Hele Norge eksporterer å øke den verdiskapende eksporten fra Norge og bidra til å gi norsk økonomi flere ben å stå på.
Næringsminister Jan Christian Vestre presenterte i dag syv tiltak som skal bidra til å gi norsk vareproduksjon og design et løft på det internasjonale markedet.
– Tiltakene skal gjøre det lettere for norske bedrifter å utmerke seg internasjonalt. Ambisjonene for eksportsatsningen er høye, og de speiler næringslivets egne mål. Det er ingenting som tilsier at norske bedrifter ikke skal være best i klassen, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
En mangfoldig næring i vekst
Norsk vareproduksjon og design er alt fra vinglass, peiser, tekstiler, møbler og fritids- og sportsutstyr for konsumenter, til maskiner, 3D-printere, bilstøtfangere og komposittprodukter. Næringen produserer også deler til forsvarsindustri, maritime og marine næringer og fornybar energiproduksjon. Samt avanserte komponenter og høyteknologiske løsninger som inngår i andre industriprodukter.
Ifølge Menon Economics eksporterer bedrifter innen vareproduksjon og design for 77 milliarder kroner. Det jobber over 60 000 mennesker i næringen fordelt på mange tusen bedrifter over hele landet.
– Dette er virksomheter som allerede eksporterer mye. Samtidig peker Nasjonalt eksportråd på at mulighetene er betydelig større og at mange flere små og mellomstore bedrifter har potensial til å konkurrere på verdensmarkedet. Eksportsatsingen på vareproduksjon og design handler om å gjøre felles fremstøt for å løfte frem norske produkter, tjenester, bedrifter og kompetanse internasjonalt, sier Vestre.
Stort globalt marked
Vareproduksjon- og designbedrifter skiller seg fra de andre eksportnæringene i Norge der tilgang på naturressurser er et viktig grunnlag for konkurranseevnen.
– Felles for bedriftene i denne satsingen er at de kombinerer avansert teknologi med innovativ produktutvikling og høy kompetanse blant sine ansatte. Det gjør at næringen hevder seg i global konkurranse og i et marked som er i vekst, sier Vestre.
Eksportsatsingen for vareproduksjon og design er en del av regjeringens eksportreform Hele Norge eksporterer. Ambisjonen er å øke eksporten utenom olje og gass med 50 prosent innen 2030. Samtidig skal de samlede klimagassutslippene kuttes med minst 55 prosent innen 2030.
– Design- og industrikompetanse om reparasjon, reproduksjon og gjenbruk blir stadig viktigere for å oppnå klima- og naturmålene vi har satt oss. Mange av bedriftene er allerede internasjonalt kjent for kvalitet og bærekraft, og det ligger store muligheter i å utvikle enda flere sirkulære løsninger utviklet og produsert i Norge, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Offentlig-privat samarbeid
Det bevilges 20 millioner kroner til Innovasjon Norge i 2024 for å gjennomføre satsningen. Hele Norge eksporterer er et offentlig-privat samarbeid med bidrag fra både staten og næringslivet. Satsningene vil følges opp og videreutvikles i tett samarbeid med næringslivet og partene i arbeidslivet.
7 tiltak for å øke eksporten fra vareproduksjon og design:
- Styrket internasjonal tilstedeværelse
- Eksportfremstøt i relevante markeder
- Etablere eksportprogram for bedrifter innen vareproduksjon og design
- Etablere utviklingsprogram i strategisk posisjonering og merkevarearbeid
- Benytte Team Norway og relevante utenriksstasjoner til å fremme norsk vareproduksjon og design
- Etablere et prosjektstyre for satsningen bestående av representanter fra næringslivet
- Måle næringens verdiskaping, eksport og effekt av satsingen
Om Hele Norge eksporterer
- Hele Norge eksporterer er regjeringens eksportreform og ny modell for eksportfremmesatsinger som ble lansert av næringsministeren i mars 2022.
- Formålet med reformen er å øke norsk eksport utenom olje og gass med 50 prosent innen 2030.
- Gjennom eksportreformen samarbeider myndighetene, næringslivet og virkemiddelapparatet (som Innovasjon Norge, Eksportfinansiering Norge og Sjømatrådet). Det danner en felles eksportkultur hvor alle bidrar aktivt til å nå eksportmålet.
- Regjeringen har etablert Nasjonalt eksportråd som gir råd og innspill til næringsministeren og utformer forslag til større strategiske eksportsatsinger. Rådet består av representanter fra næringslivet og partene i arbeidslivet.
- Regjeringen har etablert et sekretariat for Nasjonalt eksportråd, hvor representanter fra partene i arbeidslivet og relevante departementer bidrar. Dette samarbeidet er en nyvinning, som sikrer at næringslivet og partene er med i hele økosystemet rundt eksportsatsningen.
- En rekke tiltak er allerede gjennomført i Hele Norge eksporterer. Regjeringen vurderer kontinuerlig hvilke tiltak som kan bidra til å nå målet om å øke eksporten.
- Made in Norway er ett av tiltakene i reformen. Den skal sette norske bedrifter i stand til å ta internasjonale posisjoner gjennom den styrken Norge som merkevare representerer.
- Les mer om Hele Norge eksporterer her
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference (URC) i Roma1.7.2025 11:38:08 CEST | Pressemelding
9.–11. juli er næringsminister Cecilie Myrseth i Roma for blant annet å representere Norge på gjenoppbyggingskonferansen Ukraine Recovery Conference.
Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.
I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
Nye grep for å sikre en bærekraftig turistfiskenæring1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss innfører fra 1. august i år nye tiltak for å sikre en mer bærekraftig turistfiskenæring.
Nytt land slutter seg til kampen mot fiskerikriminalitet27.6.2025 14:06:17 CEST | Pressemelding
Peru har signert Københavnerklæringen, som er første steg mot å bli med i det norske Blue Justice-initiativet. Målet er å styrke det internasjonale samarbeidet mot fiskerikriminalitet. Med Peru på laget er det nå 61 land som støtter initiativet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom