Ber for fred hver uke: – Mange er redde
Alle landets domkirker inviterer til ukentlig fredsbønn frem til påske.

– Mange kjenner seg redde og urolige. Krig i Europa, økende vold og konflikter nært og fjernt preger nyhetene, og flere er bekymret for fremtiden.
Det sier domprost i Oslo Pål Kristian Balstad, som tok initiativet overfor de andre domprostene og domkirkene.
Norges elleve domkirker vil holde åpent til bønn for fred en gang i uken frem til påske. Domkirker over hele landet inviterer til å komme sammen for å finne ro, for å tenne lys og for å be en bønn for fred.
Landets domkirker er i Bergen, Bodø, Fredrikstad, Hamar, Kristiansand, Molde, Trondheim, Oslo, Stavanger, Tromsø og Tønsberg. Finn oversikt over de ulike arrangementene på skjerikirken.no.
– Vi er mange som erfarer at det er viktig å finne sammen i en urolig verden, sier Balstad, og utdyper:
– Å komme sammen for å dele både engasjement og bekymringer, og å be til Gud om rettferdighet og fred. Krig i Europa og i Midtøsten og klimakrise gjør oss urolige. Kirken er der for alle oss som en stabil havn i urolige tider. Der kan vi finne sammen og be om fred.
Undersøkelser kirken har gjort, viser at over 60 % av kirkens medlemmer finner ro når de kommer inn i en kirke.
Domprost Pål Kristian Balstad i Oslo sier: – Kirken ønsker å være en stabil havn for mennesker i usikre tider. Der kan vi finne sammen, finne ro og be om fred.

Nøkkelord
Bilder

Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Historiske Samiske kirkedager åpnet27.6.2025 18:10:58 CEST | Pressemelding
I Alta er Samiske kirkedager nå i gang. Tilreisende fra tre nordiske land, men først og fremst fra Sápmi, er på plass i Nordlyskatedralen og Alta for å bli inspirert, begeistret, provosert, oppløftet og kanskje litt klokere.
Ny strategi skaper forventninger24.6.2025 09:41:00 CEST | Pressemelding
– Et livssynsåpent samfunn handler ikke om at Den norske kirke skal gjøre mindre, men at flere kan bidra med mer, sier Harald Hegstad om regjeringens nye strategi for det livssynsåpne samfunn.
Sikrer Svalbard-kirken: – Et viktig løft for nærvær og beredskap i nord17.6.2025 15:15:56 CEST | Pressemelding
Den norske kirke har fått gjennomslag i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett. AP, SV og SP er enige om å bevilge 1,5 millioner kroner ekstra til kirkens arbeid på Svalbard for å sikre beredskap og tilbud på hele øygruppen.
Lægdene, Norbye og Skoglund videre som bispekandidater13.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemelding
Etter en rådgivende avstemming blant seks kandidater, er det nå tre kandidater til å bli biskop i landets nordligste bispedømme. Ny biskop tilsettes av Kirkerådet 18. september.
Klokkeringing og festgudstjenester – slik markeres pinse i kirken6.6.2025 14:06:09 CEST | Pressemelding
Det er pinse i helgen, til minne om da disiplene til Jesus fikk Den hellige Ånd. – Du ser den ikke, men du ser hva den gjør, forklarer biskop Ragnhild Jepsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom