Fiskeri- og havministeren vil samarbeide tettere med maritim næring om likestilling
Mandag møtte fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth arbeidstaker- og arbeidsgiverorganisasjonene i maritim næring for å starte arbeidet med en samarbeidserklæring for økt likestilling.

- Maritim næring er fortsatt mannsdominert, særlig til sjøs, og det er utfordringer knyttet til arbeidsvilkår, holdninger og trakassering. Når næringen skal tiltrekke seg arbeidskraft, og opprettholde sitt konkurransefortrinn i møte med endringer i markedet og samfunnet, så kan de ikke bare rekruttere fra halvparten av samfunnet, sier fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth.
I fjor lanserte regjeringen en likestillingsstrategi for maritim næring. Den følger regjeringen opp med en samarbeidserklæring med maritim næring.
- Dersom vi skal få flere kvinner og mer likestilling i maritim næring må alle dra i samme retning. Første skritt er å få på plass et samarbeid om hvordan vi skal jobbe for økt likestilling i næringen, men vi må også dokumentere utviklingen over tid slik at man kan justere kursen dersom endringer lar vente på seg, sier fiskeri- og havminister Myrseth
Samarbeidserklæringen skal ta for seg fire innsatsområder: rekruttering og rollemodeller, et arbeidsmiljø for alle, et arbeidsmiljø fritt for trakassering og en tilpasset arbeidsplass.
- Samarbeidserklæringen forplikter alle partene og kan bli et viktig felles arbeidsverktøy. Likestilling er høyt på agendaen til organisasjonene, og vi hadde et konstruktivt første møte, sier fiskeri- og havministeren.
Likestilling i maritim næring er også et dagsaktuelt tema internasjonalt, særlig i FNs internasjonale sjøfartsorganisasjon (IMO).
- Jeg vil også løfte likestilling og mangfold i all dialog med våre internasjonale partnere. Maritim næring er internasjonal, og likestilling i næringa er like viktig utenfor våre landegrenser, sier fiskeri- og havminister Myrseth.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Tilskot til kystrekeflåten i 202623.12.2025 10:18:26 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett forskrift for mellombels tilskot til drivstoff for kystrekeflåten i 2026. Satsen for tilskotet er sett til 3,50 kroner per liter drivstoff frå årets start.
Inger Lise Strøm er ny direktør i Brønnøysundregistrene19.12.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
Inger Lise Strøm er i statsråd i dag beskikket som direktør for Brønnøysundregistrene.
Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 202618.12.2025 17:16:43 CET | Pressemelding
Norge og Russland er enige om en fiskeriavtale for 2026. Avtalen er avgjørende for å sikre en forsvarlig bærekraftig forvaltning av bestandene i Barentshavet.
Næringsministeren vil ha lov om besøksbidrag på plass til sommeren18.12.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Veiledning til kommunene ligger nå tilgjengelig på departementets nettsider.
Vil ha obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter18.12.2025 11:01:00 CET | Pressemelding
Regjeringen ønsker obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter under 15 meter. Dette er viktig for å unngå miljøskade ved dumping av båter, men også for sjøsikkerhet og bekjempelse av kriminalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom