Disse tre vil bygge nye Storslett bru
28.2.2024 08:35:13 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Tre entreprenører er med i kampen om å bygge ny bru på E6 i Nordreisa. Brua skal bygges på en fotballbane, og skyves på plass over Reisaelva når den er klar.

Den nye brua skal bygges på Storslett, som er kommunesenteret i Nordreisa kommune i Nord-Troms. Brua består av to adskilte konstruksjoner, og skal erstatte dagens to bruer som ble bygget i 1955. De gamle bruene er i dårlig stand. De er for smale til at to vogntog kan møtes, og har både vekt- og høydebegrensninger.
Nye Storslett bru skal bygges i dagens veglinje. Ei bredere bru med økt bæreevne og god tilrettelegging for gående og syklende skal gi bedre fremkommelighet og trafikksikkerhet for alle trafikanter.
E6 gjennom Nordreisa er hovedvegen mellom Finnmark og resten av Norge. Eneste omkjøringsveg er via Finland. Storslett bru har en gjennomsnittlig trafikk på 5000 biler i døgnet.
Disse vil bygge brua
De som har levert tilbud på nye Storslett bru er
| Entreprenør | Tilbudssum (eks mva) |
| Christie & Opsahl AS | 226 601 762,- |
| Hak Entreprenør AS | 257 189 762,- |
| Implenia Norge AS | 288 724 669,- |
Statens vegvesen skal nå kvalitetssikre tilbudene, før kontrakt inngås.
Planen er at entreprenøren som får oppdraget skal starte opp i løpet av våren 2024, og at ny bru over Reisaelva blir ferdig høsten 2026.
Ny bru skal bygges på land
Statens vegvesen tar i bruk en byggemetode som kun har vært brukt på noen få bruer i Norge tidligere. Nettverksbuebrua i hovedspennet over Reisaelva skal bygges på land, og Vegvesenet har leid en fotballbane like ved til byggearbeidet.
– Vi bygger den nye brua på fotballbanen. Når den er ferdig, frakter vi den bort og skyver den på plass over elva. Der blir den plassert på midlertidige fundamenter nedenfor den gamle brua, og vegen legges om. Så blir gammelbrua dratt av og fraktet til fotballbanen for demontering. Nye brukar bygges etter at de eksisterende er fjernet. Til slutt skal den nye brua flyttes over på de nye brukarene, sier byggeleder Ole Kleven i Statens vegvesen.
Statens vegvesen vil trenge ei helg uten trafikk når den siste operasjonen skal gjøres, noe som etter planen skal skje i mai/juni 2026.
Kontakter
Ole KlevenStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:99798545ole.kleven@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E6 mellom Oslo og Gardermoen blir særlig utsatt tirsdag og onsdag7.9.2026 15:25:28 CEST | Pressemelding
Fremkommeligheten på E6 mellom Gardermoen og Oslo blir svært begrenset tirsdag 8. september kl. 06–20 og onsdag 9. september kl. 07–20. Statens vegvesen gjentar oppfordringen om å la bilen stå dersom du har mulighet.
Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum7.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.
La bilen stå: Svært krevende trafikkforhold i Oslo-området 8. og 9. september4.9.2026 16:04:38 CEST | Pressemelding
Trafikanter må regne med stengte veier, omfattende kø og svært redusert fremkommelighet inn mot, i og rundt Oslo tirsdag 8. og onsdag 9. september. Statens vegvesen oppfordrer alle som kan, til å la bilen stå, utsette reisen eller velge ruter utenom Oslo.
Bygger om sykkelfeltet i kryss på Langkaia4.9.2026 13:02:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal bygge om sykkelfeltet i krysset mellom Langkaia og Grev Wedels Plass for å gjøre det tryggere. Arbeidet starter 14. september.
Øver på ulykkeshåndtering i Rallerudtunnelen på riksveg 73.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med en beredskapsøvelse blir riksveg 7 mellom Sokna og Ørgenvika stengt for trafikk kl. 09.00–15.00 tirsdag 8., torsdag 10. og fredag 11. september. Omkjøring blir skiltet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom