SMB Norge: - Må lære mer om kunstig intelligens og datasikkerhet
Norske små og mellomstore bedrifter skal lære mer om kunstig intelligens og datasikkerhet. – Det er avgjørende å henge med på disse områdene. Nå vil vi ha 5500 bedrifter på kurs, sier administrerende direktør for SMB Norge, Jørund Rytman.

Sammen med NTNU, lanserer SMB Norge nå et kunnskapsløft. Gjennom en rekke etter- og videreutdanningskurs, skal ansatte på små og mellomstore bedrifter lære mer om informasjonssikkerhet og kunstig intelligens. Det første grunnkurset i kunstig intelligens starter allerede 15. mars og etter det skal det bli mulighet for mange flere tilrettelagte kurs.
– Vi på NTNU tar nå utfordringen fra vår nye digitaliserings- og forvaltningsminister, Karianne Tung, på alvor. Tung ønsket seg kunnskap for et bedre Norge på dette området, det får hun nå, sier Ingrid Schjølberg, dekan på Fakultet for informasjonsteknologi og elektroteknikk. - Som ledende fagmiljø, er det en del av vårt samfunnsansvar også å kunne tilby høyaktuell etter- og videreutdanning, sier hun.
SMB Norge har medlemsbedrifter over hele Norge. Medlemmene dekker de fleste bransjer hvor de største er innen bygg og anlegg, varehandel, industri, fagligteknisk tjenesteyting og helse. – Dette er områder der kunstig intelligens allerede har gjort sitt inntog, og kan bidra til både forenkling, videreutvikling og nyskaping, sier Schjølberg.
– For SMB Norge er det viktig å bidra til å gjøre bedriftene rustet til å møte morgendagen. Da er kunnskap usedvanlig viktig, men det må være enkelt for bedriftene å kunne tilegne seg denne kunnskapen, sier Rytman.
Kursene gjøres tilgjengelig gjennom SMB Norges medlemsportal og tilbudet er støttet både av EU og Innovasjon Norge gjennom innovasjonsnavet Nemonoor hvor NTNU er partner og kunnskapsleverandør. – Tilgjengelighet og pris er viktig for om bedrifter tar seg råd, det har vi stort håp om at de gjør nå, sier Verner Hølleland, prosjektleder ved NTNU.
NTNU tilbyr også SMB Norges medlemsbedrifter å trene på håndtering av cyberangrep i praksis. Hendelseshåndtering og kriseledelse når hackerne setter datasystemene ute av spill, kan trenes på NTNUs Cyber Range på Gjøvik. Slike treningsøkter, vil også være en del av kurstilbudet til SMB Norges medlemmer.
Nøkkelord
Kontakter
Jørund H. Rytmanadministrerende direktørSMB Norge
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noVerner HøllelandProsjektleder, Fakultet for Informasjonsteknologi og Elektroteknikk, NTNU
verner.holleland@ntnu.noLenker
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
Pressemelding revidert nasjonalbudsjett 2025: - Utfordrende tider for næringslivet møter liten forståelse15.5.2025 11:03:26 CEST | Pressemelding
Regjeringen setter ny rekord i oljepengebruk i revidert nasjonalbudsjett, men finner likevel ikke rom eller energi til å adressere utfordringene som hverdagsnæringslivet står i, mener SMB Norge, interesseorganisasjonen for landets små og mellomstore bedrifter.
Bedriftsundersøkelse: 43 prosent ønsker Solberg tilbake i statsministerstolen14.5.2025 09:19:15 CEST | Pressemelding
I en fersk undersøkelse blant næringslivet I Norge viser at Erna Solberg er den desidert mest foretrukne kandidaten til statsministerposten til stortingsvalget i 2025. Undersøkelsen, som er gjennomført av Respons Analyse på oppdrag fra SMB Norge, viser at hele 43 prosent av de spurte ønsker Solberg tilbake i statsministerstolen.
- Veldig spesielt at regjeringen ikke vil ha en handelsavtale med USA24.4.2025 11:26:03 CEST | Pressemelding
I forbindelse med at statsministerens og finansministeren skal besøke Presidenten i USA har regjeringen blitt spurt om de ønsker å starte arbeidet med en handelsavtale. Svaret er at regjeringen har ingen planer om å starte et slikt arbeid. SMB Norge reagerer kraftig på regjeringens manglende ønske om å forhandle frem en handelsavtale med USA.
- Hvorfor snakker ikke statsministeren om hverdagsnæringslivet?5.2.2025 13:23:32 CET | Pressemelding
Statsministeren har lagt frem sine endringer i regjeringen, og lagt frem sine prioriterte saker ovenfor Stortinget om hva han og regjeringen skal prioritere de månedene som er igjen før valget i september. SMB Norge stiller ett stort spørsmålstegn ved hvorfor statsministeren ikke vil snakke om bedriftene og konkrete løsninger for å bedre rammevilkårene.
Hvor er strømgrepet for å hjelpe bedriftene?31.1.2025 14:05:23 CET | Pressemelding
Når statsministeren i dag lanserer ny strømpolitikk og nye tiltak ovenfor husholdningene så etterlyser SMB Norge ny politikk ovenfor næringslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom