2 millioner kroner til likestillingsarbeid i fiskerinæringen
Fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth vil ha flere jenter i fiskerinæringen. Nå deler hun ut 2 millioner kroner til likestillingsarbeid.

– Det er viktig for jenter å ha kvinnelige rollemodeller som viser at dette er et yrke også for dem, sier fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth (Ap).
I høst etterlyste regjeringen prosjekter som søkte støtte til likestillingsarbeidet i fiskerinæringen. Det kom inn 19 søknader, og av disse har 12 ulike prosjekter fått til sammen 1 943 000 kroner. Prosjektene retter seg mot både kvinner og menn.
– Det er et poeng at prosjektene ikke kun retter seg mot kvinner. Hvis vi skal endre holdninger er det nødvendig at både kvinner og menn lærer at man kan jobbe i denne næringen uansett hvilket kjønn man er, sier fiskeri- og havminister Myrseth.
Myrseth presiserer at hovedmålet er at man får opp andelen kvinner i næringen.
Gode nettverk er viktig for å rekruttere og beholde kvinnelige fiskere
Flere prosjekter som bygger nettverk for kvinnelige fiskere har fått støtte. Organisasjonene Hun fisker, Havets Verdiskapere og Nordkappregionens Næringshage har tidligere fått støtte til å starte opp, og nå får de støtte til å satse videre.
– Regjeringen har gitt penger til oppstarten for flere nettverk for kvinner i fiskerinæringen. De vil øke rekrutteringen, og vise omverdenen at det også finnes flinke kvinnelige fiskere. Disse nettverkene jobber videre, mye bra har blitt gjort, og det er viktig å støtte opp under det gode arbeidet som de gjør, sier fiskeri- og havministeren.
Å stimulere til nettverksbygging var også et av tiltakene som ble trukket frem i Nofimas rapport «Bedre likestilling i fiskeriene».
Bedre likestilling er også viktig for aktivitet i kystsamfunnene
– Dersom vi skal sikre aktivitet og bosetning i kystsamfunnene må vi jobbe for at både unge kvinner og menn velger havet som yrkesvei, sier fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth.
– Regjeringen jobber med rekruttering på flere måter. Blant annet gjennom ungdomsfiskeordningen, undervisnings- og lærlingekvoter, ungdomstillegg og ordningen med rekrutteringskvotebonus. Dette kommer altså i tillegg til arbeidet rettet mot likestilling i næringen, sier Myrseth.
Disse får støtte i 2024
|
Søker |
Landsdel |
Kort beskrivelse av prosjektet |
Tilsagnssum |
|
Fiskebåt |
Landsdekkende |
Digital kampanje - Jenter om bord - for å øke interessen for yrket blant jenter i alderen 15-25 år. |
kr 300 000 |
|
Havfruenettverket |
Landsdekkende |
Nettverk med fokus på rekruttering av kvinner inn i alle ledd av fiskeri og havbruksnæringen. |
kr 200 000 |
|
Hun fisker |
Landsdekkende |
Nettverk for kvinnelige yrkesfiskere som vil øke rekrutteringen |
kr 200 000 |
|
Nordkapp regionens Næringshage as |
Finnmark |
Nettverket vil fortsettte å tilby kompetanseheving samt å gi bistand/informasjon til kvinner i næringen. |
kr 200 000 |
|
Kigok |
Nordland |
Planlegger 13 prosjekter rettet mot barn og unge, bl a. "marine camp" og «Navigating Equality» for å bidra til likestilling i marine næringer |
kr 300 000 |
|
Nordmøre Fiskebåt AS |
Nordmøre og deler av Romsdal |
Rekrutteringsleir for jenter til fiskerinæringa. |
kr 120 000 |
|
Nordmøre Fiskebåt AS |
Nordmøre og deler av Romsdal |
Prosjekt for å skaffe utplasserings- og hospiteringsplasser, samt koordinere dette mellom fiskere, næringsliv, skoler og elever. |
kr 45 000 |
|
Nordmøre Fiskebåt AS |
Nordmøre og deler av Romsdal |
Holdningsskapende prosjekt for barnehagebarn - skal få komme ombord i en fiskebåt |
kr 45 000 |
|
Nordmøre Fiskebåt AS |
Nordmøre i Møre og Romsdal |
Leie inn foredragsholder til Desembersamlinga på Nordmøre. Tema: Holdningsskapende arbeid mot trakassering |
kr 20 000 |
|
Marint Kompetansesenter |
Møre og Romsdal |
Rekrutteringsleir for jenter til fiskerinæringa. |
kr 150 000 |
|
Marint Kompetansesenter |
Møre og Romsdal |
Holdningsskapende workshops med elever på VG1 og VG2 – Naturbruk/ FF |
kr 63 000 |
|
Havets Verdiskapere |
Vestland |
Likestillingskonferansen «Endring i havet" og nettverkssamlingene "Mingling i havet" |
kr 300 000 |
|
totalt |
|
|
kr 1 943 000 |
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Totalkvoten for kolmule reduseres i 202624.10.2025 07:56:11 CEST | Pressemelding
Kyststatene er enige om totalkvoten for kolmule.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Levanger 27. oktober23.10.2025 13:22:49 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Levanger mandag 27. oktober for å se rasområdet og møte Norske Skog, NHO og næringslivet i Trøndelag. Besøket skal handle om konsekvensene av kvikkleireskredet for næringsliv, forsyningssikkerhet og infrastruktur.
Husk å stille klokken23.10.2025 10:47:51 CEST | Pressemelding
Natt til søndag skal klokken stilles én time tilbake, fra klokken 3:00 til 2:00. Da blir morgenen lysere.
Priv: Fiskeri- og havministeren til India22.10.2025 15:58:06 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Mumbai 27. til 30. oktober for å styrke det maritime samarbeidet med India. Hun skal møte statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal.
Forenkler sjømateksporten til Brasil22.10.2025 13:48:15 CEST | Pressemelding
Norge og Brasil er enige om starte prosessen om utveksling av elektroniske helsesertifikater etter et møte mellom fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss, og det norske og brasilianske Mattilsynet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom