Nytt søkealternativ ved medisinstudiet på UiB
5.2.2024 12:00:00 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
For første gang i historien har de som søker medisinstudiet ved UiB valget mellom to ulike søkealternativ i Samordna opptak.

Den 1. februar åpnet Samordna opptak for alle som vil ta høyere utdanning i Norge, og de som går med en legedrøm i magen har i år enda flere valgmuligheter! I tillegg til å kunne velge medisinstudiet med studiested Bergen, kan du nå også velge medisinstudiet med studiested Bergen/Stavanger, også kjent som Vestlandslegen.
– Det er en stor fordel for studentene at de allerede ved søknad kan velge studiested fra 4. studieår. Da har de god tid å planlegge flytting og nytt bosted. Det gir også mer forutsigbarhet for fakultetet fordi vi vet hvem som flytter, sier dekan ved Det medisinske fakultet på UiB, Per Bakke.
Administrativ koordinator i Stavanger, Mari Ellingsbø Haaland, er glad for at rekrutteringen til Vestlandslegen nå gjøres allerede før studentene har startet på studiet.
– Det gjør studieløpet mer forutsigbart for studentene og vi får studenter som er motiverte for å fullføre utdanningen i Stavanger. Det gir også oss i studieledelsen god tid til å planlegge og utvikle det gode opplegget vi allerede har på plass. Vi gleder oss til å ta i mot større kull med studenter, sier Haaland.
Opptil 40 plasser
I 2020 fikk UiB tildelt 20 nye studieplasser, og de ble startskuddet for en pilot av Vestlandslegen i Stavanger. Siden da har rundt 20 studenter per kull kunnet søke internt for å ta de siste tre årene av medisinstudiet i Stavanger. I 2023 fikk UiB tildelt 20 studieplasser til. Derfor kan de som i år søker medisinstudiet med studiested Bergen/Stavanger konkurrere om opptil 40 plasser.
Med små kull vil studentene bli godt kjent med både undervisere og andre ansatte i Stavanger, og få mye faglig oppfølging. Vestlandslegen studieløp Stavanger kjennetegnes av studentaktiv læring, moderne pedagogiske prinsipper og godt læringsmiljø.
Planlegger utvidelse
Vestlandslegen var UiB sitt innspill til Grimstadutvalgets anbefalinger om å øke utdanningskapasiteten i de norske medisinutdanningene. Arbeidet har pågått siden 2018, og høsten 2023 flyttet de første vestlandslege-studentene til Stavanger for å fullføre medisinstudiet der.
Selv om vi nå har fått eget opptak med 40 studieplasser, er ikke prosjektet Vestlandslegen i mål. Etter hvert som studiemodellen bygges ut med flere plasser, vil det jobbes mot å etablere tilsvarende tilbud i Haugesund og Førde.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Walter
Seniorrådgiver, Det medisinske fakultet, UiB
kristin.walter@uib.no
Per Bakke
Dekan, Det medisinske fakultet, UiB
Per.Bakke@uib.no
Bilder

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Personvern16.4.2026 12:52:16 CEST | Pressemelding
UiB har eksperter på personvern som kan kommentere saken om Telia og sikkerhetshull.
Kunnskapsfest ved UiB ga besøksrekord13.4.2026 11:02:32 CEST | Pressemelding
3600 besøkende på UiBs Kunnskapsfest ga besøksrekord på Universitetsmuseet i Bergen.
Etablerer Senter for kvanteteknologi i Bergen13.4.2026 10:12:13 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen etablerer UiB Kvante – Senter for kvanteteknologi i Bergen. Senteret blir finansiert av UiB og Trond Mohn forskningsstiftelse, med en samlet ramme på 80 millioner kroner over fem år. Målet er å bygge et tverrfaglig senter basert på sterke fagmiljøer, som kan utvikle kvanteteknologi med direkte betydning for samfunnet.
Pressemelding: UiB inviterer hele byen til Kunnskapsfest9.4.2026 11:17:54 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen åpner vi dørene og inviterer hele byen til en stor gratis Kunnskapsfest søndag 12. april. Publikum inviteres blant annet til å håndhilse på edderkopper og prøve rustninger fra middelalderen.
Eksperter fra UiB: valget i Ungarn8.4.2026 13:16:46 CEST | Pressemelding
Universitetet i Bergen har eksperter som kan kommentere valget og den politiske situasjonen i Ungarn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom