Satser storstilt på bedre behandling av blodkreft
Etter få timer kan kreftcellene selv fortelle om behandlingen virker. UiBs nye K.G. Jebsen-senter for blodkreft skal gi løfte diagnostikk og behandling til neste presisjonsnivå.

Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen bevilger 21 millioner til en storsatsning på kreft-forskning. Universitetet i Bergen følger opp med betydelige midler til forskningen ved senteret. Senteret har derfor et budsjett på 43 millioner totalt over de neste fem år.
Det er professor og overlege Bjørn Tore Gjertsen ved Universitetet i Bergen og Haukeland Universitetssykehus som er senterets leder.
Kreftsykdom rammer ca. 30 000 mennesker i Norge hvert år, og mer enn 10 millioner i verden dør hvert år av kreft. Kreft er nå den største dødsårsaken globalt og øker raskt med økende levealder. Behandlingen for de fleste aggressive kreftformer er utilstrekkelig.
Kan endre kurs umiddelbart
Hovedmålet med det nye K.G. Jebsen-senteret for myeloid blodkreft er å utvikle diagnostikk på enkeltcellenivå som avdekker respons på behandling etter timer og dager, og bruke denne informasjonen til å optimalisere eller erstatte den planlagte behandlingen.
– Vi skal utvikle metoder for å avdekke behandlingens funksjon på og i kreftcellene. Vår forskning tyder på at kreftcellene avslører manglende respons timer og dager etter start på behandlingen. Dette betyr at vi kan optimaliser eller skifte behandling umiddelbart, og ikke vente uker eller måneder før kursendring i behandling. Vår forskning tyder på at kreftcellene selv forteller om behandlingen er optimal, forteller senterleder Gjertsen.
– Vi vil utvikle diagnostikk og behandling som følger identiteten til de enkelte kreftcellene nøye. Samtidig kan vi hente ut informasjon om immunceller og støtteceller som påvirker behandlingseffekt. Samlet vil vi ha informasjon om den enkelte pasient som skal gi mulighet til en mer nøyaktig og dynamisk skreddersøm av behandlingen.
Starter nye behandlingsstudier
Senteret skal også øke tilbudet til leukemi-pasienter om å delta i behandlingsstudier. Senteret vil arbeide for styrking av Norsk og Nordisk samarbeid på blodkreftforskning gjennom nye behandlingsstudier.
– Behandling av leukemi har vist vei i utvikling av kjemoterapi, målrettet behandling med tabletter, og avansert immunterapi og celleterapi. Senteret vil bygge på disse erfaringene og vi håper at den endelige leveransen vil være ny diagnostikk og banebrytende behandlinger som kan gjøre en tydelig forskjell for mennesker med kreft, sier Gjertsen.
I tillegg til Gjertsen får to andre forskere status som Principal Investigators (PI) i senteret: Professor Simona Chera, Klinisk institutt 2, UiB, og professor Eivind Dale Valen, Institutt for biovitenskap, UiO.
– Senteret vil utgjøre en vesentlig forskjell
Blodkreft kommer i mange former, hvor noen typer har fått helbredende behandling mens andre typer ikke har effektiv behandling.
– Det er virkelig gode nyheter at det nå etableres et senter som kan gi bedre presisjon i diagnostikk og behandling. Den nasjonale og internasjonale profilen til senteret tror vi er viktig for å gi bedre behandling for de som har blodkreft, og være en støtte for deres pårørende og samfunnet ellers, sier styreleder Olav Ljøsne i Blodkreftforeningen.
– Kreftforeningen har stor tro på at etableringen av Norges første kreft-forskningssenter som strekker seg forbi konvensjonell diagnostikk som vevs- og gen-analyser. Vi trenger nye metoder som øker presisjon i behandlingen og som kan redusere giftige effekter, sier generalsekretær Ingrid Stenstadvold Ross.
Kraftfullt spleiselag
K.G. Jebsen-sentrene kjennetegnes av høy faglig kvalitet og nærhet til pasientbehandling. Det nye senteret bygger på samarbeid mellom sterke fagmiljøer ved Haukeland universitetssykehus og UiB og er et kraftfullt spleiselag mellom institusjonene og stiftelsen. Senteret har ambisjoner om å levere ny banebrytende diagnostikk og behandling – det setter standarden for arbeidet ved senteret og er gode nyheter for kreftpasienter.
– Vi gratulerer med det nye senteret i Bergen og gleder oss til å få følge med fremover, sier Anne Marie Haga, konstituert daglig leder i stiftelsen.
Nøkkelord
Kontakter
Leder for K.G. Jebsen-senter for myeloid blodkreft:
Bjørn Tore Gjertsen
41566248
bjorn.gjertsen@uib.no
Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen:
Anne Marie Haga, daglig leder: Telefon: +4797005276.
E-post: amh@stiftkgj.no
Blodkreftforeningen
Olav Ljøsne
48842286
olav@blodkreftforeningen.no
Bilder

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
UiB først i Norge med sivilingeniørstudium i kvanteteknologi18.12.2025 14:31:36 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen etablerer landets første sivilingeniørstudium i kvanteteknologi.
Ny storsatsing skal forebygge Parkinsons og demens15.12.2025 12:55:41 CET | Pressemelding
Det nye Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) ved Universitetet i Bergen skal snu fokuset fra behandling til forebygging av nevrodegenerative sykdommer. Senteret samler ledende forskere i tett samarbeid med norsk og internasjonalt næringsliv, med status som Senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI).
Jérôme Picard hedret med prestisjefylt Europeisk arkitekturpris10.12.2025 11:24:35 CET | Pressemelding
For Jérôme Picard, førsteamanuensis ved KMD, UiB, handler den pågående arkitekturdebatten om mer enn stygge eller vakre fasader. Fredag 5. desember mottok han den internasjonale prisen Europe 40 under 40, som gis til unge talenter innen arkitektur og design.
Presseinvitasjon: Julelørdag på Universitetsmuseet5.12.2025 10:40:43 CET | Pressemelding
Lørdag 6. desember kommer hele Bergen til Universitetsmuseet for å fylle på med julestemning, lære om nisseskjelett, se Den akademiske pepperkakebyen og avslutte vårt 200-årsjubileum.
30 millioner til unge UiB-forskere fra Trond Mohn forskningsstiftelse4.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Valeriia Kalienkova, Rachael Morgan og Sebastian Wolf er tildelt Trond Mohn forskningsstiftelses Starting Grant 2025 med 10 millioner kroner hver. Stipendet gjør det mulig å realisere tre banebrytende prosjekter som kan endre vår forståelse av hjernen, livet i havet og jordens landskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom