I helgen kan store snøskred løsne av seg selv i Nordland og Sør-Norge

Et nytt lavtrykk treffer Nordland lørdag. Helgeland og Svartisen vil få kraftig vind og store nedbørsmengder som fører til at store skred kan løsne av seg selv. Også i Sør-Norge er det fare for at store skred løsner av seg selv gjennom helgen.
– Det vil være ustabile forhold i fjellet i helgen. Både i Nordland og i Sør-Norge. Hard vind og mye nedbør som snø i høyden gir stor oppsamling av fokksnø i leområder. Disse fokksnøflakene kan løsne av seg selv, og noen steder føre til store skred som kan nå langt, sier vaktleder i NVE Jørgen Kvalberg
NVE oppfordrer kommuner og beredskapsaktører til å forberede seg og vurdere behovet for tiltak. Dette gjelder særlig i områdene hvor det er varslet faregrad 4 - rødt nivå.
Hold god avstand til skredterreng dersom du har tenkt deg ut på tur
Kraftig vind opp i liten storm styrke kombinert med nedbør betyr at det ikke er gode forhold for å dra ut på tur i fjellet gjennom helgen. Hvis en likevel har tenkt seg ut er rådet fra snøskredvarslingen å holde god avstand til skredterreng:
– Hvis du har tenkt deg ut på tur bør du holde god avstand til skredterreng. I fjellet har det mange steder kommet betydelig med snø sist uke, som fører til at skred som løsner kan bli store og nå langt, sier Kvalberg.
Kvalberg oppfordrer videre til å dele observasjoner av ferske skred og snøforholdene på Varsom-appen.
Kontakter
Snøskredvarslingen
Tel:488 80 100snoskredvarsling@nve.noLenker
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE inviterer til folkemøte om nye transformatorstasjonar og kraftleidningar i Vik kommune25.11.2025 13:44:14 CET | Pressemelding
NVE har motteke konsesjonssøknadar frå Statnett SF, Sygnir AS og Statkraft AS, som søkjer om å byggje nye transformatorstasjonar og kraftleidningar i Vik kommune i Vestland fylke. Aktørane grunngjev søknadene med at det er behov for betre forsyningstryggleik, auka kapasitet inn til Bergensområdet og nytt kraftforbruk.
OKEA ASA får gebyr på 300 000 kroner for ulovlig hogst av kantvegetasjon18.11.2025 11:53:07 CET | Pressemelding
OKEA ASA får et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE). Bakgrunn for gebyret er at selskapet har utført ulovlig hogst av kantvegetasjon langs Olvassbekken, og i en verdifull naturtype ved Skardmyra. Hogsten er gjort i forbindelse med bygging av anlegg for å elektrifisere plattformene Draugen og Njord i Straum, Åfjord kommune.
Samlet energibruk i Norge går ned18.11.2025 07:13:27 CET | Pressemelding
En ny rapport fra NVE viser at samlet energibruk i Norge har gått ned de siste årene. Årsaken er at elektrifisering har erstattet mindre energieffektive fossile teknologier innen transport og i petroleumssektoren. Dette reduserer de norske klimagassutslippene. Samtidig er det en betydelig oppgang i strømforbruket til datasenternæringen. Rapporten viser også at det er et stykke igjen for å nå målet som er satt for energieffektivisering i norske bygg.
Ny innsynsløsning for konsesjonskraft og konsesjonsavgift12.11.2025 14:39:40 CET | Pressemelding
NVE lanserer en ny digital innsynsløsning som gir kommuner, kraftselskaper og andre som ønsker det, enkel tilgang til oppdatert informasjon om konsesjonsavgifter og konsesjonskraft.
Skredkvelduka 2025 - Bli med på skredkveld!11.11.2025 09:15:00 CET | Pressemelding
For fjerde år på rad arrangerer DNT, NVE Snøskredvarslingen / Varsom, CARE og Fri Flyt skredkvelder over hele landet. Skredkveldene skal gi folk som ferdes i fjellet viktig kunnskap om snø og snøskredfare slik at de kan ta gode, trygge valg når de er på tur
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom