Ny avtale styrker beredskapen mot akutt forurensning i nord
Finnmark og Troms er et av områdene med størst miljørisiko i Norge. Nå styrkes beredskapen mot akutt forurensning.

Denne uken har Kystverket og fem av landets interkommunale utvalg mot akutt forurensning (IUA, se faktaboks), inngått en samarbeidsavtale om håndteringen av akutt forurensning. IUA i Vest-Finnmark, Øst-Finnmark, Midt-Finnmark, Midt- og Nord-Troms og Sør-Troms vil med denne avtalen samordne ressurser og kompetanse, og få enda bedre oversikt over hendelser i regionen. Til sammen inkluderer disse fem IUAene samtlige kommuner i Troms og Finnmark.
Samarbeidet har fått navnet Arktis IUA, og en representant fra hvert IUA samt fra Kystverket danner et arbeidsutvalg som skal beskrive rutiner, samle informasjon og samordne aktivitet i regionen. Arbeidsutvalget skal ledes av Kystverket, som har det nasjonale ansvaret for å samordne den norske beredskapen mot akutt forurensning.
- Denne avtalen er viktig for å sikre en plattform og arena for samarbeid og samordning i Troms og Finnmark fylker, sier avdelingsleder for operasjon og samordning i Kystverket, Kjetil Aasebø.
Han forteller at i Kystverkets beredskapsanalyse fra 2022, anses miljørisikoen i området som høy.
- I tillegg er tilgangen på ressurser lav i våre nordligste fylker. At Kystverket og IUAene i fylkene nå har på plass denne avtalen vil bidra til bedre ressursutnyttelse og styrking av den totale beredskapen mot akutt forurensning, sier Aasebø.
Sterkere sammen
Både IUAene og Kystverket er sikre på at dette vil bidra til en sikrere beredskapen mot akutt forurensning i nord. Arne Myrseth, som er sjef for Hammerfest brann og redning (IUA Vest-Finnmark), mener dette setter kursen mot fremtiden.
- Jeg er av den faste overbevisning om at avtalen skaper en solid plattform for å utvikle og styrke beredskapen mot akutt forurensning i nordområdene. Både gjennom en tydeligere ansvarsfordeling og tettere samarbeid om kompetanseutvikling og beredskapsmateriell, sier Myrseth.
Også i Porsanger, som er en del av Midt-Finnmark IUA, er de fornøyde med avtalen.
- Avtalen er en fin start på et arktisk IUA-samarbeid hvor vi får muligheten til å styrke samholdet, kunnskapen og ressursene mellom kommunegrensene våre, sier brannsjef og beredskapskoordinator i Porsanger kommune, Øyvind Jonas.
FAKTABOKS OM IUA:
- Interkommunalt utvalg mot akutt forurensning (IUA) er en samarbeidsordning mellom kommuner for å håndtere akutt forurensning, inkludert oljeutslipp.
- Vi har 32 IUA-regioner i Norge.
- Innenfor hver region samarbeider medlemskommunene ved hendelser med akutt forurensning på land og i sjø, gjennom å dele ressurser, kunnskap og utstyr.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Marthinsen BallantineSeniorrådgiver
Kommunikasjonsrådgiver innen området oljevern og beredskap mot akutt forurensing.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Staten overtar kystradiotjenesten29.4.2025 13:03:13 CEST | Pressemelding
Det er nå klart at staten overtar kystradiotjenesten fra Telenor med virkning fra 1. januar 2026. Regjeringen har bestemt at Kystverket overtar den tekniske infrastrukturen, Sjøfartsdirektoratet overtar forvaltning av skipsradioregisteret og lisensordningen, mens Hovedredningssentralen overtar radiooperatørtjenesten.
Nødreparasjoner av moloer i Sørvær og Mefjordvær fullført8.4.2025 09:26:31 CEST | Pressemelding
Etter omfattende stormskader i november 2024 har Kystverket nå ferdigstilt midlertidige reparasjoner av moloene i Sørvær (Finnmark) og Mefjordvær (Troms). Tiltakene er gjennomført for å beskytte viktig infrastruktur og trygge ferdselen i områdene frem til de planlagte permanente reparasjonene kan utføres.
Cruisetrafikken flata ut i 20246.3.2025 15:30:03 CET | Pressemelding
Cruisetrafikken fortsatte ikke å øke i fjor, sammenlignet med 2023. Rundt 1,5 millioner unike cruisepassasjerer besøkte norske havner i løpet av 2024. Her får du en oppsummering av fjorårets cruisetrafikk i norske farvann og prognoser for 2025-sesongen.
42 omkom i norske havner – enkle grep kan redde liv28.2.2025 08:20:00 CET | Pressemelding
Over 40 personer har mistet livet etter å ha falt i sjøen fra fortøyde fritidsbåter de siste fem årene. Mange av ulykkene kunne vært unngått med enkle sikkerhetstiltak, mener Kystverket og Sjøfartsdirektoratet.
Stad skipstunnel: Fire tilbydere er prekvalifisert27.2.2025 14:50:22 CET | Pressemelding
Seks entreprenører meldte seg til å bli prekvalifisert for å kunne bygge Stad Skipstunnel. Nå er fire av dem kvalifisert til å gi tilbud.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom