Knallstart for NRK-podkasten Mysteriet Adam
Etter en uke er Historier fra virkeligheten: Mysteriet Adam blitt Norges største podkast.

NRK-podkasten om den mystiske gutten på Marienlyst skole vekker voldsom interesse hos publikum. Det har ført til at Historier fra virkeligheten troner øverst på Podtoppen.no med soleklar margin.
Ingen dokumentarpodkaster fra NRK har hatt så høye tall tidligere som Mysteriet Adam. De tre første episodene av podkastserien er i snitt lasta ned ca 130.000 ganger. Det er rekord for dokumentarinnhold en uke etter publisering, med tre episoder tilgjengelig og alt kun publisert i NRK Radio.
– Responsen har vært intens fra alle kanter. Nå maser alle om flere episoder, noen er nesten litt aggressive. Så da er det deilig å slippe fortsettelsen, sier podkastskaper Trude Lorentzen
De første tre episodene hadde premiere onsdag 3. januar, og de tre neste ble publisert i dag tidlig, 10. januar.
Hør de seks første episodene av Mysteriet Adam i NRK Radio.
(Røpealarm: I avsnittene under avsløres mye fra de første episodene)
Det siste året har NRK-journalistene Trude Lorentzen og Askild Matre Aasarød dykket inn i den utrolige historien om «guttekvinnen» som rundlurte lærere, klassekamerater, barnevern og politi i Norge høsten 2007.
Forkledd som tenåringsgutt med saggebukse og skateboard ble hun fulgt til første skoledag på Marienlyst skole i Oslo av to innleide «foreldre». Adam spilte Bach uten noter på piano og løste avanserte matematiske ligninger, men fremsto også som et lidende barn, med urovekkende tegninger og rare anfall i timene. Etter en dramatisk forsvinning og en politijakt gjennom hele Norge ble han pågrepet i Tromsø – og avkledd som voksen dame! «Adam», med barbert hode og flatbandasjert bryst under hettegenseren, er egentlig 33 år gamle Barbora Skrlova.
Den spektakulære plot-twisten er bare starten på opprullinga av en av Norges, og kanskje Europas, aller underligste kriminalsaker.
Det er nemlig ikke første gang denne kvinnen kler seg ut som barn. Og heller ikke første gang hun er på rømmen fra politiet.
I Mysteriet Adam rulles hele historien om Adam/Barbora opp, og også de som husker saken fra norske medier vil få høre nye og sjokkerende opplysninger.
Trude Lorentzen er en prisbelønt journalist. Hun har også laget lyttersuksessen Quislings koffert og Kirurgen. Denne gangen har hun med seg Askild Matre Aasarød (Våpendrageren, Gamle greier).
Til sammen er seks episoder ute 10. januar, og seriens grand finale med de to siste episodene slippes 17. januar.
Kontakter
Programskaper: Trude Lorentzen:
Epost: trude.lorentzen@nrk.no
Telefon: 45661705
Produsent/prosjektleder: Askild Matre Aasarød
E-post: askild.matre.aasarod@nrk.no
Telefon: 95024963
NRK Analyse:
Benedikte Solstad: benedikte.solstad@nrk.no
Marit Holmquist FenneKommunikasjonsansvarleg
Tel:92041773marit.holmquist.fenne@nrk.noBilder


Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Dette kan du sjå på NRK i sommar13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendisar i konkurransemodus, fiskefeber, masse humor og moralske dilemma i jungelen. Her er NRKs sommarmeny.
Dette er deltakerne i NRKs nye sommersatsing13.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Nordnes står ved roret når 20 kjente personer skal konkurrere om hvem som mestrer sommeren best. Deltakernes personlighet blir også sentral i «20-stjerners sommerferie».
Se verdens beste dødsere på NRK11.6.2025 11:59:33 CEST | Pressemelding
Det er en ekstremsport med stadig økende popularitet internasjonalt. Nå har NRK sikret seg rettighetene til å sende både verdensserien og VM i dødsing.
Klare for fotballfest på NRK og TV 211.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerens store sportshøydepunkt får du på NRK og TV 2. Norge har fått en drømmetrekning i forkant av årets fotball-EM. 2. juli braker det løs på TV 2 når kvinnelandslaget møter vertslandet i åpningskampen.
Partiguiden 202510.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
I dag lanserer NRK Partiguiden, den tredje av NRKs digitale tjenester i forbindelse med høstens stortingsvalg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom