Vanskelige kjøreforhold i Nord-Norge de neste dagene
7.1.2024 15:12:15 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Væromslag, regn og vind kan gi vanskelige kjøreforhold i Nordland, Troms og Finnmark de neste dagene. Veier kan bli stengt på grunn av økende snøskredfare.

– Følg ekstra nøye med på værvarsler og sjekk trafikkmeldinger på vegvesen.no/trafikk, oppfordrer faggruppeleder Håvard Langmo på Vegtrafikksentralen nord.
Ising, snøfokk, regn og økende snøskredfare
Søndag er det flere farevarsler ute på både gult, oransje og rødt nivå fra Meteorologisk institutt. Det meldes om ising og glatte veier i ytre strøk av Nordland. I deler av Troms og Finnmark er det kraftig snøfokk. I tillegg er det betydelig snøskredfare fra Salten i sør til Finnmarkskysten i nord.
Fra mandag morgen ventes det mildvær og mye nedbør som regn mellom Nesna og Narvik, og mellom Svolvær og Hammerfest. Det ventes også at skredfaren øker fra betydelig til stor i flere deler av Troms fra mandag morgen.
– Ising, snøfokk og ikke minst regn som fryser på bakken vil kunne gi svært krevende kjøreforhold, og skredutsatte veier vil kunne bli stengt på svært kort varsel, advarer Langmo.
Vær forberedt og kjør etter forholdene
Statens vegvesen ber trafikantene søke informasjon om værforholdene der de bor og for ruten de skal kjøre.
– Beregn ekstra tid, vær ekstra oppmerksom, bruk riktige dekk og kjør forsiktig. Vurder eventuelt om du kan utsette turen til vær- og føreforholdene blir bedre, sier Langmo.
Skal du over en fjellovergang, så sørg for å ha fulladet batteri eller nok drivstoff på tanken. Ta med varme klær, vintersko, mat og varmt drikke. Det kan hende du må vente i kolonnekø.
– Fylkeskommunene og Statens vegvesen følger nøye med på situasjonen, og entreprenørene er forberedt og ute med sine mannskaper.
På vegvesen.no/trafikk finner du trafikkmeldinger, webkameraer langs veiene og status og prognoser for fjellovergangene. På appen Vegvesen trafikk kan du også få varsel om hendelser for både ruter og områder.
Kontakter
Håvard LangmoStatens vegvesen, Vegtrafikksentralen nord
Tel:91816492Tel:91816492haavard.langmo@vegvesen.noVegtrafikksentralen Nord
Tel:75 11 38 21Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenging i Fløyfjelltunnelen neste helg – berre sørgåande løp29.4.2026 15:01:16 CEST | Pressemelding
Neste helg, frå fredag 8. mai til måndag 11. mai, skal Statens vegvesen gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen. Berre sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir stengt, medan nordgåande løp er ope.
Asfaltering i Glåmdalsdistriktet: Slik blir trafikkavviklingen29.4.2026 11:39:08 CEST | Pressemelding
I neste uke starter asfaltarbeider i Sør-Odal, Kongsvinger og Eidskog. Asfalteringsarbeidene starter mandag 4. mai, og vil medføre omkjøring, trafikkregulering og noe ventetid i de aktuelle områdene.
Ber trafikantene om å følge skiltet omkjøring i Sarpsborg24.4.2026 13:20:01 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og entreprenør Isachsen Anlegg AS ber trafikantene om å følge den skiltede omkjøringen for rv. 22, Iseveien mellom Dondern og Rådhusveien.
Lysregulering og vedlikehold på E16 de neste dagene – dette bør du vite24.4.2026 12:23:31 CEST | Pressemelding
Fra i morgen blir det lysregulering på E16 ved Kjenestunnelen og Fossmarktunnelen. Det betyr at trafikanter må regne med lengre reisetid.
Helgestenging i Fløyfjelltunnelen sørgåande løp 8.-11. mai23.4.2026 15:52:52 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen for å etablere brannsikker straumforsyning til naudutrusting og ventilasjon. Sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir derfor stengt andre helg i mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom