Gyldendalstipendet deles ut for første gang
17.8.2023 08:00:00 CEST | Gyldendal | Pressemelding
– Fabelaktige stipendvinnere og stort mangfold av søkere
Marija Bliznac og Sarah Nsamba vant frem blant over 150 søkere og mottar tidenes første Gyldendalstipend.

Gyldendalstipendet deles for første gang ut i år med et mål om å bidra til å gjøre den norske litterære offentligheten mer representativ for samfunnet som helhet og ikke minst for å få frem minoritetsstemmer. Stipendet er på 200 000 kroner og deles i år likt mellom Marija Bliznac og Sarah Nsamba. Begge har levert tekster juryen er overbevist om at vil kunne gi verdifulle bidrag til den norske litterære offentligheten fremover.
– Vi er svært fornøyd med både det store antallet søkere, bredden og kvaliteten på mange av tekstene vi har vurdert, og ikke minst de to fabelaktige stipendvinnerne vi har fått. Vi gleder oss til å følge opp Sarah og Marija og jobbe videre med tekstene deres. Denne første runden med Gyldendalstipendet har vært svært så oppmuntrende med tanke på kommende år, sier juryleder og forlagssjef for norsk skjønnlitteratur i Gyldendal, Kari Marstein.
Regjerende norgesmester i slampoesi
Stipendet til Marija Bliznac tildeles på bakgrunn av to prosatekster. Bliznacs språkbruk er direkte, og stilen utmerker seg både ved raske språklige kast og fortellerstemmens syrlige tone.
Bliznac er født i Bosnia-Hercegovina, i det tidligere Jugoslavia, i 1989. Hun kom til Norge i 2014, og har siden den gang jobbet som kokk, studert engelsk språk og litteratur, tatt en master i kulturstudier, gjennomført forfatterstudiet i Bø, arbeidet som produsent og produksjonsmedarbeider på Grenland Friteater, og hun er regjerende norgesmester i slampoesi. Bliznac var overveldet over å nå opp blant det store antallet søkere.
– Det er som om et kapittel i livet jeg har ventet på hele livet nå har startet. Det er fantastisk å få en redaktør og et økonomisk stipend som gjør det mulig å jobbe videre, sier Bliznac.
Skrevet siden hun var 12 år
Stipendet til Sarah Nsamba tildeles også på bakgrunn av to innsendte bidrag. Begge er realistiske tekster, og viser sterk fortellerglede, observasjonsevne og dragning mot litterær mystikk.
Sarah Nsamba er født i 2000 i Kinsasha i Den demokratiske republikken Kongo. Hun er vokst opp i Vadsø, og studerer økonomi i Oslo. Nsamba, som har skrevet siden hun var 12 år gammel, legger ikke skjul på at drømmen lenge har vært å bli forfatter.
– Dette stipendet gjør at man virkelig føler seg sett, tør å fortsette å skrive og ikke minst tør å vise frem tekstene sine til andre. Det er litt surrealistisk og utrolig gøy å vinne, sier Nsamba.
Juryen for Gyldendalstipendet besto i tillegg til Kari Marstein og Harald Ofstad Fougner fra Gyldendal, av professor Tonje Vold fra Universitetet i Oslo samt forfatterne Zeshan Shakar, Sarah Zahid og Yohan Shanmugaratnam.
Kontakter
Steffen AagedalKommunikasjonssjef, konsern
Tel:40 84 51 95steffen.aagedal@gyldendal.noBilder

Om Gyldendal ASA
Gyldendal ASA er det ledende konsernet i den norske bokbransjen, og har virksomheter i alle ledd i verdikjeden, fra forlag og innholdsproduksjon til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. Selskapets hovedmål er å skape og formidle verdier innenfor kultur- og kunnskapsfeltet.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Gyldendalprisen 2025 til Steinar Opstad28.4.2026 13:15:55 CEST | Pressemelding
Vinneren av Gyldendalprisen 2025 er Steinar Opstad (f. 1971). Han debuterte med diktsamlingen Tavler og bud som han mottok Tarjei Vesaas' debutantpris for i 1996. Han har skrevet ti diktsamlinger, en essaysamling og i januar utkom hans første roman, Tørkesommer. Han har mottatt en rekke litterære priser, blant annet Aschehougprisen, Sultprisen, Doblougprisen, Wildenveys poesipris og Diktartavla.
Arne Svingen: 50 utgivelser i Danmark28.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Den norske forfatteren Arne Svingen markerer en ny milepæl i sitt internasjonale forfatterskap: Med utgivelsen av Helter varer evig på dansk, når han nå 50 utgivelser i Danmark. Det er det danske forlaget Straarup & Co som har sikret seg rettighetene til boken.
Douglas Stuart til Oslo24.4.2026 10:32:07 CEST | Pressemelding
Skotske Douglas Stuart ble et internasjonalt fenomen med debutromanen Shuggie Bain, som alene har solgt over 43 000 eksemplarer i Norge. Nå er han aktuell med ny roman, og 15. og 16. juni gjester han Litteraturhuset i Oslo.
Kan Europa forsvares uten USA? Høyaktuell bok fra Sverre Diesen13.4.2026 11:38:06 CEST | Pressemelding
I en tid preget av krig, geopolitisk uro og forskyvninger i maktbalansen stiller tidligere forsvarssjef Sverre Diesen de avgjørende spørsmålene om vårt kontinents sikkerhet og fremtid. Det gamle Europa er i ferd med å forsvinne – hva kommer i stedet? Vestens skjebnetid lanseres 20. april
Antonio Nusa har signert med Gyldendal1.4.2026 09:00:03 CEST | Pressemelding
En av Norges største fotballstjerner, Antonio Nusa, gir nå ut sin første bok: Alt starter med en drøm. Boka er en inspirerende og konkret guide for barn og unge som ønsker å forfølge sine egne mål, enten det er på fotballbanen eller i livet for øvrig. Avspark: 20. mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom