Venter krevende kjøreforhold i store deler av Nord-Norge
15.12.2023 12:47:24 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Varselet gjelder spesielt i Nordland, men også i Troms og Finnmark de kommende dagene.
-Vurder reisen din nøye. Hvis du må ut å kjøre; kjør etter forholdene og vis hensyn, oppfordrer Statens vegvesen.
Det er nå ute flere farevarsler for mye nedbør, kraftige vindkast og skredfare. I lavlandet er det fare for at regn fryser på bakken. I fjellet er det meldt om mye nedbør i form av snø, og med dette kombinert mye vind, er det fare for snøfokk. Veger både i lavlandet og på fjellet kan stenge på kort varsel.
Uværet vil ramme hele vegnettet og ikke bare de kjente værutsatte strekninger. De som skal ut på vegen må vurdere sin reise nøye og vi oppfordrer alle til å sjekke vær- og føreforhold før de eventuelt skal ut å kjøre. Trafikken kan du følge på Vegvesen trafikk | Trafikkmeldinger, webkamera og ruteplanlegger, som har oppdatert trafikkinformasjon til enhver tid. Det samme gjelder i appen «Vegvesen Trafikk».
Det er i tillegg mulig å melde seg på SMS varsel for fjellovergangene på Varsling | Statens vegvesen.
Statens vegvesen og fylkeskommunene følger situasjonen nøye og setter inn tiltak hvis og der hvor det blir nødvendig.
GENERELLE RÅD OM DU MÅ UT Å REISE:
- Sjekk vær og trafikkmeldinger for ditt område.
- Pakk ekstra klær og ha med mat og drikke
- Sørg for å ha nok drivstoff på tanken
Kontakter
Vegtrafikksentralen Nord
Tel:75 11 38 21Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Rv. 9 nord for Vennesla åpner i morgen19.3.2026 14:55:48 CET | Pressemelding
I morgen, fredag 20. mars kl. 14 er det slutt på omkjøring via Vennesla sentrum for reisende langs rv. 9. Forbi anleggsstedet ved Hornskilen blir det enveiskjøring og lysregulering.
E6 i Rosten er åpen igjen etter et steinskred i går kveld19.3.2026 12:43:42 CET | Pressemelding
E6 i Rosten sør for Dombås er åpen for trafikk igjen etter at et nytt steinskred traff vegen seint onsdag kveld. Statens vegvesen har sprengt bort steinen og ryddet E6.
Økt trafikksikkerhet på E18 ved Songe – starter strekningsmåling19.3.2026 07:27:03 CET | Pressemelding
Fredag 20. mars kl.11 åpnes automatisk gjennomsnittsfartsmåling av fart på E18 gjennom Songe. Målet er færre ulykker og økt trygghet for alle som ferdes på strekningen.
Mandag 23. mars: Militære kolonner fra Åndalsnes til Rena18.3.2026 16:53:25 CET | Pressemelding
Øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Søndag 23. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Åndalsnes og Rena.
Søndag 22. mars: Militære kolonner fra Orkanger til Værnes18.3.2026 16:42:09 CET | Pressemelding
NATO-øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Lørdag 22. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Orkanger og Værnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom