Nå blir det «Opera for alle» – ved hjelp av milliontildeling fra Sparebankstiftelsen
Nasjonaloperaen fikk i dag, fredag 15. desember, tildelt 1 300 000 kr fra Sparebankstiftelsen til et pilotprosjekt som skal gjøre opera tilgjengelig for enda flere.

Prosjektet «Opera for alle» vil løfte, styrke og utvikle denne forbindelsen mellom opera, sang og folkehelse. Det vil treffe mangfoldig og bredt – særlig blant barn og unge. Prosjektet sparkes i gang med en stor konsert under Oslo Pride 19. juni 2024.
– Sang er en grunnsten i den kunstformen vi i Nasjonaloperaen er hovedforvalter av i Norge. Sang er også en grunnsten i menneskers liv, fra vugge til grav. «Opera for alle» vil knytte opera og sangens kraftfulle effekter tettere sammen. Det vil gi et mangfold av menneskers nære møter med sang – med mål om å styrke folkehelsen og gjøre opera mer tilgjengelig, for enda flere, sier operasjef Randi Stene.
Paraplyprosjektet består av fem tilbud til et mangfoldig publikum. Alle har lav terskel, lav pris og kort varighet, men samtidig med høy kvalitet og stor entusiasme:
Lørdagssang
Gratis tilbud til barnefamilier i Operaens foajé, der voksne og barn kan synge sammen med profesjonelle formidlere, operasangere og barnekor.
Formiddagsarien
Gratis minikonsert med operasolister i Operaens foajé, som på en lett og tilgjengelig måte introduserer pensjonister, babyer, foreldre i permisjon og andre som er ledige på dagtid for operaens verden.
Syng opera!
Sing-a-long med operasolister, Barnekoret, Operakoret og Operaorkestret på Hovedscenen.
For en stemme!
Konsert som feirer menneskestemmens kraft og muligheter gjennom å presentere et stort mangfold av stemmekunstnere.
Alle barnas operakor
Nasjonal møteplass for barn som synger opera over hele landet, i samarbeid med Opera Norge og nasjonale operaselskaper.
«Opera for alle» sparkes i gang med For en stemme! under Oslo Pride 19. juni 2024.
– Vi er veldig glade for denne muligheten Sparebankstiftelsen gir oss til å starte opp et slikt prosjekt, sier Stene, som fredag 15. desember mottok tildelingen på vegne av Nasjonaloperaen.
Nøkkelord
Kontakter
Vilde Alette Monrad-KrohnKommunikasjonsrådgiver (opera og konsert)
Tel:+47 45463725vimo@operaen.noDen Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Operaen inviterer til klassisk Pride-vorspiel på Hovedscenen18.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
På Oslo Prides åpningsdag inviterer Nasjonaloperaen og Oslo Pride til konserten «For en stemme!» på Hovedscenen. Konserten er en feiring av stemmen som uttrykksform og av skeiv kunstnerisk arv.
Stjernekoreograf legger verdenspremiere til Operaen i juni17.6.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Dansekompaniet Nagelhus Schia Productions er tilbake i Operaen for fjerde gang! Til Scene 2 tar de med seg tre verker av koreografen Damien Jalet i forestillingen Thrice, 21. og 22. juni.
Unge operatalenter plasserer Mozart i vår digitale tidsalder3.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mozarts klassiske forviklingskomedie får nytt liv på Scene 2, når morgendagens operastemmer viser en leken og mediekritisk versjon av Così fan tutte.
Verdens største Kylián-mønstring åpner i Operaen denne uka26.5.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Mellom 29. mai og 14. juni gjør Nasjonalballetten noe enestående i den internasjonale ballettverdenen – sammen med verdens største nålevende koreograf. Festivalen Wings of Time feirer kunsten til Jiří Kylián gjennom en parade av hans balletter, hans installasjoner, filmer og fotokunst.
Danseforestilling med lyden av krig20.5.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Koreograf Simone Grøtte har skapt en forestilling med den brutale nordnorske krigshistorien som bakteppe. 24. og 25. mai vises kritikerroste GLEMT på Operaens Scene 2 – 80 år etter frigjøringen av Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom