Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Henter UiO-leder som ny direktør for Kriminalomsorgens høgskole- og utdanningssenter KRUS

Del

Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) har ansatt Johannes Elgvin (49) som ny direktør for Kriminalomsorgens høgskole- og utdanningssenter KRUS.

Johannes Elgvin
Johannes Elgvin (49) er ansatt som ny direktør for Kriminalomsorgens høgskole- og utdanningssenter KRUS. Foto: Amund Aasbrenn / UiO

Elgvin jobber i dag som leder av seksjon for forskning og kommunikasjon ved Det samfunnsvitenskapelige fakultet ved Universitetet i Oslo (UiO). Han har hovedfag i samfunnsvitenskap, samt mellomfag i blant annet organisasjon og ledelse, begge fra UiO.

- Jeg er svært glad for at Johannes har takket ja til jobben med å lede KRUS. Han har en bred bakgrunn fra universitets- og høyskolesektoren, og omfattende ledererfaring med både faglige og organisasjonsmessige forhold, sier KDI-direktør Lise Sannerud.

Elgvin har sin første arbeidsdag som ny KRUS-direktør 11. mars 2024.

- KRUS ønsker å styrke sammenhengen mellom forskning, utvikling og undervisning, og har jobbet godt med kvalitetsarbeid i studier og forskning de siste årene. Jeg har store ambisjoner for KRUS og gleder meg til å samarbeide med de ansatte om å videreutvikle utdanningstilbudet og forskningsporteføljen, slik at vi svarer ut både dagens og framtidens kompetansebehov i kriminalomsorgen, sier påtroppende KRUS-direktør Johannes Elgvin.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Johannes Elgvin
Johannes Elgvin
Foto: Amund Aasbrenn / UiO.
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Kriminalomsorgen og Røde Kors feirer Kvinnedagen 20257.3.2025 13:06:08 CET | Pressemelding

Notat til redaksjonene: Pressemeldingen inneholder også en invitasjon. Kriminalomsorgen Region Øst, i samarbeid med Nettverk etter soning (Røde Kors), markerer Kvinnedagen 8. mars for kvinner som gjennomfører eller har gjennomført straff i kriminalomsorgen. Markeringen har som mål å feire kvinner i ulike livssituasjoner og i alle deler av kriminalomsorgen, samtidig som den setter fokus på deres ressurser, utfordringer og muligheter. Kvinnelige innsatte og domfelte utgjør en liten, men svært sårbar gruppe, og mange bærer med seg historier preget av vold, rusmisbruk og utenforskap.

Nøkkeltall fra kriminalomsorgen: Nesten 6 av 10 dommer gjennomføres som straff i samfunnet3.3.2025 10:09:47 CET | Pressemelding

Notat til redaksjonene: Kriminalomsorgsdirektoratets månedlige oversikt over nøkkelparametere ble pga. endrede rutiner ikke sendt ut via pressemelding i løpet høst/vinter 2024, men alle tall og oversikter vil fremkomme i kriminalomsorgens årsrapport for 2024 (publiseres i løpet av våren 2025). Framover vil det bli sendt ut månedlige oversikter igjen via pressemelding. Disse vil også inkludere de domfeltes fordeling innen lovbruddskategoriene samt en forkortet oversikt over andel innsatte med utenlandsk statsborgerskap. Denne pressemeldingen inneholder et sitat fra direktør i Kriminalomsorgsdirektoratet, Lise Sannerud, knyttet til straffereaksjonen straff i samfunnet. I begynnelsen av februar var det 2981 innsatte i norske fengsler. I januar ble det iverksatt 573 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 280 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 173. Antallet innsatte under 18 år har i perioden januar 2024 til januar i år økt fra 7 ti

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye