Meteorologisk institutt inviterer til klimastatus
Væråret 2023 var alt annet enn normalt: Rekordvarmt. Rekordtørt. Rekordvått. Rekordmange skogbranner. Rekordlite sjøis. Rekordvarme hav.

Fredag 5. januar 2024 gir vi deg innsikt og kunnskap om hva som skjedde med været og klimaet globalt, nasjonalt og lokalt i 2023.
Arrangementet vil foregå i Marmorhallen i Klima- og miljødepartementet, og direktesendes digitalt.
Program
1. Det globale året
Året 2023 endte rekordvarmt globalt. Det var også ekstremt på mange andre måter. Fjorårets sommer på deler av Spitsbergen gjorde at et stadig større lag av permafrosten tiner. Samtidig varslet havforskere om marine hetebølger og om rekordlite sjøis globalt og i Antarktis.
2. Det nasjonale året
Væråret 2023 ble også spesielt for Norge, med store konsekvenser i form av tørke, flom, snø- og jordskred. MET og NVE gir deg oversikten.
3. De lokale konsekvensene av ekstremværhendelser
Marit Hougsrud har vært med på flere beredskapssituasjoner som ordfører i Sør-Aurdal. I august fikk hun igjen merke trykket både fra media og fra ekstremværhendelsen “Hans”. Vi fikk se og høre en preget ordfører takke alle som hadde bidratt i evakueringen, og hvordan kommunen jobbet på spreng for å få kontroll og oversikt over situasjonen.
I samtale med Roar Skålin, direktør ved MET, får du høre mer om hvordan hun og sambygdingene opplevde “Hans”. Hvilke forebyggende tiltak var på plass under ekstremværet? Hvor viktig var varslingen? Og hvilke tiltak vil de sette i gang for å tilpasse seg fremtidens vær og klima
Disse bidrar også:
- Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen
- Ketil Isaksen, klimaforsker (MET)
- Terje Alsvik Walløe, statsmeteorolog (MET)
- Bård Fjukstad, leder for værvarslingsdivisjonen (MET)
- Hege Hisdal, direktør i hydrologisk avdeling (NVE)
- Brigt Samdal, direktør i Skred- og vassdragsavdelingen (NVE)
Mer praktisk informasjon og påmelding finner du via siden til Klima- og miljødepartementet.
Vi har et begrenset antall plasser i salen, men alle som vil kan følge arrangementet digitalt.
Nøkkelord
Kontakter
Kommunikasjonsavdelingen:
kommunikasjon@met.no
Telefon: 48 06 58 85 (betjent 8.00-15.45)
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Varmeste våren noensinne på Østlandet og i Agder3.6.2025 14:51:11 CEST | Pressemelding
I store deler av Sør-Norge og sørlige deler av Nordland var vårsesongen ekstremt varm. I nord var våren ekstremt våt enkelte steder.
Trønderne fikk en våt og litt kjølig mai2.6.2025 16:00:45 CEST | Pressemelding
Flere stasjoner i Trøndelag satte rekord både for høy døgnnedbør og for mengden nedbør totalt i mai måned. I deler av Østlandet og Indre Troms var det helt motsatt.
Snømangel setter fart på oppvarmingen: – Hele klimasystemet påvirkes2.6.2025 09:49:41 CEST | Pressemelding
De siste tiårene har vi hatt en global reduksjon i snødekke på størrelse med Australia. Det har ikke bare konsekvenser for skientusiaster, men kan gi høyere temperaturer og mer tørke senere på året.
Ny rapport: Endringene i Arktis kan påvirke været lenger sør12.5.2025 17:00:00 CEST | Pressemelding
Klimaendringene i Arktis skjer tre ganger raskere enn det globale gjennomsnittet. En ny rapport beskriver kunnskapen om hvordan oppvarmingen kan gi ustabilt vær i tett befolkede områder i Skandinavia, Øst-Asia og Nord-Amerika.
Varmeste april noen gang for seks fylker i Sør-Norge2.5.2025 14:26:43 CEST | Pressemelding
Vi legger nok en måned med store kontraster i Norge bak oss. I sør var det varmt og vårlig. I nord var måneden kald og våt, og Finnmark fikk den våteste april som noen gang er registrert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom