Seks døde i trafikken i november, en av dem i Innlandet
Seks mennesker mistet livet i trafikken i november. Det er halvparten så mange som i november 2022. I Innlandet omkom en kvinne i en frontkollisjon i Valdres.

Hittil i år har 19 personer omkommet i trafikken i Innlandet. Antall trafikkdrepte i fylket for hele 2022 var 13. Det viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
– En økning med 6 personer er urovekkende mange. Nest etter Viken er Innlandet det fylket som har flest omkomne i trafikken i år. Flere ulykker med to og tre omkomne forklarer antallet noe, men tragedien er alltid stor for dem som mister sine, understreker Torunn Dårflot Fladsrud i Statens vegvesen
Så langt i år er 113 drept på norske veier. Totalt omkom 6 mennesker novembertrafikken. I november i 2022 var antallet 13.
Alle de drepte er over 40 år
Det var ingen ungdommer som omkom i november. Alle de døde var over 40 år.
– Vi har ingen å miste, uansett alder. Etter flere måneder som har krevd unge liv er det likevel godt å se at november ikke har krevd helt unge ofre, sier Fladsrud.
Dødsfallene, fem menn og en kvinne, skjedde i Nordland, Troms og Finnmark, Viken, Innlandet og Vestland. Det var i hovedsak møte- og utforkjøringsulykker, men en fotgjenger mistet også livet i november.
Vi er blitt litt mer oppmerksomme i trafikken
Uoppmerksomhet er fortsatt er en av de viktigste årsakene til alvorlige trafikkulykker, ofte med døden til følge. En undersøkelse laget på oppdrag fra Statens vegvesen (TØI) viser at bilførere gjør litt færre ting mens de kjører bil i dag, og er blitt litt mer oppmerksomme enn for bare få år siden.
– Det er bra at sjåførene selv rapporterer at de har blitt litt mer oppmerksomme i trafikken. Vi går små skritt i riktig retning. Men det er allikevel viktig med en påminnelse i disse juletider at vi må kjøre oppmerksomt og ta oss ekstra tid. I trafikken er vi helt avhengige av hverandre, avslutter Fladsrud.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Torunn Dårflot FladsrudStatens Vegvesen, Transport øst
Tel:47809284torunn.fladsrud@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Farlige svinger blir tryggere for syklister12.9.2025 14:15:24 CEST | Pressemelding
"Ventebokser” og “sykkelfelt med buffer” er to nye grep som gir syklister bedre plass i trafikken.
Alta-tunneler får bedre lys12.9.2025 13:42:05 CEST | Pressemelding
Mandag 15. september starter arbeidet med å montere bedre lys i fire tunneler på E6 i Alta kommune. Vegen blir stengt i inntil to timer av gangen om natten.
Norges største tunnelprosjekt inviterer til leverandørdag og markedsdialog12.9.2025 12:20:18 CEST | Pressemelding
Fellesprosjektet Arna–Stanghelle inviterer leverandører, entreprenører og samarbeidspartnere til leverandørdag og markedsdialog 21.–22. oktober i Bergen.
Målet er fortsatt byggestart i Rødsliane i høst12.9.2025 11:28:50 CEST | Pressemelding
Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik i Statens vegvesen, sier rassikringsprosjektet fra Lovraeidet til Rødsliane på rv. 13 skal gjennomføres.
Tester gjenbruksmasser i asfalt11.9.2025 12:17:42 CEST | Pressemelding
På en 430 meter lang strekning av E39 i Trøndelag tester Statens vegvesen en asfalttype der over 60 prosent av steinmassene er resirkulerte gravemasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom